Neljäs päivä on menossa.
Tarkoituksena olisi vetää siinä kaksi viikkoa.
Täytyy myöntää, että just nyt tekisi mieli jotain, mutta antaa mennä se ajatus.
Juon hedelmä- ja kasvismehuja, teetä ja vettä. Suolihuuhtelun teen.
Olo on pirteä ja energinen.
Teen näitä kuureja 2-3 vuodessa.
Neljäs päivä menossa
8
871
Vastaukset
- Eilen neljäs
Viides päivä kallistuu iltaan.
Hiljaista on tällä palstalla. Missä kaikki muut?
Vai jäikö väliin?- Hyvin mennyt
Oikein nautin tästä kuurista!
Aion vetää vielä viikon. - siaa
Hyvin mennyt kirjoitti:
Oikein nautin tästä kuurista!
Aion vetää vielä viikon.Huh! Hyvin pysyt paastossasi! Itse olen kokeillut, mutta jo kolmantena päivänä tuli stoppi. Kai kaikki eivät sitten pysty, varsinkin kun minulla on huonot veret (hemppa alle 100) niin ei pysy pystyssä ilman evästä.
Onko kiloja lähtenyt? - 10:s päivä menossa
siaa kirjoitti:
Huh! Hyvin pysyt paastossasi! Itse olen kokeillut, mutta jo kolmantena päivänä tuli stoppi. Kai kaikki eivät sitten pysty, varsinkin kun minulla on huonot veret (hemppa alle 100) niin ei pysy pystyssä ilman evästä.
Onko kiloja lähtenyt?Olo on hyvä.
Kiloja ei ole lähtenyt kuin neljä, viimeksi lähti seitsemän.
Suunta on oikea joka tapauksessa. Tämän viikon vedän loppuun, saa nähdä jos jatkan.
En ole aikaisemmin pitänyt kuuria kahta viikkoa pitempään.
Hyvä pitää näin kesähelteellä. Muuten söisin vaan jäätelöä.
Teen tässä vaiheessa mehut itse lingolla, alussa oli terveyskaupan valmiita mehuta.
Olen just keittelemässä kasvislientä, iso kattilallinen, riittää useammaksi päiväksi.
Parasta on kuitenkin, että saan niin paljon aikaseksi ja että olo on kevyt. Tämän kuurin jälkeen jatkan terveellisesti. Olen nukkunut yöt hyvin.
Tietysti on kiva että kiloja lähtee, mutta minulle on tärkeintä että saa kropan puhtaaksi ja että voi lähteä liikenteeseen "puhtaalta pöydältä". - Jo veteraani
10:s päivä menossa kirjoitti:
Olo on hyvä.
Kiloja ei ole lähtenyt kuin neljä, viimeksi lähti seitsemän.
Suunta on oikea joka tapauksessa. Tämän viikon vedän loppuun, saa nähdä jos jatkan.
En ole aikaisemmin pitänyt kuuria kahta viikkoa pitempään.
Hyvä pitää näin kesähelteellä. Muuten söisin vaan jäätelöä.
Teen tässä vaiheessa mehut itse lingolla, alussa oli terveyskaupan valmiita mehuta.
Olen just keittelemässä kasvislientä, iso kattilallinen, riittää useammaksi päiväksi.
Parasta on kuitenkin, että saan niin paljon aikaseksi ja että olo on kevyt. Tämän kuurin jälkeen jatkan terveellisesti. Olen nukkunut yöt hyvin.
Tietysti on kiva että kiloja lähtee, mutta minulle on tärkeintä että saa kropan puhtaaksi ja että voi lähteä liikenteeseen "puhtaalta pöydältä".Tätä vaan jatkan.
Ei mitään ongelmia. Kävin tänään mustikassa. - Jo veteraani
Jo veteraani kirjoitti:
Tätä vaan jatkan.
Ei mitään ongelmia. Kävin tänään mustikassa.Vedin sitten kolme viikkoa.
Ei mitään ongelmia.
En tosin suosittele vasta-alkajille niin pitkää kuuria.
- 2+3
kolme viikkoa? oho:) itse olen paastoillut muutamia päiviä kerrallaan usein, ja kroppa on alkanut tottua, eikä siis heikota, särje päätä yms. keväällä paastosin 11 päivää ja samalla oli muutto, ihan yllätyin miten hyvin sitä jaksoi. nyt viimeeksi olin tosi väsynyt (johtuisko helteestä?) ja olo muutenkin vetämätön, eikä sitä puhdasta oloa mikä yleensä.
miten sulla käy syömisen aloittaminen uudestaan? en ole koskaan malttanut laskeutua paastoon kuin korkeintaan yhden päivän, ja silloinkin tullut paljon sokeripitoista (esim kaakaota) nautittua. paaston lopettaminen on vielä vaikeampaa, en millään malttaisi syödä soseita, vaan vetelen herkkuruokiani, ja kohta olo on sen mukainen. nyt olisi tarkoitus paastota elokuu (huomisesta niin pitkälle, kun hyvältä tuntuu), ja olisi kiva kuulla miten sen syömisen voi aloittaa niin, ettei elimistö mene tukkoon, ja paastosta hyötyisi eniten.- Jo veteraani
Ensin söin yhden hedelmän aamulla. teetä.
Päivällä 2 dl yoghurttia ja siihen 2 rkl muslia (terveyskaupasta).
Vettä tietysti.
Illalla tein broccolisopan (broccolia, varsiselleriä, riisijauhetta), tehosekoittimella yksi näkkäri (vaikka leipää ei kai pitäisi vielä ekapäivänä).
Sitten seuraavina päivinä lisäsin vähän. Ei vielä lihaa eikä kalaa (vaikka kalaa saisi kai), mutta yksi muna siivuina näkkärin päälle persiljaa ja muita yrttejä penkistä.
Ei ollut vaikeeta. Aloitin samalla syömään oman veriryhmän mukaan. tein valkosipulista "ihmelääkettä",
tietty määrä tippoja päivisin. Katsotaan jos auttaa.
On tullut pari kiloa takaisin, mutta niin tulee aina. Kuiteskin 5 kiloa on poissa ja olen ihan tyytyväinen.
Minun mielestä on tärkeää noudattaa asiantuntijoiden ohjeita ja ei ruveta pelkällä vesipaastolla.
Eikä se painonpudotus ole tärkeintä. Samoin olen sitä mieltä että ihan nuorten tyttöjen ja poikien ei missään nimessä kannata pitää paastoa laihdutuskeinona. On parempi seurata vaikkapa Painonvartijoiden ohjeita.
En oikeastaan tiedä jos kannattaa vetää kolme viikkoa, kaksi viikkoakin on ihan hyvä.
Aloittelijoille riittää aluksi kolmekin päivää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1428077KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4237121Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei693643Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521403280Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092804Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään442338- 1261926
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231793Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv261566Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821457