Liekö totta?

mitattuko?

Eräs tiedeartikkelina itseään mainostava julkaisu kirjoitti, että myös maapallon vuoristot liikehtivät hiukan aaltomaisesti kuun vetovoiman vaikutuksesta.
Himalajalla liikkuminen olisi jopa kymmenien senttien luokkaa.

3

613

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vuoristojen massat painavat 'jonniin' verran'. Maankuoren kivivaipan alla on löysempää kamaa, mm. vulkaaniset ilmiöt niistä peräisin. Tunnetusti mannerlaattojen saumakohdilla esiintyy tulivuoren purkauksia.

      Kuun vetovoima on vahvaa. Muuten merivesien massat eivät 'eläisi' niin vahvasti vuorovesi-ilmiön mukaan - miksei siis hiukan vuoristotkin?

    • kaikki liikkuu...

      Kaikkihan tietävät että vuorovesi-ilmiö esiintyy useissa merissä. Se vuorovesi-ilmiö mitä merissä havaitaan on kuitenkin vain maakuoren ja vesikehän vuorovesien _erotus_, sillä myös maankuoressa esiintyy vuorovesi-ilmiö. Maankuori elää myös Kuun ja Auringon vetovoimien mukaan, mutta ei yhtä herkästi kuin vesikehä. Lisäksi vuorovesi-ilmiö tapahtuu myös maapallon ilmakehässä.

      Suomen vesialueillahan vuorovettä ei juurikaan voi havaita. Vasta Tanskan salmien tuolla puolen se on merkittävämpää.

      • kaikki liikkuu...

        Niin ja kyllähän maapallon ja Kuun välinen etäisyys on pystytty mittaamaan hyvin tarkasti - ihan senttien tarkkudella - Apollo-lennoilla Kuuhun jätettyjen laserheijastimien (peilien) avulla. Olettaisin että maanpinnan vuorovesi-ilmiö näkyy noissa mittauksissa ainakin jollakin tavalla, vaikka en täsmällistä viitettä osaakaan antaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      153
      5234
    2. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      41
      3273
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      248
      3122
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      44
      2658
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      1824
    6. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      27
      1615
    7. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1566
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1457
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1437
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1347
    Aihe