terveisiä lomilta!

scepdius

Viimeisiä viedään ja on sanottava, ettei Saimaa ole lainkaan huono miljöö lomailuun näillä keleillä. Uskomattoman upea kesä! Tulee ihan lapsuusajat mieleen. Kohta paluu kivikylään ja aktivoituminen rakkaseen ilmastonmuutosdebattiin. Taitaa olla hihhuleilla kiirusta, kun "ennätyksiä" rikotaan harva se päivä.

PS. Kovin koskaan Suomessa virallisesti mitattu lämpötila on 38,0 C Värtsilässä 7.7. 1914 sekin. Jostakin kumman syystä tätä Neuvostoliiton aikoinaan ryöväämän suomalaisen paikkakunnan tulosta ei muka enää olekaan mitattu Suomessa. Virallinenhan on se Turun 7.7.1914 mitattu 35,9. Jos nyt oikein hihhulit toivovat että edes saataisiin puhki kun tuo ilmastokin vaan lämpenee.

6

331

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • scepdius

      Tuli postattua sama kahdesti kun maaseutuyhteys bygii hieman. Noh, tuleepahan asia selväksi :-D!

    • mats petter

      lomalta paluu vituttaa aina, ainakin minua.

    • Torakan pieru

      Ilokseni voin kertoa, 19 tuntia viikkoa jäljellä ja sitten 4 viikkoa on tö roud.

      Hohheli on yhtä seonnut kuin ennenkin.
      Amisfyysikkö on tullut runttaamaan hihhulit kanssamme lopullisesti.
      Enään puuttuu vain se, että FMI poistaa AGW-hihhulointinsa sivustoiltaan, niin homma on siten hohheliakin myöten selvä.

      Eikun kirjoittamaan viimeiseen syksyyn.

      • mats petter

        Onko muuten lentokapteenilla neljä vai kolme viirua kaluunassa? Ihmettelen saluunassa kun pöydässä vetää nelosen mies kaljaa. en tiä onko nelosta vai kolmosta, tosin.


      • mats petter
        mats petter kirjoitti:

        Onko muuten lentokapteenilla neljä vai kolme viirua kaluunassa? Ihmettelen saluunassa kun pöydässä vetää nelosen mies kaljaa. en tiä onko nelosta vai kolmosta, tosin.

        tuon miehen puikoissa en lennä kotio, on sen verran huikoissa. Minä sentään olen vanhaa pilkkisukua, käytän aina skragaa ja silkkipukua.


      • mats petter
        mats petter kirjoitti:

        tuon miehen puikoissa en lennä kotio, on sen verran huikoissa. Minä sentään olen vanhaa pilkkisukua, käytän aina skragaa ja silkkipukua.

        Isäntä etsii mäntää, tositarkoituksella. Nimim. raktori hajos.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6304
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3140
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1696
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1388
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      949
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      870
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe