Todellisuus on siitä hauska, ettei se tottele kovintakaan AGW supermiestä. Siinä eivät auta data säätämisetkään, kun luonto näyttää mistä kana pissii.
http://www.noaanews.noaa.gov/stories2009/20090910_summerstats.html
http://www.noaanews.noaa.gov/stories2009/20090910_summerstats.html
Vastaukset 13
Vanhimmat
Tuolta alalaidasta löytyy tällainen lause sieltä tulipalojen seasta: "There were more than 300 low temperature records (counting daily highs and lows) set across states in the Midwest during the last two days of August." :-DDDDDDDD
Onkohan Hansen saanut tälle kesälle paremmat softat, ettei pääse tällaisia viimevuoden kaltaisia mokia tapahtumaan? Jotenkinhan tämä tällainen pitäisi pysäyttää ennen kuin AGW on slut.
Kuten Fonziekin sanoi jo aikoinaan: coooooooooool.
Siis USA:ssa oli kesällä 2009 hieman normaalia kylmempää. Mitä sitten? MITÄ SITTEN?
Tuolta voit katsoa vähän tuoreemman tilanteen:
http://mapcenter.hamweather.com/records/7day/us.html?c=maxtemp,mintemp,lowmax,highmin
Tällä hetkellä viimeisen viikon aikana :
High Temperatures: 337
Low Temperatures: 76
Lowest Max Temperatures: 84
Highest Min Temperatures: 853
Laitetaanpas vielä tämä kuva:
http://www.ncdc.noaa.gov/sotc/get-file.php?report=global&file=map-blended-mntp&byear=2009&bmonth=6&year=2009&month=8&ext=gif
Kyllä, USA:n keskiosissa oli todellakin normaalia kylmempää kesällä 2009. Mutta ehkä jopa skepe-pelle itsekin tajuaa tuon kuvan perusteella, minkälaiseen idioottimaiseen kirsikanpoimintaan hän taas kerran syyllistyi.
Kerro hohheli miten voit luottaa tuollaiseen pallokarttaan, joka väittää, että kesä 2009 olisi ollut Suomessa normaalia lämpimämpi kun todellisuudessa oltiin keskiarvossa: http://www.fmi.fi/kuvat/kesa_lampo_7100.gif
Näyttäis USAssa rikotun noin 3000 kylmyysennätystä tänä kesänä, vaikka ehtiihän tässä vielä. Mites nyt suu pannaan, lapsi?
http://www.accuweather.com/blogs/weathermatrix/story/19445/1000-low-temp-records-set-this-july.asp
Noita ennätyksiä (minimi ja maksimi) syntyy viikoittain useita satoja, ellei tuhansia. Esimerkiksi kuluneen viikon aikana (19.6.-25.6.2010) on syntynyt n. 2000 ennätystä (minimi- ja maksimilämpötilojen ennätyksiä): http://tinyurl.com/33yrzox
On naiivia kuvitella, että AGW olisi jotenkin loppumassa. Ei ole, eikä tule loppumaan, niin kauan kuin tupruttelemme hiilidioksidia ilmakehään. Hiilidioksidi on kasvihuonekaasu ja välttämättäkin sen pitoisuuden kasvu ilmakehässä aiheuttaa lämpenemistä. Tästä ei valitettavasti pääse yli eikä ympäri. Kyse on luonnonlaista.
Ihminen tupruttelee hiilidioksidia ilmakehään jopa hengittäessään.
Haluaisitko lopettaa sen?
On muuten naivia kuvitella, että ennen ei olisi ollut lämpimämpiä ja kylmempiä kausia. Vaikka kovastihan niitä yritetään kieltää.
Kaikki elolliset kuuluvat biosfääriin, jonka hiilenkierto on luonnostaan tasapainossa. Muutoin tapahtuisi jatkuvaa lämpenemistä tai kylmenemistä. Hengitys ja pierut eivät siis aiheuta lämpenemistä, voit olla huoleti ja piereskellä minkä sielu sietää.
On tyystin eri asia tuprutella miljoonia vuosia hiilenkierrosta poissa olleita hiilivarantoja ilmakehään alati kiihtyvällä nopeudella.
Ymmärrätkö eron?
Juuri ja juuri ymmärrän ;) Onko muuten lehmille annettu synninpäästö, aiemminhan niitten piereskelyjä pidettiin ilmaston lämmittäjänä?
Sitä vaan en ymmärrä etta kuinka se ilmasto on ennen vaihdellut, vaikkei ihminen ole asiaan ollut vaikuttamassa.
Selityksiä olen tavaillut mutta enempi tuntuvat selittelyiltä.
Asioilla tuppaa olemaan järkevät selitykset. Voi niille toki antaa järjettömiäkin selityksiä, jotka saattavat jonkun mielestä olla parempia. Jotkus taas eivät siedä minkäänlaisia selityksiä, jolloin asiat jäävät heille täysin oudoiksi.
Koetas ymmärtää mikä ero on jatkuvasti kierrossa olevalla hiilellä ja kierrosta miljoonia vuosia poissa olleella hiilellä. Toinen ei kumuloidu ilmakehään, kun taas toinen kumuloituu.
unohtui ilmeisesti luvata sille, joka todistaa ettei CO2 absorboi lämpöä. Sehän täällä on ollut tapana niillä, jotka uskovat täysin tuon suuren pahan hiilidioksidin syyllisyyteen ilmastonmuutoksessa. Ainahan ilmakehän CO2-pitoisuus on ollutkin maapallon historiassa teollisen aikakauden tasoa alempana tuon niin luonnollisen hiilenkierron ansiosta, kunnes ihminen suuressa kaikkivoipaisuudessaan tuli ja sotki sen saaden maapallon ilmaston dramaattisesti lämpenemään.
Tai ainakin näin pitäisi kaikkien tietokonemallien mukaan käydä, jos vain jaksamme tarpeeksi kauan odottaa, tai jos ei sitten rupea ennen sitä kylmenemään. Se tietää, joka osaa kristallipallosta katsoa.
myös luvassa sille joka selittää miten on mahdollista, että keskiajalla oli 300-400 vuoden ajan lämpimänpää kuin nykyään. Myös jos pystyy osoittamaan että mitään keskiajan lämmintä kautta ei ollut olenkaan olemassa on Nobelin palkinto luvassa.
Niin, ilmaston muutoksen syyksi on selitetty ihmisen toiminta, koska muutakaan syytä ei ole keksitty.
Eikös se jotenkin niin ole? Voin olla väärässäkin.
Ihan järkevä selitys? Varmaan sitten. Ei vaan aukaise sitä mysteeriä, että ilmasto on vaihdellut ennenkin.