makaronilaatikkoon uusi ote
http://lautasella.blogspot.com/2010/08/makaroni-laatikko-aikuiseen-makuun.html
makaroonilaatikko
12
1590
Vastaukset
- 54
Kovin samoin menetelmin tehdään lihamakaronilaaatikko myös meillä. Munamaidon teen perinteisesti, vatkaamalla ne kulhossa ja sekoittamalla valmiin liha/pastaseoksen päälle. Juustoraasteen laitan viimeiseksi koko komeuden päälle. Käytän mausteena sekä jauhelihassa että munamaidossa myös vasikanfondia, joka tuo vähän potkua. Maailman helpoimpia ruokia, hyvää ja halpaa peruskauraa.
- makaronilaatikko :-)
Ohje oli ihan kiva, mutta uskottavuus kärsi tuosta kirjoitusasusta: makaroni-laatikko :-)
- 15+9
Kuusikymmenluvulla kiinankaali, seitsenkymmenluvulla paprika, kasikympillä kesäkurpitsa ja viime vuosikymmenellä herneenversot. Nykykympeillä chili eri muodossaan.
Me olemme ruokakonservatiiveja, jotka vaihdamme muotia kerran kymmeneen vuoteen trendin mukaan kuin ankanpojat. Tällä hetkellä työnnetään ruokaan kuin ruokaan chiliä, sopi tai ei. "Aikuiseen makuun" - väitän, että tätä syövät keskenkasvuiset paljon mieluummin kuin aikuiset.
Alkaa olla yhtä kulunutta kuin aurajuusto, mustapekka ja koskenlaskija "pirteänä yllärinä" sopien vähän joka ruokaan. Tai emmentalsiivut hookooblöön viilloissa, keskellä he-ma-pa-sörsseli. Tai aurajuusto ja joulupiparit.- Loora rules
Makaronilaatikkoon mitään kuppasta juustoa laiteta...hyi saatana. Sen enempää kuin chiliä tai muutakaan ylimääräistä paskaa.
- aivan hyvä muunnos
Loora rules kirjoitti:
Makaronilaatikkoon mitään kuppasta juustoa laiteta...hyi saatana. Sen enempää kuin chiliä tai muutakaan ylimääräistä paskaa.
nykyisin erilaiset voimakkaatkin mausteet, chili mukaan luettuna ja kuivuneet juustot käy mitä mainioimmin juuri m.laatikkoon, paskat voi toki heittää muualle.
- sokersuoloi
aivan hyvä muunnos kirjoitti:
nykyisin erilaiset voimakkaatkin mausteet, chili mukaan luettuna ja kuivuneet juustot käy mitä mainioimmin juuri m.laatikkoon, paskat voi toki heittää muualle.
Makaroonilootaan pitää lisätä ruokalusikallinen sokeria, jotta saadaan makua!
- keskustelette
sokersuoloi kirjoitti:
Makaroonilootaan pitää lisätä ruokalusikallinen sokeria, jotta saadaan makua!
lihamakaroon- vain makaroonilaatikosta nehän ovat kaksi eri ruokalajia??
- Kurmeekokkis
Minulla kun ei sitte minkäänlaista koulutusta ruokahommiin niin voin tehdä..ja teenkin ihan omasta päästä ! Nyt tulossa makaronilaatikko, pilkoin yhden ison porkkanan kiehumaan makaronien sekaan ja jauhelihan kanssa paistan pakasteesta ottamani suppilovahvero nyssäkän, samoin sipulin, myös 2 kynttä valkosipulia sekaan. Pakkaseen kun kurkistin huomasin herne, maissi, paprikapussin siellä, senkin aattelin sekaan vielä huitaista. Punaista maitoa litra ja 3 kananmunaa ja pinnalle raastan/pilkon tuon jo kuivahtaneen koskenlaskija juuston lopun...uuniin 200 astetta ja vajaa tunti siellä.. Ja tällä nälkä taas siirtyy paripäivää tuonnemmaksi ! Voi mennä kolmekin ?
- wha?
Mistä lähtien makaroonilaatikko on ollut perinneruoka ja minkä maakunnan ?
- makkaruuni
Toscanan maakunnan perinneruokia ylä-härmästä.
- Minä ainakin
jättäisin sanan makaroonilaatikko pois ja nimeäisin sotkusekotus
- gvfhbjoklp
Makaronilaatikko vaatii ehdottomasti luigin fonducheffin....muuten siitä ei tule hyvää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad951503- 541043
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että394895- 163880
- 56733
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän124727- 51678
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38645- 57641
- 76632