Ihan alkuun haluan sanoa oikein lämpimät kiitokset ylläpidolle sen muiden reseptejä suoraan tänne kopioivan ja muutenkin ei-niin-täysipäisiä kirjoittelevan Crudon ilmeisesti lopullisesta bannimisesta. Toisekseen toivon, että palsta alkaisi pikku hiljaa palautua sille tasolle, millä se oli ennen Crudon iskemistä tänne. Silloin esimerkiksi Teppo ja Vanha kokki keskustelivat niin ammattitaitoisesti ja mielenkiintoisesti ruoanlaitosta, että täällä moni seura ihastuksesta henkeään haukkoen! Toivottavasti molemmat ammattilaiset palaisivat tänne aktiivisesti.
Noh, ei tässä sitten muuta.
Kala-Eemeli
Noh, ei tässä sitten muuta.
Kala-Eemeli
Vastaukset 22
Vanhimmat
Vieläkö tää pentu jaksaa jauhaa samaa skeidaa. Sama paska eri paketissa pikkusen sanajärjestystä muuttaen.
Sairastaa jotain pakkomielteistä. Johan se viikon verran oli hiljaa (hoidossa?). Kirjoittajahan on siis itse
Teppo, minkä kaikki palstaa vähänkin seuranneet tietysti ymmärtää. Toi ylläpidon "nuoleminen" alkaa olla jo säälittävällä tasolla.
Crudo havittelee itselleen nimeä kopioimalla muiden kirjoituksia toisilta palstoilta. Crudon kärähdettyä helvetti pääsi valloilleen tällä palstalla - olihan Crudo menettänyt kasvonsa. Nyt Crudo yrittää parhaansa mukaan palauttaa lietteen peitossa olevaan nimeään käyttäen nimimerkkejä Porkkanapää ja Vanha kokki. Kaikki muut ovatkin jo ymmärtäneet, mistä on kyse.
en tiennytkään olevani Crudo tai Vanha Kokki.
Aika hyvä persoonallisuuden jakauma kun voi olla kolmella eri paikkakunnalla
yhtä aikaa, loistava suoritus.
Alkaa olemaan jo melkoisen lapsellista tämä Crudon ja Vanhan kokin mollaaminen täällä. Kyseessähän on ruokapalstan kaksi asiallisinta kirjoittajaa. "Tepon" (kuka ikinä lieneekään oikeasti, jaksanut jo monta vuotta kirjoitella kaikkea p***** oudolla tyylillään tänne) jutut alkaa olemaan jo aika kuivakkoja monine sivupersoonineen. Rupeaa vain miettimään, että millainen ihminen jaksaa haaskata aikaansa alter egoillaan jossain suomi24:ssä. Ehkäpä itsekin provosoidun liiaksi tämän asian suhteen, mutta mielestäni ylläpidon olisi jo aika ruveta seuraamaan vähän tarkemmin tätä palstaa.
Et sillei hei :(
että ylläpidon olisi hyvä tarkkailla tätä palstaa enemmän, mutta onhan Crudon tapa kopioida muiden kirjoituksia suoraan täysin naurettava! Lisäksi olen pannut merkille sen, että Crudo usein ikään kuin kiittää itse itse kirjautumattomana, niin mielestäni Crudon banniminen oli ainoa oikea teko. Toivottavasti linja pysyy yhtä tiukkana myös muiden palstaa häiritsevien kohdalla.
Hei vaikka yrität kehua ylläpitoa ja piiloutua milloin minkäkin nimimerkin taakse, sinut on helppo tunnistaa. Siis mikä perkeleen pakkomielle sinulla on? Ihan sairasta touhua. Kukaan sinun lisäksesi ei käytä "banniminen" -sanaa, eikä hyökkää yhden nimimerkin kimppuun alvariinsa. En tiedä, mihin toimiin ao. nimimerkki on ryhtynyt/ryhtymässä, mutta itse tekisin kyllä tutkintapyynnön.
Olihan minun koneeni kuitenkin kunnossa, vaikkakin se oli tänään vielä kolmelta huollossa!
Itse olin kylläkin parturissa, mutta silti olen kirjoittanut viestin,- näköjään!
Tulee jotenkin mielipuolinen olo, kun lukee tekstiä jonka pitäisi olla omasta päästäni lähtöisin, mutta ei kuitenkaan ole!
Ilmeisesti minua on kaksi se toinen on kuitenkin minulle aivan tuntematon persoona!?
Olenko todella niin paha viilto itsetunnossasi Teppo, että sinun täytyy esiintyä ihan itsenäni, saadaksesi tyydytystä omaan egoosi?
Nyt sinulla on elämäsi tilaisuus loistaa, ilmoittautumalla kotimaiseen Masterchief TV-ohjelmaan, ole hyvä ja ota yhteyttä ohjelman tekijöihin, sillä sinun uskomillasi avuilla olet taatusti suvereeni kisan voittaja!
Teppo ei voi osallistua ohjelmaan kahdesta syystä. Olematonta taitoa on vaikea näyttää ja täysin mitätön pärstä ei kiinnosta ketään.
Siinä olen samaa mieltä, että Teppo tulisi asettaa johonkin erityissyyniin. Pelkän palstan kiusaamisen lisäksi heppu saattaa olla muullakin tavalla vaarallinen varttihullu.
Poliisi, huomio! Ottakaahan rottaa syyniin ennenkuin tekee pahojaan.
Mieshän on kopioinut lukemattomia suoria tekstejä toisilta palstoilta ja sitten vielä kiittänyt itse itseään kirjautumattomana niistä. Se jos mikä on rikos! Ottakaa varas kiinni!
