Tätä jaksetaan vouhottaa. Ilmasto muuttuu koko ajan, ja niin se on tehnyt muutaman miljoonaa vuotta. Jos niin ei olisi tapahtunut, ei tässä paljoa näpyteltäisi. Kummallista on, että ilmastouskovaiset luulevat joillakin touhuillaan pystyvänsä vaikuttamaan luonnolliseen kehitykseen. Uskonnon piirteitä heidän toiminnassaan kuvastaa se, että muita mielipiteitä ei sallita. Suoranaista typeryyttä taas se, etteivät huomaa esim. Al Goren tekevän bisnestä aiheella. Jotenkin se vaan tuntuu niin ylväältä tuomita muita ihmisiä, kun tässä itse voisi luolamiesnä naaraineen elellä. No, kuinkas kauan sellaista elämää elettäisiin, ilman näitä kirottuja nykyajan vempeleitä? Voitaisiinkin, mutta kenen kustannuksella?
kroohpyyh
greenfuck
6153
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
http://www.ilmasto.org/lisatietoa/usein_kysytyt_kysymykset/ilmastoskeptikkojen_vaitteita.html#3
"Ilmasto ei ole vakaassa tilassa oleva systeemi, vaan se muuttuu jatkuvasti. Vaikka luonnollista vaihtelua onkin, se ei tarkoita, etteikö ihminenkin voisi toiminnallaan aiheuttaa vaihtelua. Juuri aikaisempien tuntemiemme luonnollisten vaihteluiden perusteella voimme päätellä ilmaston olevan hyvin herkkä erilaisille muutostekijöille."
**
"Todistavatko menneet ilmastonmuutokset sen, ettei ihminen voisi aiheuttaa nykyistä?"
http://www.skepticalscience.com/translation.php?a=22&l=2
"Luonnolliset ilmastonmuutokset menneisyydessä todistavat, että maan ilmasto on herkkä lämpövuon muutoksille. Jos maahan tulee enemmän lämpöä, sen lämpötila nousee. Nykyisin kohonnut hiilidioksidipitoisuus aiheuttaa voimistuneen kasvihuoneilmiön kautta positiivisen lämpövuon maahan. Menneistä ilmastonmuutoksista voidaan itse asiassa laskea arvioita ilmastomme herkkyydestä hiilidioksidipitoisuuden muutoksille."
No esitä sitten todisteet tuosta ihmisen aiheuttamasta muutoksesta, niin saat nobelaanerin.
Taitaa olla aika hiljaista.
Minkähän takia retard olet noin tyhmä ja lapsellinen pelle?
Näin hiljaa on hohheli taas palstan aiheesta ja omista väitteistään. Voi reppanaa.
Miksi olet noin lapsellinen retard?
Tämä ilmiö on mielenkiintoinen ja ohjailee yllättävän paljon ihmisten ajattelua:
http://en.wikipedia.org/wiki/Groupthink
Pätee leirissä kuin leirissä, omaa ajatusrakennelmaa pönkitetään oletuksella siitä että muutkin ovaa samaa mieltä.