Siinä OIKEESSA KUNNON PIZZASSA on ainakin: aurajuusto, ananas, valkosipuli, kinkku, salami, jauheliha, tonnikala, kebabliha, pekoni, paprika ja tuplajuusto oreganoa!!!
Parhaat täytteet?
PITSAKINGI
247237
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
selvästi oikeeta pizzaa nähnykkää joten painu vaa takas sinne autotalliis fiksaamaan sitä karvanoppamazdaa ja mussuttamaan paskalättyys
ainoassa oikeassa pizzassa on: ranteellinen karvoja,töräyksellinen ruikulipaskaa
purjoo ja perunaa tulee mun pitsaan. mä saan syödä sitä ja sitte rakettispakettia sekasin joskus! tosi hyvää!
Mite ihmeessä saat ahdettua tuomosen lätyn elimistöösi, on varmaan ylensyöntiongelma
ja ylipainoa. Voi vaan kuvitella jotain 130 kilosta läskiä ahtamassa naamaan karmeinta
mättöä rasva suupielistä tursuen. Yäk.
Hah!
Noista aineksista saisi aika monta pizzaa. Miten monta? Itse ainakin muistaakseni voisin noista tehdä:
- Americano: kinkku, ananas, aurajuusto
- Tropicana: kinkku ananas
- Bolognese: jauheliha
tomaattia murskattuna
suolaa
oliiviöljyä
tuoretta mozzarellaa
tuoretta basilikaa
tropicana-pizzaan tulee näiden lisäksi vähän kinkku- ja ananaspaloja, mutta bolognese meneekin jo ihan eri tavalla.
Suomi lieneekin niitä ainoita maita, joissa pizzan päälle lurautettu jauhelihakastike maistuu. Italiassa Ragù Bolognese on pastan kanssa nautittava jauhelikastike tai lasagnen väliin laitettu kastike. Mutta pizzan päälle se ei ole tarkoitettu.
Spaghetti Bolognese saadaan aikaan kun pastaan sekoitetaan tuo italialainen soossi ja se onkin jo klassinen ruoka.
Pizza Americano kuuluu taas samaan sarjaan kuin Pizza Finlandese tms. Lätyn päällä jotain kansallisia aineksia, vaikkapa hot doggeja, ranskanpottuja tai muita jenkki-ikoneja, mutta vain Suomessa noita, mitkä mainitset. Pizza Svedesen päällä saattaisi olla lihapullia, mutta ise asiassa lähes tuollaisen pizzan saattaisi kyllä saada Italiassakin, varmaan jossain päin.
-salamia
-pepperonia
-cayennepippuria
-jalapenoa
-chiliä
-habaneromakkaraa
-tabascoa
-kebaplihaa
.pekonia
maistuis varmaan sullekin!
Pizza Cattivo Gusto
Amerikkalaiseen pizzaan kuuluu nuo lihapullat. Vertaa spagetti americano jossa lihapullia tomaattikastikkeessa spagetin kera.
Ranskalaisia laitetaan pizzaan ainakin italiassa, turkissa, israelissa ja usa:ssa
Ja valkosipuli raakana paistetun pizzan päälle.
Tomaattikastike, juusto, kinkku ja päälle oreganoa. -Ei se muuta tarvitse!!!
Nimim. Turhat sörsselit aikaa sitten poisjättänyt
Paras pizza uuden pizzerian kokeiluun on marinara = tomaattikastike, valkosipuli ja oregano.
No ehdottomasti aurajuusto, katkarapu, jauheliha ja salami
Melkein kaikkea muuta kuin hometta (homejuusto) ja chilit saa olla!
Tykkään pitsasta missä on koiran kakkaa
BOLOGNESE
Kinkku Aurajuusto Salami Sieni
Kinkku, katkarapu, oliivi, aura, ananas
Ei tulisi mieleenkään ostaa enää aurajuustoa kun valio ja kaupat rahastaa älyttömiä summia, k-kaupassa "tarjouksessa" yli 16€/kg, normaalihinta lähes 18€/kg. 12€/kg oli yläraja minulle, onneksi ulkomaisia homejuustoja saa alle 8€/kg eivätkä ole yhtä rasvaisia.
Henkilöstöravintola+jossa+käy+vaikkapa+300+asiakasta+pitää+pizzapäivän,+pizza+tehdään+seuraavasti:+Otetaan+pakasteesta+gn-mitoitettu+helvetin+kuiva+valmispohja+ja+laitetaan+se+uunipellille,+sen+päälle+levitetään+3+kg+purkista+valmista+ja+todella+mautonta+ns.+pizzakastiketta+sitten+laitetaan+mautonta+ns.+kinkkusuikaletta+johon+on+tehtaalla+lisätty+10%+vettä+kinkkuun+ennen+suikalointia+sen+jälkeen+pizzan+päälle+tulee+3+kg+purkista+ananasta+ja+sitten+suurkeittiö+mozzarella+juustosekoitusta,+ripotetaan+vähän+oreganoa+purkista+ja+paistetaan+uunissa+220+asteessa+niin,+että+reunat+tummuvat+ja+tulevat+rapeiksi+kuin+korppu,+sen+jälkeen+pizza+leikataan+yleensä+6-8+osaan+ja+viedään+tarjolle,+jonka+jälkeen+tapahtuu+seuraavaa,+asiakkaat+tulevat+kuin+villiminkit+linjastolle+ja+kaapivat+niin+paljon+pizzaa+kuin+maha+kestää+ja+keittiö+kerkee+sitä+tekemään.
Poistuessa+lounaalta+kaikki+huikkaavat+vielä+henkilökunnalle+että+olipa+taas+HYVÄÄ+JA+MAUKASTA+pizzaa,+kiitos+tekijöille.
Että+sellaista+pizzaa+Suomessa.
Kehittynyt melkoisesti italialaisesta, missä on vain pohja, tomaattia ja juustoa, tähteeksi jääneitä.
Siinä oikeassa Italialaisessa ei ole noin paljon täytteitä.
Hyvä pizza on sokurimunkki ja päälle suolaa.
On maut contekstissa!