Olen tässä ihmetellyt, että miten saadaan Kempan väkimäärä lisääntymään. Kysyin tätä Wanhassa Mestarissa muutamalta tytöltä, muttei heiltä irronnut vastausta... He kehoittivat ottamaan järjen ja muutakin käteen, mutten ymmärtänyt mitä he oikein tarkoittivat.
Onko ehdotuksia?
Onko ehdotuksia?
Vastaukset 32
Vanhimmat
lisääntyä pitäis tämän surkean luuserisakin? Kyllä ne tytöt oli oikeassa.. koitahan miettiä, mitä tarkoittivat.
Ei mitenkään.
venäläisten tuovan rahaa, ei kannata muuta yrittääkkään. Kauppiaathan siinä nettoaa, kun venakot ostaa mitä meiltä jää. Täällä ei tarvisi yhtään ulkopuolista marjavirmaa jos joku paikallinen tekisi sen. Tehtäisiin mehut, hillot itse. Siinä olisi rajaton määrä erinlaista tuotetta. Täällä ei ole minkäänlaista yrittämisen halua. Kädet ristissä istutaan ja odotetaan jos joku ulkopaikkakuntalainen tulisi yrittämään. Tarvetta olis moneen.
on paljon ja yrittäneitä ,mustamaalataan,itse vain pystytään kaikenaikaa lorvimaan....
lisääntyy sillä, että löydät halukkaan naisen jonka pilluun pistät siittiösi. Edellytys lisääntymisellise on, että spermasi sisältää lisääntymiskykyisiä siittiöitä ja tuo halukas naisesi on hedelmällinen.
Eipä muuta kuin nussimaan niin, että näkö lähtee!
...huorapukki paskiainen. Tuskin sulla edes seisoo. Pikkumunasella ei ole edes yleiseen saunaan asiaa. Eikö vitutakin kun ei voi munia näytellä saati sitten panna kun ei seiso...tuppimulukku.
Ko viet resähtin apteekkiin, niin huomena saat sieltä lääkettä.
miksi tälle palstalle ei kirjoiteta oikeita asioita ? oletteko niin itseenne kyllästyneitä, että tällaist törkyä
viitsitte edes laittaa. yleensä siitä puhe mistä puute. näitä sivuja lukee fiksutkin ihmiset. ajatelkaa järjellä!!!!!!!!!!!!!
Kempan sivuja fiksut ihmiset kovin montaa kertaa viitsi lukea.
Uskomatonta, että tämmöinen rupusakki suomesta löytyy...
Mutta miljoona kattoo taivaantulia, joukossa oot sinäkin, arvaten.
mahdollista että olisi miljoona tyhmää, ei sitä muut viitsi katsoa.
kemppa onko se joku poronmunan purija ihmettelee stadin kingi
mistähän sinä ole tuon katsojamäärän luvut saanut ei kempassa asu miljoona ihmistä. kun muulla suomessa ei katsota tuota kapakka elämää ,kun sitä on samaa elmää on melkein joka kylässä. ei teeveestä vahdata tarvi
laita siihen reikään mistä lapset syntyy älä siihen ilottelu reikään kajoa
Noinhan se menee kaikissa pikkukunnissa, että aktiiviväestö lähtee etsimään töitä ja passiivit jää kaikenmaailman tuille ruikuttamaan ja odottamaan valmista/ihmettä. Meillä kaikilla on vaan yksi elämä, miks hukata se ja uhrautua jonkun kotiseuturakkauden nimiin. Ja kyllä sen kodin voi myydä. Kun saa töitä, sitten jo voi ottaa lainaa niin saa uuden asunnon ja uuteen ympäristöön sopeutuminen vauhdittuu. Ja taas on kaikki mallillaan. Älkää jääkö tuleen makaamaan.
Tuota olen itsekkin ihmetellyt, "KOTISEUTURAKKAUS" Sekun nyt vain ei tuo töitä eikä muutakaan, miksi olla ja odottaa näivettyä paremman toivossa täällä kemijärvellä. Sossuluukkua kierrellen parempaa odotellen, Kemijärveläiset nuoret ja työkykyiset muutenkin, kamat kasaan muutto sinne missä töitä on. Terästehtaissa ja kaivosteollisuuden alalla taatusti töitä tulossa, joten ensimmäisten joukossa hyvä olla!!!
Hakekaa koulutuksiin, ennakoikaa tulevaisuutta, olkaa oma-aloitteisia, käyttäkää työtön aika itsenne kouluttamiseen, kemijärvellä ei voi kouluttautua muuhun kuin pummilla elämiseen ja pajunsitomiseen.
EX-kemijärveläinen jo 4v
se on vain itsestä kiinni kuinka kauan roikut päivärahan varassa. Täällä eteläsuomessa arvostetaan lapista tulleita työntekijöitä koska he eivät valita tyhjästä ja tekevät työnsä tunnollisesti.
Oma työnantajani on kysellyt tiedänkö tuttavapiirissäni töitä tarvitsevia joita voisin suositella. Valitettavasti en voi suositella kavereitani (entisiä) koska olivat varsin laiskoja ja heillä oli huume tai päihderiippuvuus.
