Ihana helle!!!

Helteitä rakastava

Täytyy sitten aloittaa uusi keskustelu meille helteestä nauttiville, kun tuossa helteen vihaajien ketjussa joku valitti, ettei sinne sais tulla kommentoimaan ne jotka tykkää helteestä, kun se on kuulemma valittamista?!?

Minä nautin näistä helteistä täysillä! On NIIN ihanaa kun voi olla vähissä kevyissä vaatteissa ja nukkua alasti ikkuna auki eikä palele! Enkä tosiaankaan ole enää mikään 'nuori ja kaunis' vaan 55-vuotias nainen, mutta olen hyvässä kunnossa ja normaalipainoinen, koska syön kohtuudella ja terveellisesti ja liikun paljon, mm. pyöräilen työmatkani ympäri vuoden kymmeniä kilometrejä päivässä.

Useimmiten ne jotka valittaa helteestä, on ylipainoisia ja huonokuntoisia, eli 'ihan oma syy'. Eri asia on ilman omaa syytään sairaat vanhukset, heitä kohtaan voin tuntea jotain myötätuntoa.

Kunpa tällaiset säät kestäisivät koko kesän, mitään ihanampaa en tiedä! Kyllä viime talvena sai kärsiä tarpeeksi niistä hirveistä pakkasista ja lumesta!

12

479

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rakastan helteitä

      Joo, samanten, minä en myöskään tiedä mitään ihanampaa säätilaa, kuin nämä helteet. Nautin näistä täysillä. Helteillä voi tehdä niin paljon kaikkea mukavaa, eikä ole yhtään kylmä tai yhtään liian kuuma. Onneksi on tämä ilmastonmuutos, niin jatkossa saamme kivoja helteitä entistä enemmän.

    • AAH

      Olen ihan samaa mieltä! On meitä onneksi muitakin... Nautitaan tästä harvinaisuudesta Suomen oloissa :)

    • tjaaa...

      eli siis eikös nuoremmat ihmiset voi sairastua ihan ilman omaa syytään? Tarvitseeko olla vanhus jotta saa sairastua sellaisiinkiin tauteihin mitkä heikentää yleiskuntoa, tai sitten vaikka olla ylipainoinen. Ylipainoisuus on myös sairaus omalla tavallaan ja sekin voi johtua eri syistä....

    • Helteen lapsi

      Tää on ihanaa!!!
      Ihanat helteet kestäkööt koko kesän, ei tämän parempaa voi Suomessa olla!

    • henu...

      Migreeniköthän yleensä kärsii myös helteistä ja ei ole todellakaan oma valinta sitä sairastaa. Ja olen 20vuotiaasta asti sitä sairastanut. Helteet on migreeniköille rankkoja ja se sairaus ei katso ikää. Eli nuorikin voi kärsiä sellaisesta sairaudesta,joka on helteillä huono asia. Yhtä lailla meille helteet on rasite kuin vanhuksille.

    • 20+14 =?

      "Useimmiten ne jotka valittaa helteestä, on ylipainoisia ja huonokuntoisia, eli 'ihan oma syy"

      Mielenkiintoinen yleistys... Muuten hyvä kirjoitus ajankohtaisesta aiheesta. Toit mielipiteesi julki ja kerroit hieman itsestäsi ja elintavoistasi. Hienoa että nautit helteistä, mutta jättäisit pois nuo yleistykset. se saataa oikeasti loukata lukijaa.

      • normisäät tulossa

        ja lopultakin tuo ihanan helle näyttäisi hellittävän, ensiviikko vielä kärvisteltävä sen kourissa, ja sitten tervemenoa tukala ilma ja inhottava kuumuus.


      • helle hengähtää
        normisäät tulossa kirjoitti:

        ja lopultakin tuo ihanan helle näyttäisi hellittävän, ensiviikko vielä kärvisteltävä sen kourissa, ja sitten tervemenoa tukala ilma ja inhottava kuumuus.

        hetken, palaa varmasti vielä elokuussa viimeistään. Älkääpä unohtako, että elokuu on ollut joskus jopa kesän lämpimin kuukausi, esimerkiksi vuonna 2007. Lisäksi tänä vuonna oli jo toukokuussa lähes 30 asteen helteet ja syyskuukin on vielä keskimäärin toukokuuta lämpimämpi, joten pontentiaalisia olosuhteita on helteille vielä pitkään, sanoisin että tämän vuoden helteet ovat 100% varmuudella ohi vasta lokakuun alussa tai aivan syyskuun lopussa (Suomen kaikkien aikojen myöhäisin hellepäivä on jossain syyskuun 20. päivän tienoilla).


      • helteitä rakastava

        Anteeksi, tarkoitus ei ole loukata ketään. Mutta sanoinkin "useimmiten", toki on poikkeuksia.


    • Kuntoilija*

      "Useimmiten ne jotka valittaa helteestä, on ylipainoisia ja huonokuntoisia, eli 'ihan oma syy'"

      Itse olen hoikka ja kuntoilen, mutta helle ei sovi minulle ollenkaan.

      Ihoni on vaalee ja saan pisamia. Lapsena sain usein auringonpistoksia ja nykyään osaan sentään varoa ja pysyä varjossa. Lisäksi olen kärsinyt koko ikäni migreenistä.

      Rakastan kevättä ja syksyä, joita useimmiten hellefanit ovat unohtaneet ja muistavat vain kovan talven pakkaset ja kesän - mihin jäi kevät ja syksy?

    • Helle on ihanaa! Onneksi se jatkuikin luvattua pitempään, mutta nyt on kyllä viilentynyt, harmi :(
      Toivottavasti tulee vielä takaisin. Just toi että saa olla vähissä vaatteissa ulkona ja tuntea auringon hyväilyn ja lämmön paljaalla iholla.. ei ole mitään parempaa. Ja yli 5-kymppinen naisihminen olen minäkin, normaalipainoinen ja hyväkuntoinen.

      • 1jäärä

        hemmettiin, ainut paikka jossa hikoilla haluan on sauan, v...ttaa tää kuumuus,
        pakko lähtee ajeleen ilmastoidulla limusiinillani.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      95
      9269
    2. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      92
      7609
    3. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      33
      7559
    4. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      234
      7241
    5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      94
      5995
    6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      86
      5871
    7. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      105
      5561
    8. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      13
      5201
    9. Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan

      Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit
      Maailman menoa
      66
      4666
    10. Persut ne lomailee veronmaksajien piikkiin

      Nämä rötösherrat kyllä putoavat onneksi eduskunnasta. Ja kuten Marin maksoi aamupalansa, niin nämä reissut pitää periä m
      Maailman menoa
      30
      3286
    Aihe