Onko pakko pärjätäkkään?

Urheilujohtajat selittävät, ettei tavoitteita saavutettu? Mitä tavoitteita? Mitä todellista hyötyä on siitä, jos suomalaiset menestyisivät nykyistä paremmin. Sillä ei ole mitään vaikutusta viitekorkoihin tai jauhelihan hintaan. Ja ne ovat sentään monin verroin tärkeämpiä elämisen kannalta. Urheilusta voi nauttia menestyipä kuka tahansa. Aina kun katson joitakin kisoja, urheilulajista riippumatta aivan kuin automaattisesti asettuu jonkun puolelle ja toivoo menestystä.
31411
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kunhan ihmiset ymmärtäisivät tämän, ei enää tarvittaisi noin monta urheilujohtajaa menestymättömyytä selvittelemään.
Urheilu on mukavaa viihdettä. Sitä on ihan kiva seurata olipa mukana suomalaisia tai ei.
Urheilua tulee myös aina jossain muodossa olemaan olipa meillä urheilujohtoa tai ei.

Äänestä
  • Minua ei ainakaan kiinnosta viitekorot tai jauhelihan hinta,vaan nimenomaan suomalaisten urheilijoiden menestys.Suomessa on hyviäkin urheilujohtajia ja valmentajia,mutta valitettavasti eivät saa mahdollisuutta sitä näyttää.Vaikkapa Sul:n johtohenkilöt ja valmentajat ovat eläkevirassa,eli oli menestys kuinka surkeaa tahansa,ei eroteta! Puhumattakaan että itse tajuaisi erota! Nykyisistä urheilijoista pitäisi saada enemmän irti (valmennus ja valmennustuki paremmaksi) sekä uusia lahjakkuuksia lajiin ja tuen piiriin ajoissa! Kyllä niitä kansainvälisiä huippuja tarvitaan jotta nuoret innostuisi.Kun itse oli 10v,silloin huipulla oli sellaisia kavereita kuin Viren,Vainio,Karppinen,Vasala jne... Eihän nämä EI urheilijat koskaan tajua mistä urheilussa on kyse? En minäkään ymmärrä miksi jotkut maksaa siitä että menee kuulo jossain musiikkifestareilla,aikuiset ihmiset hötkyilee keskenään? En tajua mikä pointti.Ilmeisesti näitä viitekorkoja miettivät ovat niin kusessa että työnteon ja kusipäisten lapsien teon ohella ei elämään mitään hyödyllistä mahdu?! Loppupeleissä yhteiskunta ei välitä sinusta paskan vertaa,olet rampana kun työura päättyy ja sen jälkeen kuolla kupsahdat johonkin keuhkoöödeemaan.Työnteko on perseestä,urheilu on parasta!

    Äänestä

  • jdjw kirjoitti:

    Minua ei ainakaan kiinnosta viitekorot tai jauhelihan hinta,vaan nimenomaan suomalaisten urheilijoiden menestys.Suomessa on hyviäkin urheilujohtajia ja valmentajia,mutta valitettavasti eivät saa mahdollisuutta sitä näyttää.Vaikkapa Sul:n johtohenkilöt ja valmentajat ovat eläkevirassa,eli oli menestys kuinka surkeaa tahansa,ei eroteta! Puhumattakaan että itse tajuaisi erota! Nykyisistä urheilijoista pitäisi saada enemmän irti (valmennus ja valmennustuki paremmaksi) sekä uusia lahjakkuuksia lajiin ja tuen piiriin ajoissa! Kyllä niitä kansainvälisiä huippuja tarvitaan jotta nuoret innostuisi.Kun itse oli 10v,silloin huipulla oli sellaisia kavereita kuin Viren,Vainio,Karppinen,Vasala jne... Eihän nämä EI urheilijat koskaan tajua mistä urheilussa on kyse? En minäkään ymmärrä miksi jotkut maksaa siitä että menee kuulo jossain musiikkifestareilla,aikuiset ihmiset hötkyilee keskenään? En tajua mikä pointti.Ilmeisesti näitä viitekorkoja miettivät ovat niin kusessa että työnteon ja kusipäisten lapsien teon ohella ei elämään mitään hyödyllistä mahdu?! Loppupeleissä yhteiskunta ei välitä sinusta paskan vertaa,olet rampana kun työura päättyy ja sen jälkeen kuolla kupsahdat johonkin keuhkoöödeemaan.Työnteko on perseestä,urheilu on parasta!

    tiesitkö

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Veli kaikkien kaa kirjoitti:

Urheilujohtajat selittävät, ettei tavoitteita saavutettu? Mitä tavoitteita? Mitä todellista hyötyä on siitä, jos suomalaiset menestyisivät nykyistä paremmin. Sillä ei ole mitään vaikutusta viitekorkoihin tai jauhelihan hintaan. Ja ne ovat sentään monin verroin tärkeämpiä elämisen kannalta. Urheilusta voi nauttia menestyipä kuka tahansa. Aina kun katson joitakin kisoja, urheilulajista riippumatta aivan kuin automaattisesti asettuu jonkun puolelle ja toivoo menestystä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu