Käytä terveellisiä eläinrasvoja, kookos- tai oliiviöljyä niin kehon jokainen solu saa riittävästi elintärkeitä ravinteita. Ravinteet pitävät hermot, aivot, sydämen, hormonit, immuunisysteemin ja aineenvaihdunnan ihantellisella tasolla. Sen lisäksi ne käynnistävät voimakkaan mekanismin, joka on pysyvän painonhallinnan avain: kylläisyyden tunne.
Kun syöt terveellisiä rasvoja, joita saa voista, lihasta, munista, kermasta, pähkinöistä, kehosi tuottaa vatsassasi ja ohutsuolessasi hormoneja, jotka viestittävät, että olet syönyt tarpeeksi. Kun tunnet itsesi kylläiseksi pienemmillä annoksilla niin syöpöttelykohtaukset katoavat.
Kun syöt terveellisiä rasvoja, joita saa voista, lihasta, munista, kermasta, pähkinöistä, kehosi tuottaa vatsassasi ja ohutsuolessasi hormoneja, jotka viestittävät, että olet syönyt tarpeeksi. Kun tunnet itsesi kylläiseksi pienemmillä annoksilla niin syöpöttelykohtaukset katoavat.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tiedoksi: Mattila on VHH-hihhuli, joka kieltää mm. tämän tieteellisen faktan:
Am J Clin Nutr 89: 1425-1432, 2009: "For a 5% lower energy intake from SFAs and a concomitant higher energy intake from PUFAs, there was a significant inverse association between PUFAs and risk of coronary events".
Ann Nutr Metab 2009;55:173–201, siellä summataan: "PUFA for SFA convincing decrease risk (of CHD)".
Eli siis: on täysin kiistatta osoitettu, että tyydyttyneen rasvan vaihtaminen tyydyttymättömään alentaa merkittävästi sydäntautiriskiä (tämä on huomattu mm. Suomessa: työikäisten sydäntaudit ovat vähentyneen n. 60 % sinä aikana kun tyydyttyneet eläinrasvat (voi, silava) on vaihdettu margariineihin ja öljyihin).
Näin ollen "terveellisiä eläinrasvoja, kookosöljyä" on täyttä paskapuhetta. Älkää siis uskoko tuota hihhulia. Hän valehtelee.
juuri näitä sinun kehumiasi terveellisiä rasvoja söin aiemmin, ja paino nousi jonnekkin 115 kolon tuntumaan. Sitten kun muutin ruokavalioni lähes täysin, olen saanut pudotettua yli 30 kg!
Että semmoisia.
näitä virallisen lautasmallin mukaisia margariineja ja runsaasti hiilihydraatteja kymmeniä vuosia ja lihoin 105 kiloiseksi sekä verenpaine nousi pilviin, samoin triglyseridiarvot. Kiitos siitä hallintovirkamies/kansanedustaja Pekka Puskalle.
Sitten vähensin hiilihydraatit minimiin ja vaihdoin kaikki margariinit terveelliseen meijerivoihin ja käytin öljyistä vain kookos- ja oliiviöljyä. Sain terveyteni takaisin ja nyt olen 20 kg kevyempi. Kiitos tästä kuuluu lääkäri Antti Heikkilälle.
Lue haastatteluni Iltalehdestä. "Hiilareita vähentämällä kondikseen"
http://www.iltalehti.fi/terveys/200708216457526_tr.shtml
>
Mitkä olivat päivittäiset hiilihydraatti-, proteiini- ja rasvamääräsi tuolloin lautasmalliaikaan ? Niin vai laskitko ollenkaan niitä ? Ehkä ruokavaliosi ei ollutkaan lähelläkään lautasmallia. Siksi lihosit.
>
Heh, mies mainostaa itsestään tehtyä vuosien takaista artikkelia täällä. No, joillakin on julkisuuden kaipuuta, mutta meneekö tuollainen jo säälittäväksi.
nykyisin syönkin tämän ns. lautasmallin mukaan, aivan toisin kun ennen, ja paino alkaa olla hyvin lähellä asettamaani tavoitetta, joten tiedän ihan tasan tarkkaan mkä on oikea ruokavalio. -30 kg!
Jos olisin julkisuudenkipeä, voisin myös antaa haastattelun jollekkin lehdelle, mutta ei kuulu tyyliini.
.. harrastan juoksemista , tulee 80 km viikossa juoksenneltua ja siihen pari salia päälle..Etsipä Koo Jii mattila joku toinen vhh hihhuli ( itse et taida juuri liikuntaa harrastaa ) joka harrastaa liikuntaa aktiivisesti ..Olisi kiva keskustella hänen kanssaan miten voi jaksaa treenata syömällä vain proteiineja ja rasvoja..ei optimaalisesti ainakaan :)
Ettekö seuraa ollenkaan viime ajan tietoja, joita on netissä joka kielellä.
Niissä sanotaan, että niinkuin ihmiset ovat erilaisia, on kehon pitäminen kunnossa myös erilaista. Sen on moni huomannut omassa perheessään. Tuskin on neljää ihmistä, joille sopii sama tyyli.
esim. paljon salaatteja, vähän lihaa
tai lihaa paljon, vähän salaattia
tai vain kasvisruokia
tai pienemmät annokset, muuten kaikkiruokainen
tai ilman alkoholia eläminen