koulussa oli joskus aikoinaan aivan järjettömän hyvää "sinapin makuista kanaa". Ohjetta kenelläkään??
Sinappi ei maistunu niin sinapilta siinä koska en sinapista sillon edes pitäny :D Kiitos
sinappikana
6
6230
Vastaukset
- Karpin ohje
http://karppaus.info/resepti/resepti.php?id=600
Meilettömän hyviä muutkin - Koulunkeittäjä
800g broilerin suikaletta. Naturel. Muutama valkosipulin kynsi murskattuna. Pilkottuna 1 iso paprika. Herkkusienisäilyke purkillinen(viipaloituja) sinappia, ruokaöljyä reilusti, mustapippuria ja suolaa. 2purkkia smetanaa. Kypsennä kanat pannulla. Lisää ruokaöljyä pari rkl. Mustapippuria, suolaa ja sinappia pari rkl. Lado vuokaan. Päälle paprikakuutiot ja herkkusienet. Lisää smetanan joukkoon reilusti sinappia mustapippuria ja suolaa. Lisää vuokaan kanojen ym.päälle. Hauduta uunissa miedolla lämmöllä n.puoli tuntia. Tämä on originel ohje. Nam!
- kana vai broisku?
Mutta jos aloittaja halusi nimenomaan kanalle ohjetta. Aika ihmeellistä jos koulussa olisi ollut kanaa tarjolla. Nykyään kun sitä on saatavana pääosin broleria vain.
- KokeiltuJAkokattu
Me kysyttiin koulun keittiöltä sitä reseptiä, jos se on sama, niin karkeasti tämmöinen ohje kotikeittiöön muokattuna. Tarttet Rintafileitä (ei suikaleita, jotta palat säilyy mehukkaina, itse käytän hunajamarinoituja), Kuohukermaa, Smetanaa ja sinappia (itse käytän Maille'n Honey-Dijon sinappia)
400-600g kanaa, paloittele ja ruskista kuumalla pannulla pintaan väri (älä kypsennä kanaa)
Sekoita kerma, smetana ja sinappi; oman maun mukaan. Omani:
2dl kermaa / 1prk smetanaa / 2 rkl sinappia (suhdelukuja voit muuttaa, mutta kokeile tuommoisella miten lähtee käymään!)
Kanapalat vuokaan, kaada kerma-smetana-sinappikastike siihen päälle ja uuniin
200°C ~40min, tai kunnes vuoan pinnassa alkaa olemaan reilusti ruskeita läikkiä. Vähän pannarin pinnan näköstä.
Toivottavasti maistuu, ei oo ihan saman makuista kun oma sinappi-smetana kana ala-asteelta, mutta tunnistan saman maun sieltä joukosta! Kylkeen basmati tai jasmiiniriisiä. - 235rtgs
Voiko sinappia laittaa kanaan? Se juoksee itsensä hengiltä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain18811184Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-9210622Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2356070Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1814880Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1313356- 1723355
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin402183Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä2991743Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov61580Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi161504