Kyyhky

jikolpmm

Olisiko hyviä ohjeita kyyhkylle? Hiukan voisi olla vaihtelu paikallaan ja
ajattelin vaimon yllättää laittamalla uudella tavalla.

4

4218

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huhuhuhuhu

      Kai nyt joku muukin kyyhkyä syö?

      • Hirvipäällikkö

        "hakemaan" Olen tehnyt alotuspäivän kyyhkypannun, vaikka itseasiassa teen sen aloituksesta seuraavana päivänä. Kyyhkyn täkkä minimissään syöjää kohden. Voita pannuun ja ruskista täkät nopeasti, vähennä lämpöä ja lisää pannulle kourallinen vadelmia ja silputtu sipuli. (vadelmat olen poiminut aloituspäivän aamun jälkeen) Anna sipulin ja vattujen hautua pehmeiksi ja lisää purkillinen smetanaa, keitä vähän kokoon ja lisää kyyhkyn rinnat muutamaksi minuutiksi hautumaan, sellanen roseen värinen on minun makuuni. Perunoita olen ottanut pottumaasta, sellasia pieniä joita ensin keitän ja sitten salvian kanssa vielä voissa ruskistan.
        Tuo on minun kyyhkyaloituksen kyyhkypannu.


    • Innokokki

      Tuossa joku tv-kokki teki juuri peltopyytä rypälekastikkeella, mutta voisihan sitä "innovoida" kyyhkylläkin. Kyyhkyn liha on yksi parhaista riistalihoista, mutta muuttuu liikaa paistettuna liian maksamaiseksi, jollei sitten anna hautua hitaasti kypsäksi. Siis joko melko raa'aksi paistaen tai hitaasti kypsyen. Ja makun sopii jokin makea hyvin, kuten tuossa toisessa reseptissä vadelmat.

      Kyyhky kynittynä ja suolistettuna
      voita
      ripaus sokeria

      Kastike:

      shalottisipulia pari
      1 dl vasikanfondia tai riistafondia, siten lisäämällä vettä saat puoli litraa nestettä
      1 desi portviiniä
      kokonaisia mustapippureita
      timjamia, rosmariinia
      3-4 desiä halkaistuja kivettömiä viinirypäleitä

      Suolaa ja pippuroi kyyhky hyvin. Sekoita voi ja sokeri hyvin. Voit lisätä joukkoon myös vähän silputtua timjamia. Paista sopivassa uunipannussa makeassa voissa ruskeaksi. Ota pois pannulta ja lisää portviini, raavi kasarin pohjajämät viinin joukkoon. Lisää liemi, pieneksi silputut sipulit ja pippurit, timjami ja rosmariini pieneksi hakattuna.

      Siirrä kyyhky kasariin ja anna olla uunissa pari tuntia - 175 astetta. Tarkista välillä, ettei lintu pääse kuivumaan ja lisää vettä tarvittaessa.

      Ota pois uunista ja lisää loppuvaiheessa viinirypäleet. Anna kastikkeen kiehua hiljakseen hetki, jolloin se saostuu.

      • huhuhuhu,.

        Kiitos innokokille ja riistapäälikölle. Tämä oli juuri sitä vaihtelua mitä hain.
        Vaimo on hemmetin hyvä kokki, joten on vaihteeksi mukava
        yllättää hänet jollain uudella jutulla. Kiitos.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      394
      1056
    2. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      327
      1046
    3. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      905
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      82
      807
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      78
      772
    6. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      82
      736
    7. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      37
      666
    8. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      665
    9. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      651
    10. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      39
      650
    Aihe