sinappikana

turkoosiii

koulussa oli joskus aikoinaan aivan järjettömän hyvää "sinapin makuista kanaa". Ohjetta kenelläkään??
Sinappi ei maistunu niin sinapilta siinä koska en sinapista sillon edes pitäny :D Kiitos

6

6273

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Karpin ohje
    • Koulunkeittäjä

      800g broilerin suikaletta. Naturel. Muutama valkosipulin kynsi murskattuna. Pilkottuna 1 iso paprika. Herkkusienisäilyke purkillinen(viipaloituja) sinappia, ruokaöljyä reilusti, mustapippuria ja suolaa. 2purkkia smetanaa. Kypsennä kanat pannulla. Lisää ruokaöljyä pari rkl. Mustapippuria, suolaa ja sinappia pari rkl. Lado vuokaan. Päälle paprikakuutiot ja herkkusienet. Lisää smetanan joukkoon reilusti sinappia mustapippuria ja suolaa. Lisää vuokaan kanojen ym.päälle. Hauduta uunissa miedolla lämmöllä n.puoli tuntia. Tämä on originel ohje. Nam!

    • kana vai broisku?

      Mutta jos aloittaja halusi nimenomaan kanalle ohjetta. Aika ihmeellistä jos koulussa olisi ollut kanaa tarjolla. Nykyään kun sitä on saatavana pääosin broleria vain.

    • KokeiltuJAkokattu

      Me kysyttiin koulun keittiöltä sitä reseptiä, jos se on sama, niin karkeasti tämmöinen ohje kotikeittiöön muokattuna. Tarttet Rintafileitä (ei suikaleita, jotta palat säilyy mehukkaina, itse käytän hunajamarinoituja), Kuohukermaa, Smetanaa ja sinappia (itse käytän Maille'n Honey-Dijon sinappia)
      400-600g kanaa, paloittele ja ruskista kuumalla pannulla pintaan väri (älä kypsennä kanaa)
      Sekoita kerma, smetana ja sinappi; oman maun mukaan. Omani:
      2dl kermaa / 1prk smetanaa / 2 rkl sinappia (suhdelukuja voit muuttaa, mutta kokeile tuommoisella miten lähtee käymään!)
      Kanapalat vuokaan, kaada kerma-smetana-sinappikastike siihen päälle ja uuniin
      200°C ~40min, tai kunnes vuoan pinnassa alkaa olemaan reilusti ruskeita läikkiä. Vähän pannarin pinnan näköstä.

      Toivottavasti maistuu, ei oo ihan saman makuista kun oma sinappi-smetana kana ala-asteelta, mutta tunnistan saman maun sieltä joukosta! Kylkeen basmati tai jasmiiniriisiä.

    • 235rtgs

      Voiko sinappia laittaa kanaan? Se juoksee itsensä hengiltä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      53
      4360
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      82
      4049
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      70
      3518
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      96
      3450
    5. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      107
      2465
    6. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      2318
    7. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      24
      2199
    8. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      36
      2189
    9. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      38
      2179
    10. Olisitpa se hellä

      Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k
      Ikävä
      23
      2064
    Aihe