Puoleen hintaan kokeilemaan kiipeilyä

Aloiittelija

Seinäkiipeily on ollut tehtävä-listalla kokeilla ja ehkä innostua jo pitkään..onko kokemusta onko Helsingin kiipeilykeskuksen tarjoama Toppas-laite kokeilu se oikea tapa aloittaa harrastus? Löysin täältä www.offerium.fi/217 tarjouksen puoleen hintaan kiipeilemään. Voihan sen ainakin kokeilla.

6

1365

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ghtrweht

      joko se tai sitten ota kaveri mukaan ja ottakaa koko aloituskoulutus, jonka turvin voitte varmistaa toisianne koko hallin alueella, eikä vain niissä harvoissa kohdissa, joissa on Toppas.
      Ei se kauaa aikaa vie, ja kaverin kanssa on luultavasti hauskempaa kuin yksin. Riippuen tietysti oletko normaalisti sosiaalinen vai joku erakko.
      Toppasissa on lisäksi se huono puoli (tai no, ehkä hyvä, riippuen näkökulmasta ja tilanteesta), että sen kanssa et voi "pysähtyä köyteen huilaamaan", vaan jos irtoat seinästä niin matka alaspäin alkaa heti.
      Varsinkin aloittaessa, ja myöhemminkin vaikeammilla reiteillä, on kiva, jos voi välissä huilata köydessä, ja sen mahdollistaa vain kaverin suorittama köysivarmistus.

    • Hobelf

      voisit lähteä "varmistusorjaxeni" ulos &oppia samalla kiipeilyn perusteita.

      TOPPAS ei ole SE oikea tapa; se oikea tapa on Deep Water Soloing esim. Mallorcalla.

      • g5tr4fd

        piti tännekin saada yksi pullistelija, joka itse ei luultavasti kuitenkaan paljoa sooloile.

        Profiilikuvassakin näyttäisi olevan menossa yläköysikiipeily Ikean hienon "köysi"kassin kanssa =D

        En ihan välttämättä lähtisi tällaisen kanssa oppimaan "kiipeilyn perusteita"...


      • Hobelv
        g5tr4fd kirjoitti:

        piti tännekin saada yksi pullistelija, joka itse ei luultavasti kuitenkaan paljoa sooloile.

        Profiilikuvassakin näyttäisi olevan menossa yläköysikiipeily Ikean hienon "köysi"kassin kanssa =D

        En ihan välttämättä lähtisi tällaisen kanssa oppimaan "kiipeilyn perusteita"...

        Oikeastaan olen ollut täällä jo jonkin aikaa.

        Jos se olisi Mammutin köysikassi olisitko tyytyväisempi, honey?
        http://www.mammut.ch/en/productDetail/229000330_v_0365/Mikea Bag.html

        Kuva on varmistamisesta Espaniassa Castillo de Loarren Bunkeri-sektorilla, johon ei yläköyttä voi kiertää paikalle.. Mielestäni yläköysittely on, kun siihen on mahdollisuus, aidompaa kiipeilyä, kuin leadi, mutta esim. Espaniassa monesti mahdotonta, jos joku ei vie köyttä.

        Olen kiipeilyni aloittanut freesooloilijana &niin ajattelin sitä jatkaakin silloin tällöin. Epäilen voivani opettaa enemmän kiipeilystä kuin oppii viiden ihmisen alkeiskurssilla, vaikken olekaan kiipeilyliiton valtuuttama kouluttaja. (Tosin epäilen liki kenen tahansa 2 vuotta aktivisesti kiivenneen &peruskurssin käyneen älykkään ihmisen voivan opettaa enemmän aloittelevalla kaverilleen, kuin oppii peruskurssilla..) Mutta ihan oman harkinnan mukaan..


    • Kiipeilyohjaaja

      Kiipeilyharrastus on paras aloittaa ohjatulla peruskurssilla. Kurssilla opit turvallisen tavan kiivetä ja varmistaa. Kurssien vetäjät ovat auktorisoituja kiipeilyohjaajia ja kurssin sisältö seuraa Suomen kiipeilyliiton koulutusohjelmaa. Kiipeilykerhot järjestävät kiipeilykursseja. Suomen kiipeilyliiton sivuilta löydät lähimmän kiipeilykerhon yhteystiedot (http://www.climbing.fi/skil/?q=node/3)
      Jos kaverillasi ei ole näyttää kiipeilyliiton ohjaaja- tai kouluttajakorttia ei hänellä ole pätevyyttä kiipeilyttämiseen tai kouluttamiseen. Väärä tai puutteellinen opetetus saattaa johtaa loukkantumiseen.

      • Hobelf

        Kiipeily johtaa vaihtelevaan kirjoon loukkaantumisia liki poikkeuksetta, jos harrastusta pidempään jatkaa.

        Aika paksu väite, että kiipeilyliiton ohjaaja- tai kouluttajakorttin puute tarkoittaa automaattisesti pätevyyden puutetta. Suomessa on varmasti tusinoittain kokeneita kiipeilijöitä, jotka voittavat koulutuspätevyydessä jonkun 2-kymppisen klopin, jolla on kiipeilyliiton ohjaaja- tai kouluttajakortti, mutteivät syystä, syyttömyydestä tai rahan puutteen vuoxi ole viitsineet pätevyyttään virallistaa..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      83
      4463
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      3228
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      39
      2894
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      117
      2697
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2539
    6. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      16
      2530
    7. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      43
      2487
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2285
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2075
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1727
    Aihe