karjalaisten invaasio

länsihm

Olen huomannut, että karjalaisuus on alkanut nostaa päätään ( euroviisuedustaja, karjalainen heinäkuu yle-radiossa ). Onko suun suppuun laittaminen karjalainen ilmaus? Vuosia sitten kerrottiin lapsen sanoneen: pitää sanoa laittaa suu suppuun. Joku oli sanonut ensin toisella tavalla. Mielestäni alkuperäinen oli kirjakieltä, mutta suun suppuun laittaminen murretta. Olen huomannut viime päivinä ilmausta käytetyn useammin.

2

1257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En tiedä onko karjalainen ilmaisu. Mutta - ylipäätään suomenkielessä "laitetaan" nykyisin joka paikassa, kun "paneminen" tuntuu niin hävettävältä(?) Ihmisillä tuntuu kaksimielisyys olevan omien korvien välissä, mikä on outoa nykyisenä aikana kun seksiä ja lihan värinää tungetaan joka tuutista. Suomen kieliopin mukaan kaikkea muuta pannaan - ainoastaan ruokaa laitetaan. Eikä siinä käsittääkseni ole mitään kaksimielistä.

    • länsihm

      Verbi ei ollut tässä niin oleellinen. En tiedä, kumpi on oikeampi. En tiedä, mistä suppuun on lähtöisin. Oletan, että se ei liity mihinkään alueeseen, vaan on laajasti käytetty. Sanotaan vaikka säkin suu suppuun. Miksi pohdin asiaa? Arvelen, että karjalaisilla on taipumusta sovinnaisuuteen. Sanotte, että ei ole? Sovinnaisuus kääntyy mauttomuudeksi. Yllättävän vaikeaa on keksiä suun suppuun panemiselle vastinetta. Ehkä sen löytää spontaanisti. Voi olla vaikka hiljaa. Miten karjalainen ilmaisee asian, kirjakielellä tai murteella?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      97
      4203
    2. 77
      3459
    3. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      72
      3074
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      81
      2549
    5. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2356
    6. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      206
      2141
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      30
      2081
    8. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      41
      870
    9. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      73
      801
    10. Mä tiedän

      Että sä tiedät, että mä tiedän, että sä tiedät. Me molemmat tiedetään. Onko näin?
      Ikävä
      52
      776
    Aihe