Kasvisruoka pienentää aivoja

Uusien tutkimusten mukaan kasvisruoka pienentää aivoja ja hidastaa järjenjuoksua. Tämän takia ilmeisesti vihreiden puoluokin on ammattitaidossaa aina muita puolueita jäljessä. Liha puuttuu ruokavaliosta, ja järki ei yksinkertaisesti juokse.
10928
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Mikä tutkimus? En oo kuullukkaan. Ketkä on rahoittanu. Valio ja Atria? Kuulostaa aika skeidalta koko homma.
Ja vinnkkaan, et vois sen tutkimuksen laittaa aina viestin yhteyteen, ettei tuu sitä kuvaa, että oot keksiny päästäs näitä. Vois tehä jotain johtopäätöksiä ja tutkia jokainen sitä itse, ettei aina oo sitä propagandaa maailma täynnä.

Äänestä
  • No provohan tuo on, eikä tuolle edes oikein jaksaisi vastata. Keksinyt kaiken omasta päästään, koska hän on niitä ihmisiä, joiden persettä jotenkin hirveästi kutittaa jonkun toisen ruokavalio. Jos kyse olisi ollut jostakin oikeasta tutkimuksesta, niin tietenkin aloittaja olisi laittanut mukaan linkin tutkimukseen ja maininnut ainakin, kenen teettämä tutkimus oli. Niin väsynyt provo, ettei edes naurata, vaikka huumorintajuinen ihminen olenkin.

    Äänestä

En oikein usko tuohon tutkimukseen! Olen kasvissyöjä, enkä yhtään tyhmempi kuin muutkaan, oikeastaaan olen paljon viisaampi kuin monet tuntemani lihansyöjät. Koulussa pärjään päljon paremmin kuin monet! Tokarikaan ei voisi paljon parempi olla. Että revi siitä! Minulla ainakin järki jouksee paljon nopeammin kuin eräillä!!!!!!

Mikäköhän humpuukitutkimus se oli olevinaan!?!

Äänestä

että kasvissyöjämiehillä penis surkastuu koska erektiossa aivoissa oleva veri pakkautuu paisuvaiskudokseen. Pienet aivot = vähän verta paisuvaisissa. Tutkimusten mukaan peniksen keskipituus erektiossa on 3,5 cm pitkään kasviksia syöneillä.

Sama juttu koskee myös naisia, emättimen ja häpyhuulien verentarve pienenee jolloin vagina ikään kuin laajenee. Kasvissyöjien "palikat" eivät enää kohtaa, seurauksena impotenssia ja frigiditeettiä.

Äänestä
  • Maailman muuttuminenhan ei olisi kai pahitteeksi. Rauhanomainen kasvissyöjäihminen ei tarvitse isoja, aistimuksiin keskittyviä aivoja eikä lisääntymishimoa. Veri on asiallisella paikallaan. Lihan syönti tekee sairaaksi sekä ihmisen että maailman. Ja sitä pidetään muka normaalina.

    Äänestä

  • Kiikelikaakeli kirjoitti:

    Maailman muuttuminenhan ei olisi kai pahitteeksi. Rauhanomainen kasvissyöjäihminen ei tarvitse isoja, aistimuksiin keskittyviä aivoja eikä lisääntymishimoa. Veri on asiallisella paikallaan. Lihan syönti tekee sairaaksi sekä ihmisen että maailman. Ja sitä pidetään muka normaalina.

    Tulevaisuuden ruokavalioon voidaan ottaa ravintoa merestä. Kasviplankton, sillä valaatkin kasvattavat hurjan suuret aivonsa. Mm. Einstein, Newton, Pythagoras, Platon olivat kasvissyöjiä. Eiköhän kasvissyönti aika lailla kirkasta ajatustoimintaa, tämän voi jokainen itse kokeilla.

    Äänestä

  • Khatlnv kirjoitti:

    Tulevaisuuden ruokavalioon voidaan ottaa ravintoa merestä. Kasviplankton, sillä valaatkin kasvattavat hurjan suuret aivonsa. Mm. Einstein, Newton, Pythagoras, Platon olivat kasvissyöjiä. Eiköhän kasvissyönti aika lailla kirkasta ajatustoimintaa, tämän voi jokainen itse kokeilla.

    Mulla on teoria: kasvissyönti ei suinkaan fiksunna ihmisiä, vaikka jonkun tutkimuksen mukaan keskimääräistä älykkäämmät ihmiset ovat kasvissyöjiä tai kasvissyöjät ovat keskimääräistä älykkäämpiä -syy ja seuraus suhteesta ei olla aivan varmoja. Mun mielestä se kuitenkin menee niin päin, että fiksummat ihmiset rupee kasvissyöjiksi ja sitten erot fiksumpien ja vähemmän fiksumpien välillä tasaantuu, kun kasvisruoasta ei aivot saa tarpeeksi tarvitsemiaan aineita. Näin sen on luonto tarkoittanut.

    Äänestä

Lihan syönti aiheuttaa mm. syöpää ja sydänsairauksia. Mä ainaskin olen mieluummin tyhmä ja terve kuin sairas ja älykäs.

Äänestä

kaiken. Miähä oon nahnyt vaan saappaita.

Äänestä

aika monet nerot on näköjään olleet kasvissyöjiä. En tiennytkään tätä ennen. Noh, itse olin vegaani ensimmäisen kerran joskus 12 vuotiaana. Tuolloin terkkari hyökkäsi kimppuuni ja vahti mitä söin koulussa >:( Hän lähetti minut ruokaterapeutille, joka oli yhtä tyhjän kanssa. Aloitin lihansyönnin joksikin aikaa, kunnes kokeilin kasvissyöntiä jälleen. Ongelma oli kuitenkin se, että perheessä kaikki söi lihaa, eikä kukaan jaksanut kokata kasviksia erikseen, en edes itse jaksanut. Söin siis lihaa, mutta aina se on tuntunut ällöttävältä ja väärältä.Aloitin hiljakkoin kasvisyönnin ja tällä kertaa se pitää. Olen oppinut monia hyviä kasvisruokia töissä.

http://www.vegaaniliitto.fi/vegaia/1994/talvi/vegaia494historia.html

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vihreäkansalainen. kirjoitti:

Uusien tutkimusten mukaan kasvisruoka pienentää aivoja ja hidastaa järjenjuoksua. Tämän takia ilmeisesti vihreiden puoluokin on ammattitaidossaa aina muita puolueita jäljessä. Liha puuttuu ruokavaliosta, ja järki ei yksinkertaisesti juokse.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu