Täällä ei ole viime aikoina paljoa keskusteltu rullaluistelutapahtumista, joten heitetääs jotain kommenttia. Minkälaisia kokemuksia Forssan kisoista? Itselläni hyytyi vauhti täysin puolikkaan viimeisellä kympillä kun piti puskea sellaiseen vastatuuleen että harvemmin on tullut luisteltua. Silti kun katsoi aikoja, ja ohi luistelevia 40km kisaan osallistuneita virolaisia, niin joillakin näytti kulkeneen aika hyvin. Kertokaas vinkkejä kovan tuulen lenkeille, matala asento ja voimaharjoittelu ilm. kaikki kaikessa?
Vastaukset 5
- odonata
Mitähän Suihkoselle tapahtui kun tippui kahden peesistä?. Ja vielä vastatuulessa.
Takatuulessahan nuo peesaajat on helpompi tiputtaa, kun itsellä ei ole muuta vastusta kuin perässäkulkijat- gaasulla peesityttäj
kun piereskelen perätuulessa jään muista jälkeen. Vahva kaasulataus lisää joillekin adrenaliitua. Mikähän mulle kävis? Gaasu pilvi menee menojaan. auttasko aa takaperin luistelu, pee letkun vetäminen ahterista suun eteen, vai see luistelis maalista starttiin, ohan se sama matka ja reitti. ja vasta tuulessa kaikki menee ohi, mikähän järki siinä on? luulis että kaikki katoo selän takaa. kohtalonko ivaa vai luistelenko liikaa. tuli kerrottua liikaakin urheiulu salaisuuksia. seuraavat aisiat eivät oke salaisuuksia vaan yleistietoa urheilussa. luulen että kaikki viroslaiset piereskelevät enemmänkin kuin minä. ehkä siin on se syy että moni ei viihy niitten pestissä. vai mikä peesitys se kaasutus termi olikaan ? virossa se urheilutermi on joka tapauksessa sillä kielellä eli gaasutusemus ja suomessa peesitys.
- vastatuuleen
Niinhän tuola luki foxien blogissa että kunto ei riittänyt vastaamaan virolaisten vauhtiin. Ja viimeisellä kympillä tippui kyydistä ja jäi jotain 3 min. Itse jäin samalla pätkällä normivauhdistani jotain 10min. Semmoset oli tuulet.
- ...tuulella
vastatuuleen kirjoitti:
Niinhän tuola luki foxien blogissa että kunto ei riittänyt vastaamaan virolaisten vauhtiin. Ja viimeisellä kympillä tippui kyydistä ja jäi jotain 3 min. Itse jäin samalla pätkällä normivauhdistani jotain 10min. Semmoset oli tuulet.
eiks se aina ole vastatuuli johonkin suuntaan ja eiks ole sama kaikille samalla reitillä. Mitä tuosta valittamaan? Eri asia jos oli myrsky. Kuinka kova tuuli siellä sitten osui kohdallesi ja meno vai paluu matkalla. Vai oliko tuulta kaiken aikaa vaiko aukeilla?
- luistelija mies
...tuulella kirjoitti:
eiks se aina ole vastatuuli johonkin suuntaan ja eiks ole sama kaikille samalla reitillä. Mitä tuosta valittamaan? Eri asia jos oli myrsky. Kuinka kova tuuli siellä sitten osui kohdallesi ja meno vai paluu matkalla. Vai oliko tuulta kaiken aikaa vaiko aukeilla?
Pitää sanoa että aika haastava keli oli . Menomatkalla oli melko loistava myötäinen , tosin usein sivusta vaan kuitenkin auttoi ja helpotti luistelua . Takas tullessa välillä aivan järjettömän kova vasta tuuli sivusta johon ei edes peesi kaikkea auttanut . Jotkut osaa vaan pareemin luistella vastatuuleen , oisko enemmän voimaa jaloissa , ja jotkut taas ei . Kuten minä en pidä vastatuulesta ja se näkyy ajoissa ihan turhan paljon .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid1701114En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene45753Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi27723Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.137708- 44669
- 67635
Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l208621Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää164602Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni36590Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal52580