Proffa suosittaa: jos haluaa tutustua maailman huippuklimatologiaan, näpsäyttää climate progress ja siinä se on.
Kannattaa lukea varmuuden vuoksi kaikki stoorit parin viime vuoden ajalta, plus tiedelinkit niistä (noin about 17 000 suoraa linkkiä oikeaan huipputieteeseen).
Maukkaita lukuhetkiä jouluun asti!
Kannattaa lukea varmuuden vuoksi kaikki stoorit parin viime vuoden ajalta, plus tiedelinkit niistä (noin about 17 000 suoraa linkkiä oikeaan huipputieteeseen).
Maukkaita lukuhetkiä jouluun asti!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kunhan vaan ei olisi samantasoista tiedettä kuin oli lobotomia,Zyklon B(keksijälle Nobel-palkinto!) ja viimeaikaiset hometestaukset---
Päivän mietelause:
"A lie can get halfway around the world while the truth is still putting its boots on, as Mark Twain said (or “before the truth gets a chance to put its pants on,” in Winston Churchill’s version), and nowhere has that been more true than in "climategate."
http://www.newsweekparentsguide.com/blogs/the-gaggle/2010/06/25/newspapers-retract-climategate-claims-but-damage-still-done.html?from=rss
Nyt puoli vuotta ilmastomediasirkusta seuranneena voi yhtyä täysin tuohon toteamukseen. Jos joku juttu on tarpeeksi raflaava ja helposti mässäiltävä se kiehtoo heikon koulutuksen ja mediakritiikin taidon omaavaa väkeä loputtomiin ja alkaa elää omaa elämäänsä, täysin riippumatta mistään faktoista.
Rahvas rakastaa halpoja sirkushuveja ja se hupi sille toki suotakoon, pelkkä oluen litkiminen, sätkien kääriminen ja lippis väärinpäin tuunatuilla autonresuilla kaahailu on lopulta köyhää ja turhauttavaa.
Vaikeat ja monimutkaiset asiat pelottavat ja se mitä ei ymmärrä ollenkaan on varsinkin kauhistuttavaa, kieltäminen ja jopa hysteerinen reaktio on ihan normaalia.
Olen samaa mieltä kanssasi.
Ilmastohype ja AGW ja al Gore pyörittivät maailmaa ja lehdistöä mennen tullen.
Oli syntymässä jopa uusi AGW uskonto kalliista sirkshuveista.
Einstein sanoi, eihän minulla ole edes sukkia kengissäni.
Se on NASAN eli amerikkalaisten veronmaksajien rahoitttama James Hansen sivu.
James Hansen on se joka on kuuluisa siitä että hän suosii ympäristöterrorismia.
Siis ylläpitoon käytetään NASA,n rahaa, työaikaa, ja laitteita.
Nooh' Hansenin päivät ovat luetut ja kissin pää putoaa ennemmin kuin huomaammekaan.
Alarmistien on syytä haalia surupuku valmiiksi.
Olikoan se se sivu kun en periaatteesta mene, kun siellä AGW mittarit raksuttavat.
Joku oikaiskoon, jos olen väärässä.
jutut pirskales! Nyt kelpaa !!