sykkeet

rapakunto?

Voiko sykemittarissa olla vikaa, voiko se joskus näyttää ihan omiaan?? Kyseessä uusi Pulse Sonic merkiltään (saatu kunto plus lehden mukana), käyttökertoja yhteensä kaksi. Kävin lenkillä, juoksin noin tunnin lenkin ja koko matkan itellä oli fiilis tosi hyvä ja oisin voinu jatkaa pitempäänkin.. sykkeet oli lähestulkoon koko ajan luokkaa 170-180, kävelin hetken aikaa jolloin syke laski 130 mutta nousi uudestaan sinne 170 kieppeille juostessa.. Ja omasta mielestäni juoksuvauhtini oli lönkyttelyä ja hitaampaa en kyllä tosiaan osannu juosta.. Aikasemminkin kun sykemittari ollu käytössä, on se näyttänyt suurin piirtein samoja lukemia.
Nyt pari tuntia lenkin jälkeen sykemittari näyttää 114, ja välillä käy jopa 150 ja maksimissaan 195 ihan ilman rasitusta, alle sadan en oo mittarin huomanneen käyneen..
Ja en mielestäni ny näin rapakunnossa ole, 10 vuotta sitten olen kilpatasolla juossut, nyt ikää 24v. (167cm/54kg) ja ihan perusterve oon.

3

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ertyuiwert

      No kai sä nyt suurinpiirtein tunnet mitä se pulssi oikeasti on jos olet aiemminkin juossut ja vielä kilpatasolla? Ei niillä 10 vuoden takasilla tuloksilla ole mitään tekemistä tänä päivänä. Sykkeesi on hyvinkin voinut olla tuo 170 jos et ole aikoihin lenkkeillyt. Tietenkään lenkin jälkeen mittarin ei pitäisi näytellä 150-190 sykkeitä. Mittarivika tai muu häiriö. Lainaa jostain kunnon mittari ja testaa.

      • ap.

        Olen kyllä lenkkeillyt mahdollisuuksien mukaan, siis en mitenkään säännöllisesti kumminkaan ja joku viikko voi olla kokonaan taukoa, jos sattuu niin ettei saa lapsenlikkaa siksi aikaa..


      • ap. kirjoitti:

        Olen kyllä lenkkeillyt mahdollisuuksien mukaan, siis en mitenkään säännöllisesti kumminkaan ja joku viikko voi olla kokonaan taukoa, jos sattuu niin ettei saa lapsenlikkaa siksi aikaa..

        Itse veikkaan vähän mittarin laatua :D
        Mahtaakohan olla kuinka tarkka. Kokeile polarin, garmin jne. niin voit verrata tuloksia.
        170-180 on aika paljon ei toki mitenkään ihmeellistä, mutta ei kyllä mikään ihanne syke pitkillä matkoilla.

        Kokeile mittarilla mitata leposyke ja katso mitä lukemia näyttää.
        Makaa vaikka 10 minuuttia sängyssä ja katso mihin se syke laskee. Hyvä kuntoisella se on siinä 50 molemmin puolin mutta jos se jossain 80 huitelee niin syyttäisin melkein mittaria. Joskin en kuntoasi osaa tästä arvioida.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      165
      7582
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      130
      5209
    3. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      49
      2710
    4. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      276
      2346
    5. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      128
      2298
    6. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      72
      2099
    7. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      568
      2079
    8. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      57
      1136
    9. Laittaisin whatsuppissa viestin

      Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.
      Ikävä
      68
      1108
    10. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      291
      1097
    Aihe