Nämä ihmiset jäävät mielellään passiivisina odottelemaan ihmettä ja käyttävät päivärahansa ruohoon tai viinaan.
olet oikassa olen muuttanut kempasta 1966 kun työt loppui tässä työpaikassa oli meitä 3 kemppalaista ,mutta nyt minun lisäkseni enää 1 kolmas ei ymmärtäny sitä että joka maanantai aamu täytyy olla työpaikalla puheli vaan kempassa on hyvä sossu kait hän palasi sen piiriin lappalaisilla täällä maine on aika heikko ehkä he ymmärrä että täällä ei tuoda eteen mitään kaikki on hommattava itse kotiseuturakkaus mitä se on jos vaan roikut sossun luukulla milloin niitä almuja jaetaan
enään lisääntyy, vaikka kuinka tuikit, korkeintaan pierun päästävät töiden kiitokseksi!
oikiaa puhetta
tässä olisi hyvä idea ottakaa sinne asumaan ranskan romaanit somali pakolaiset somalit avittaisivat teidän muijat että ei teidän itse tarvi vaivautua sänkykammari hommiin olis kempassa jonkun ajan päästä kikkara päisiä tenavia ja myöskin afrikkalaisia pakolaisia nämä toisivat säpinää teidän kempan tylsään elämäänne ja väkimäärä kasvaisi nopeasti edellä mainitut kansalaiset ovat tunnetusti sikiävää porukkaa jo olis kempassa elämää ja melskettä
vain hyvänänne teilläpäin ne kikkarapäät. Ja käy läpi ne muutamat kikkarapäät, että onko sinun näköä yhtään. Niistähän on vain riesaa ja kuluja, eikä niille järjesty edes kattoa pään päälle täällä.
Aivan helvetin uuno idea.
teillä päinhän romaanien mukaan on hyvä sosiaaliturva joten toimeentulo järjestyy näille somaleille ym. toisen kulttuurin asukeille ja miten iloiseksi tulisivat kempan naiset olis säpinää ja kunnon meinikiä seksielämässä eikä tarvi joka aamu katsoa oman ukon naamaa joka on kuin vanha anus
LUUKULTA EI TIPU SENTTIÄKÄÄN, PISTE !
p.massikin vain katsoo siellä hanurinperällä peiliin ja pitää idioottimaiset ideat ihan omana tietona.
Kyllähän Kemijärvellä suositaan eräitä sossussa, jotka osaavat uhitella. Ja toiseksi, miksihän nuoret häipyvät Kemijärveltä pois koulujen perään ja töihin etelään? No sen vuoksi kun eivät saa tarvittavaa tukea ja apua Kemijärvellä. Eilenkin lehti pursusi hankkeiden kehujia: ei jätä yhtäkään nuorta oman onnensa nojaan! Mitä vielä, missähän se kenttä työskentely on näissä hankkeissa???? Kyllä näitä paperille väsääjiä löytyy Kemijärvellä. Mutta kun oikeasti kaipaisi omalle nuorelle apua, niin sitä et saa!
Voi kiesus noita työläisiä, jotka vaan lehdessä kehuu! Helppohan se on palkkaa nostaa ja toimittaa paskaa lehtiin.
ota yhteyttä ko. hankkeen vetäjään ja puhu hänen kanssaan. on fiksu nainen ja varmaan auttaa eteenpäin. apua nuorellesi voi löytyä muualtakin kuin virallisilta tahoilta, sukulaisilta tai ystäviltä, vaikkei toisten auttaminen nykyään kovin trendikästä olekaan. tärkein apu olet kuitenkin sinä itse kun kerran selvästi välität. älä anna periksi.
ajettele miten onnelinen olisit, kun saisit mustaamakkaraa ,koko rahan edestä
niin tapolan
Ai fiksu? mitä näkyvää se on saanut aikaseksi.....
kuhan puhuu ja lehdissä retostaa! ja piste!
Ei muutenkaan nuorille ole apua tarjolla kemijärvellä, aina vain sosiaali puolella uhataan!
äläppäs, äläppäs ota sosiaalipuolta uhkana, sehän on suomessa nimenomaan tarkoitettu ongelmatilanteissa auttamaan. ikävää että sen leima on huono, mutta ihmiset sielläkin ovat fiksuja ja parhaansa tekevät, esimerkiksi aarne karjalainen.
ongelmien selvittäminen on usein raskasta, hankalaa, aikaavievää ja joskus ehkä nöyryyttävääkin, mutta eivät ne loputtomiin kestä.
Koulu jäi kesken ja opintoraha loppu siihen paikkaan. Meni sossuun, kun rahat oli finiitto. Käskivät mennä työkkäriin kysymään vaikka harjoittelijaksi ja nyt poika on "työssä" ei palkalla vaan jollakin Kelan rahalla. Eipä vetelihdi kotona ja nuku puolille päivin, haukottele päiviä toimettomana. Se harjoittelu paikka pitää kuulemma itte hankia ja niinhän se onkin perempi. Eivät pukkaa mihin sattuu.
Parempi se on nuorelle 420 e puhtaana käteen kuin ei mitään sossusta, kun itte ole töissä, niin minun tulot lasketaan pojankin tuloksi.
Ammatti koulun kesken jättävälle ei tarttis sossun antaa latin latia, niin ei oppis helepolle rahalle.
Hienoa, että poikasi on saanut apua ja sinulla on ollut aikaa tukea häntä. Itse olen lopen uupunut ja väsynyt, kun en kertakaikkea saa apua. Ei hätä onneksi ole tämän näköinen, nyt on uudet tuulet puhaltaneet ja sain avun toiselta paikkakunnalta ja muutan itse perässä. Siis tarkoitin aikaisemmin kirjoituksellani sitä, että kemijärvellä kyllä kehutaan kaikella mikä on paperilla, mutta missä on KÄYTÄNTÖ? Kun vertaa kaupunkiin minne muutamme, niin siellä meidät otettiin ilomielin vastaan ja lapseni saa käytännön asioihin tukea. Ja muuten on hankkeen sisäinen juttu, yksi työntekijä on hankkeessa töissä ja päätti ottaa minun lapsen avo sylin vastaan. Eli joissakin kunnissa toimii hankkeet käytännössä, mutta kempassa EI!