Onko kukaan tutkinut onko vanhuuteen kuolleen ihmisen ruumiissa vielä täysin terveitä soluja,ja mitä niistä voisi rakennella?
Solu@
Otanosia?
3171
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
jos omaiselta on lupa..
Heippa hei! Joo eli ei kukaan kuole vanhuuteen vaan aina löytyy jokin patologinen syy poistumiselle, esimerkiksi ateroskleroosista johtuva sydämen vajaatoiminta tai hermon rappeuma elintärkeään elimeen.
Vanhuksilla kudosten uusiutumiskyky ei kykene ylläpitämään samaa tervettä kudosmäärää kuin nuorena, tämän arvellaan johtuvan telomeerien lyhentymisestä DNA:n jakautuessa. Tällöin päältäpäin "normaalit solut" eivät siis jaukaudu eivätkä toimi yhtä tehokkaasti.
Mikäli henkilö on itse halunnut antaa ruumiinsa lääketieteelle tutkittavaksi, silloin hän on elinaikanansa tämän selvästi ilmaissut tai kirjoittanut tämän testamenttiinsa, muuten ruumista ei voida tutkia.
ja se patologinen syy löytyy obduktiossa eli ruumiinavauksessa. Ruumiinavauksen jälkeen kaikki elimet laitetaan takaisin eikä mitään elimiä jätetä pois. Kysymys ei siis ole elintenluovutuksesta lääketieteenkäyttöön, silloin kun kuolinsyy selvitetään.