Itseäni tympii koko kisajärjestys, että naisten tenniksen voittopotti on sama kuin miesten. Naisten otteluissa kuitenkin käy lähes kolmekertaa vähemmän ihmisiä. Kovin hienoa katsoa mahdollisesti hormoneja käyttelevien muuten saamattomien pelaajien käyttöä. Miesten tennis kuitenkin suurta osaa ihmisistä kiinnostaa enemmän.
Huippuottelijat kuten Federer joutuvat toistuvasti ottelemaan Jarkko Niemisen tapaisia D, E tai F-luokan miehiä vastaan. Mitä mahdollisuuksia Federerillä tai Murrayllakaan on ylipäätään hävitä Niemiselle olisiko jotain miljoonasosan luokkaa. Mielestäni kolmekymmentä parasta olisi sopiva määrä tennistähtiä.
Ottelut pitäisi mielestäni olla hallissa. On typerää, että ammattiurheilijat joutuvat kuumassa auringonpaisteessa pelaamaan useia otteluja. Tummaihoiset sun muut saavat huomattavaa etua. Kesällä Lontoon helteessä on tolkuttoman kuuma päälle 30 vielä kun aurinko paistaa.
Mielestäni nämä ovat kolme tenniksen suurinta epäkohtaa, jotka pitäisi kiireesti korjata.
Tennispelaajat joutuvat myös matkustelemaan mielestäni aivan liikaa kisapaikkojen väliä ja turnauksia on vuoden aikana valtava määrä.
Wimpledon 2010
3
445
Vastaukset
- juupssssssssssss
no eihän niihi turnauksii oo pakko osallistuu :D
- Connors
Halliturnaukset ovat erikseen, joten taivasalla pelaaminen on ihan ok.
Ranking-järjestelmä on läpinäkyvä ja huippupelaajien on kyettävä voittamaan myös nämä alemmalla rankingilla olevat pelaajat. Tämän vuoden Wimbledonissa oli rankingiltaan Jarkon tasoisia pelaajia, jotka veivät nimimiehiä viiteen erään. Aikaisemmin oli käytössä järjestelmä, että edellisvuoden voittaja pääsi suoraan toiseksi loppuottelijaksi, mutta tästä haluttiin luopua. Se että Jarkko ei nykyvireessään pärjää näille huippumiehille ei ole mikään perustelu järjestelmän muuttamiseksi. Pitäisikö huippupelaajien päästä helpolla?
Naisten tennis on monipuolisempaa, koska syöttö ja voimalyönnit eivät ole niin merkittävässä asemassa.- Chiller33
"Tämän vuoden Wimbledonissa oli rankingiltaan Jarkon tasoisia pelaajia, jotka veivät nimimiehiä viiteen erään."
No nykyinen listaus, jossa arvioidaan kolmen kenttätyypin yhteismenestyksen perusteella tasaisesta litanniasta pelaajia on erittäin huono. Pitäisi arvioida ruohokenttiä ynm. erikseen. Nuoria pelaajia myös tuo Ranking heikentää, sillä nuorilla tuloskehitys voi olla nopampaa kun taas vanhemmilla se on laskusuunnassa.
"Aikaisemmin oli käytössä järjestelmä, että edellisvuoden voittaja pääsi suoraan toiseksi loppuottelijaksi, mutta tästä haluttiin luopua."
Mielestäni vanha kuitenkin johtaisi paremmin siihen, että Federit ja vanhemmat, joilla palautuminen on heikompaa ei tarvitsisi väsyttää itseään joka päivä ja stressaantua turhista otteluista. Olisi hyvä, että TOP3 rankatut pääsisisvät aina finaaleihin. Korkeintaan kolme ottelua parhaille miehille olisi hyvä asia ja vähintään päivä väliä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271964
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001720Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy571360Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?761320Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311028Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47926Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51923Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44882- 109853
- 73846