Vielä muutamia kuukausia sitten maan lounaisosassa kärsittiin pahimmasta kuivuudesta sataan vuoteen.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2010062111904000_ul.shtml
http://news.bbc.co.uk/2/hi/world/asia_pacific/10359596.stm
suht. normaalia Ranskassakin
http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/10326179.stm
ja monessa muussa paikassa. Normaalista on tullut niin normaalia ettei niistä viitsi juuri enää raportoida koska sitten ei muuta kerkiäisi tekemäänkään.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2010062111904000_ul.shtml
http://news.bbc.co.uk/2/hi/world/asia_pacific/10359596.stm
suht. normaalia Ranskassakin
http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/10326179.stm
ja monessa muussa paikassa. Normaalista on tullut niin normaalia ettei niistä viitsi juuri enää raportoida koska sitten ei muuta kerkiäisi tekemäänkään.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ihan normaalia, sitä se globaali jäähtyminen teettää, taivaalle haihtunut vesi tulee myös alas, meinaan el ninoa.
Mikä ihmeen jäähtyminen?
- Toukokuu oli mittaushistorian (1880-) lämpimin toukokuu
- Kevät eli maaliskuu-toukokuu oli mittaushistorian lämpimin kevät
- Alkuvuosi eli tammikuu-toukokuu oli mittaushistorian lämpimin alkuvuosi
- Jne...
http://www.ncdc.noaa.gov/sotc/?report=global&year=2010&month=5&submitted=Get Report
Eli ilmaston lämpeneminen jatkuu.
Tuolla voi tutustua sen syihin ja vaikutuksiin:
http://www.fmi.fi/ilmastonmuutos/
"Ihmiskunnan toiminta muuttaa planeettamme ilmakehän koostumusta. Kasvihuonekaasujen, kuten hiilidioksidin, pitoisuus ilmakehässä on nousussa. Kasvihuonekaasujen lisääntyminen näkyy jo ilmastossa."
Miksi mielisairas spämmäilet silkkaa paskaa? Mielisairas?
Kas, retard nosti taas valkoisen lipun.
Oletko koskaan kuullut suhteellisuudesta, se nimittäin tuntuu taas olevan hukassa, kenties kytännyt liikaa trendiviivoja?
Katsopas välillä mitattuja globaaleja ihan oikeita lämpötiloja, talvella nimittäin se lämpötila jäähtyy, oli hiilidioksidia tahi ei ja nyt on talvi.
Yksinkertaistettuna yksinkertaiselle:
Nyt on maan talvi, mennään kauemmas auringosta, siis jäähtyy pienellä viipeellä, voimakas el nino loppui jolloin pintavedet jäähtyvät entisestään, sekin siis viipeellä jäähdyttää, toisinpäin ajatellen, aurinko lämmitti kesällä vettä ja se haihtui, el nino ilmiö torppasi syvänmeren kiertoa ja pintavesi lämpeni entisestään, vettä haihtui,
Nyt siis kaksi merien pintavettä ja sitä kautta ilmakehää jäähdyttävää ilmiötä yhtaikaa, kertynyt kosteus tulee ropinalla alas.
Nyt sitten vaan osoitat vastaavan korrelaation myös esimerkiksi sata vuotta taaksepäin ja kirjoitat sen kaiken tutkimukseksi ja tarjoat sitä tiedeyhteisön arvioitavaksi ja tiedejulkaisujen julkaistavaksi. Ei se sen vaikeampaa ole.
Mutta ei, hörhöilet ja yrität päteä vain suoli24:n ilmastohörhöilypalstalla. Eli et siis taida itsekään uskoa omaan hörhöilyysi.
Enkä usko minäkään, sen verran huuhaata ovat hörhöilysi olleet tähänkin asti.
Joten sori vaan, sinusta multinikkipelle ei sittenkään taida tulla ilmastotieteen einsteiniä eikä Nobel-palkittua ilmastontutkijaa.
Huohh...
Kerrankin olen kanssasi jotenkin samaa mieltä, meteorologian alkeisoppimäärästä ei ole jaossa nööbbeleita.
Muistutan lisäksi että meteorologit, mm. Mette, tutkivat säätä, ilmastonmuutoksen toteennäyttöön tarvitaan pitkäaikainen havainto, mm. siitä kiinan sateisuuden lisääntymisestä, tulvat toki lisääntyvät pelkästään jo vuoristoseudun metsähakkuidenkin myötä.
PS: Varaa aika lääkäriltäsi, psykoosisi ei tunnu nyt ollenkaan helpottavan.
http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Yli tuhat kateissa tulvien jäljiltä Brasiliassa/1135258051269?ref=rss
Pää pois pensaasta puskajussit tai muistakaa tummeli. Se puskasta pilkistävä peräsin saattaa nimittäin houkutella hyväksikäyttäjät apajalle.
http://www.co2-raportti.fi/index.php?page=ilmastouutisia&news_id=2396
Että ilmasto on keskimäärin normaali, eikö tosiaankaan löydy äärimmäisi lämpöjä?
Tuttavani eilen kertoi lapsensa 14 vuotiaan tytön tulleen koulusta hädissään
koska opettaja oli opettanut että maailmanloppu on tulossa vonna 2012.
En muista nyt mikä maailmanloppu oli kyseessä, lienee tarpeetonta sanoa että ryhdyn toimenpiteisiin.
Tuo lasten pelottelu!
Muistan lapsena itse pelänneeni tosissani ydinsotaa, se uhka oli sentään tosi Kuuban kriisin aikaan!
Niin se on sitten normaalia.
http://news.bbc.co.uk/2/hi/world/latin_america/10372362.stm
mutta ei tämä vielä mitään, 1938 se vasta normaalia oli, ja jo miljoonia vuosia sitten oli vielä normaalimpaa.
Muuten, se urbaanilegenda ”12-vuotias tyttö tuli itkien koulusta kun sitä oli peloteltu ilmastonmuutoksella” alkaa olla aika virttynyt. Yrittäkee edes vähän varioida tarinaa, ettei se lopulta kääntyisi itseään vastaan.
Miten olisi vaikkapa tällainen muunnelma: 12-vuotias tyttö ei itkenyt tultuaan koulusta koska tänään sitä ei peloteltu ilmastonmuutoksella.
Jos talo syttyisi palamaan, en minäkään pelottelisi 12-vuotiasta tyttöä vaan rauhoittelisin että tämä on ihan normaalia, jatka vain kaikessa rauhassa sitä mitä olit tekemässä. Itse tosin seisoisin ovensuussa varmuuden vuoksi.
Muuten2, ei voi kuin päivitellä tuota päivittelemistä.
”… jättävät jälkeensä inhottavan löyhkän pyyhkiessään rantoja.”
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ulkomaat/uutinen.asp?id=2213597&pos=hl-ul-1
La Nina ilmiöön ja onneksi (?) se kai harvinaistuu ilmastonmuutoksen vuoksi ja siellä saadaan nauttia ihanasta kuivuudesta.
http://ipsnews.net/news.asp?idnews=46819
http://www.iltasanomat.fi/videot/ulkomaat/2216989