Tässä on hyvä ja kevyt proteiinipitoinen herkku
kanawrappi
3
860
Vastaukset
- jesssii
kun vaihtaa vaalean tortillapohjan täysjyvävehnästä tehtyyn tortillapohjaan (mm. Pirkalta saa) niin onpa vielä terveellisempää! Ja broilerisuikaleet kannattaa ostaa maustamattomana ja maustaa vaikka itse (maustamatonta jogurttia, currya, pippuria, kurkumaa tms.) niin vältytään liialta suolalta!
- terveysruokaa
Meksikossa tortilloita ei tehdä vehnästä vaan maissista!!!!!
Maissitortilla on erityisen terveellinen, siinä on paljon vitamiineja (mm. b-vitamiineja), kivennäisaineita kuten rautaa ja runsaasti kalsiumia (ei tarvitse käyttää maitotuotteita) ja ravintokuituja yms. Että se siitä tortillan epäterveellisyydestä.
Kannattaa jättää epäterveelliset suomitortillat kaupan hyllylle ja poimia ostoskoriin vähän kalliimpi maissitortilla, kyllä niitä myydään jopa lähi-k-kaupassa.
- terveysruokaa
Suomalainen käärii burriton vehnäletusta ja laittaa kuorrutteeksi juustoa. Samalla tavoin joku afrikkalainen voisi tehdä karjalanpaistin seepranlihasta ja tarjoaa lisukkeeksi keitettyjä banaaneja, ja ajattelee että tämä on nyt sitä aitoa suomalaista karjalanpaistia.
Kyllä tortilla on meksikolaisen ruokavalion perusta ja siihen ei kuulu pienintäkään partikkelia vehnäjauhoa, eikä juustoa tai muitakaan maitotuotteita edes ruokajuomaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191652
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991488Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy36901Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29859Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38811Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50776Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43728Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56728Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37720Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37690