Jos ne reseptit ovat toisten tekemiä, kuten käsittäkseni kaikki reseptit ovat, niin mitä pahaa niiden kehumisessa oikein on? Ja sitäpaitsi en ole huomannut Crudon koskaan kertoneen minkään reseptin olleen hänen omansa vaan aina, että hän on kokeillut tätä ja hyvää oli.
Sinulta en ole nähnyt kuin yhden sekalaisen kananuudelikeiton, sotkuisen rapuporopatongin ja hämmentävän chevitzen. En usko, että kukaan niitä olisi edes ajatellut kokeilla. Ja nekin reseptit löytyvät ihan netistä melkolailla sellaisenaan. Ainoa imitaatio on se iänkaikkinen jorina, jolla niitä säestät ja johon kaikki ovat täysion kyllästyneitä.
Häpeä ja häivy.
Hyvä kun muistutit, ajattelin justiinsa laittaa pientä yöpalaa, mutta taidanpa jättää väliin. Meni ruokahalu sitä innovaatiota ajatellessani. Ja sittenhän oli vielä kuva ihan kammottavan näköisestä voileipäkakusta, kuka muistaa? Aivan järkyttävä luomus.
Ei Teppo osaa hävetä, hän on täysin immuuni kaikelle palautteelle, jota tulee koko ajan.
Kyllähän nämä Tepon viestit saa aina ajan kanssa pois kun ilmoittaa ylläpidolle. Terppo kuitenkin saa narutettua aina rekisteröityneitä kavereitaan painamaan tuota peukku ylös-nappia ja siten viestin plussan puolelle, jolloin sitä ei poisteta niin nopeasti. Katso vaikka tätä viestiäkin.
Olet oikeassa tuossa voileipäkakunpläjäyksestä, se olikin unohtanut. Ja sitäkin Teppo kehui ainakin viidellä nimmarilla muutaman minuutin päästä.
Jokuhan väitti palstalla aiemmin, että Teppo on töissä S24-ylläpidossa, koska niin kummallisia juttuja on tapahtunut. Ainakin hän ymmärtää keskimääräistä paremmin, miten noita systeemejä voi "manipuloida".
Oli muuten aika mielenkiintoinen näkemys tuolla vähän aiemmin siitä, että voisiko kaveri olla vaarallinen muuallakin kuin nettipalstalla. Useilla palstoilla on tiettyjä sekopäitä, jotka jankuttavat viikosta ja kuukaudesta toiseen samoja asioita. En noita nyt äkkiseltään ihan hoitosarjaan pistäisi, osaavat kuitenkin kirjoittaa ja kun S24 sallii rajaamattoman sananvapauden sääntöjensä puitteissa ja kirjoittajan omalla vastuulla, minkäs teet.
Kyseessähän on sosiaalinen media, jota ei todellakaan voi suuremmin säännellä. Joskus tulee mieleen, että onkohan tämä jotain terapiaa näille hörhöille mellastaa täällä vai onko tämä jokin paikka, josta sitten ponnistetaan vielä suurempaan sankaruuteen, vaikka Sellon kalatiskille puukko kädessä? Eikä suinkaan fileoimaan haukea.
Rajattomasti aikaa näillä kylähulluilla kuitenkin tuntuu olevan. Siinä mielessä todellinen työnteko ei taida olla aivan ykkösharrastus kenelläkään. Sairaseläkeläisillä sitä lieneekin kylliksi käytettävissä ja jos tämä käy sitten jostain terapiasta näille maailmanrannan käypäläisille, lienee se sallittava. Tulee veronmaksajille paljon halvemmaksi.
Nyt kun Allers osti Suomi24:n voi kuitenkin tahti muuttua ylläpidossakin.
Haluutsä turpaas saatanan lutka????!!! Tepon silmille ei kaltaisesi pikkuhuorat hypi hei!
Älähän nyt yritä Teppo sieltä sängystä pois ja riuhdo remmejä irti. Pidetään vaan nyt ne letkut ja monitorit toiminnassa, ettei tarvitse antaa taas shokkeja tai tehdä lobotomiaa uudestaan Kylän Tytölle.
Kyllä hoitaja Kala-Eemeliäkin ymmärtää vaikka filepuukko kädessä Emppu Sellosta tavattiinkin. Ainahan sitä roima mies yhden teräaseen tarvitsee. Ja vaikka se poliisi lujaa Marjattaa - 47vee - löikin, niin mustelmia siitä vain tuli. Nuo muut vammat näyttävät tulleen Eiccalle jo synnytyksessä.
Olen samaa mieltä että näillä kansaneläkkeellä kituuttavilla Crudolla ja Vanhalla kokilla tuntuu olevan paljon energiaa vinoilla palstan ainoalle kansainvälisen tason ruoanlaittajalle Tepolle. Olen toteuttanut Tepon jokaisen reseptin useita kertoja, ja täytyy sanoa, että ne ovat parhaita reseptejä, joita tiedän.
Koko palstan viesti kyläntytölle: suksi suolle valeinesi.
Stadin Teppo. Teppo on yhtä sitkeä ja sinnikäs, kuin satiainen pillun karvoissa ja tasan yhtä miellyttävä!
Aina välillä käyn vilkuilemassa tekstejä. Vilpitön mielipiteeni on, että "Teppo" ei tajua ruuanlaitosta yhtään mitään. Crudon tekstit ovat olleet hyvin laadukkaita.
Tämä monikasvoinen Teppo-lieruhan on varsinainen palstan napatyrä. Ilman tätä äitinsä hylkäämää tälläkin palstalla puhuttaisiin ymmärtääkseni asiaa ja ruoasta yms. asioista.
Teppo käyttää palstaa omakuvansa pönötykseen. Eikä ainoastaan tätä palstaa vaan melko useaa muutakin. Täältä löytyy kai se ainoa porukka, joka ei voi hyljätä vaikka haluaisi.