miten laihdutus vaikuttaa kuntoo? Huonontaako se sitä vaikka painonpudotus kyllä helpottaisi juoksua?
Laihdutus
Surkea Mokkula
7326
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Riippuu miten laihduttaa :D
Dieetit ja ruuan liika vähentäminen, heikentää tottakai lihaskuntoa (pidemmän päälle myös sydämen).
Koska elimistö saattaa mennä ns. säästöliekille. Netistä löytyy tuosta lisätietoa. Itse en siihen ole niin kovin paljon perehtynyt tuohon.
Ennemminkin suosittelen terveellistä ruokavaliota ja liikuntaa, joilla on pidempi kestoisesti paremmat vaikutukset laihdutukseen ja kuntoon.
Parempi lisätä liikuntaa ja syödä entiseen malliin (no ehkä vaihtaa rasvasimmat makkarat hieman rasvattomampiin).
Sitäpaitsi massasta on myös hyötyä pitkillä juoksumatkoilla, nimittäin elimistöllä on mitä polttaa. Monet "hernekepit" joutuvat tankkaamaan kaiken näköistä hiilaripitoista kamaa jotta jaksavat juosta pitkiä matkoja kun elimistöllä ei tahdo olla mitä polttaa.
hieman huvittaa tu väitteesi hernekepeistä. Kyllä normaalipainoinen tai jopa alipainoinen jaksaa juosta paljon paremmin, pitemmän matkan ja nopeammin kun vaikka 20 kg ylipainoa mukanaan kantava. Kannattaisi ehkä mennä joskus katsomaan jotakin kestävyysjuoksukisaa ja katso ketkä tulee maaliin ensimmäisenä ja ketkä viimeisenä. ;-)
Toiseksi, makkarat kannattaa syöttää koirille.
koirille, ne kantsii skruudata ite. Sörkän väärää parempaa einettä ei ole.
Mutta asiaan, kyllähän edellinen kirjoittaja oikeassa on. Jaksaa pitempään jos on elimistössä ravintoa mitä polttaa. Tietenkään tässä ei tarkoiteta 20 kilon ylipainoa, vaan normaalipainoista verrattuna "hernekeppiin" jolla napa nuolee selkärankaa.
No kyllähän kaikki tosikovat juoksijat ovat hernekeppejä ns. normaalipainoisiin verrattuna,
puhumattakaan tavallisista pulliaisista.
Lasse Viren oli huippuaikoinaan 180cm/60kg.
Ja kyllä hän oli kestävyysmies jos kuka. Yksissä o-kisoissa viitosen ja kympin alkuerät ja
molemmissa loppukilpailun voitto sekä siihen parin päivän päästä maratonin viides sija.
Käy joskus katsomassa oikeita juoksijoita äläkä höperöi!
tuossa edellinen vastaaja (Läskilläkö) jo ehti kertoa kuinka asia oikeasti on.
Mitä tulee makkaraan, niin onhan se sellaista rasvatappia että kyllä sillä saa kroppansa todella "mahtavaksi", mutta ei kiitos minulle, haluan näyttää mielummin normaalikokoiselta kun XXL:ltä. ;-)
Pätkä tekstiä Walter Thomasin 1813 maailman ensimäisestä juoksuoppaasta. "Ruokavalio tulee koostua kuivasta leivästä, lampaanpaistista, pihvistä ja väkevästä oluesta. Valmennuksen olennaisin menetelmä on laihdutus, joka on saatava aikaan juoksemalla, aamukävelyllä, hikoilemalla paksujen patjojen välissä, ja käyttämällä risiiniöljyä. Kala, kasvikset, voi, muna ja juusto ovat ehdottomasti kiellettyjä ruoka-aineita, mutta oksennuslääkettä tulee käyttää säännöllisesti".