koulussa oli joskus aikoinaan aivan järjettömän hyvää "sinapin makuista kanaa". Ohjetta kenelläkään??
Sinappi ei maistunu niin sinapilta siinä koska en sinapista sillon edes pitäny :D Kiitos
sinappikana
6
6230
Vastaukset
- Karpin ohje
http://karppaus.info/resepti/resepti.php?id=600
Meilettömän hyviä muutkin - Koulunkeittäjä
800g broilerin suikaletta. Naturel. Muutama valkosipulin kynsi murskattuna. Pilkottuna 1 iso paprika. Herkkusienisäilyke purkillinen(viipaloituja) sinappia, ruokaöljyä reilusti, mustapippuria ja suolaa. 2purkkia smetanaa. Kypsennä kanat pannulla. Lisää ruokaöljyä pari rkl. Mustapippuria, suolaa ja sinappia pari rkl. Lado vuokaan. Päälle paprikakuutiot ja herkkusienet. Lisää smetanan joukkoon reilusti sinappia mustapippuria ja suolaa. Lisää vuokaan kanojen ym.päälle. Hauduta uunissa miedolla lämmöllä n.puoli tuntia. Tämä on originel ohje. Nam!
- kana vai broisku?
Mutta jos aloittaja halusi nimenomaan kanalle ohjetta. Aika ihmeellistä jos koulussa olisi ollut kanaa tarjolla. Nykyään kun sitä on saatavana pääosin broleria vain.
- KokeiltuJAkokattu
Me kysyttiin koulun keittiöltä sitä reseptiä, jos se on sama, niin karkeasti tämmöinen ohje kotikeittiöön muokattuna. Tarttet Rintafileitä (ei suikaleita, jotta palat säilyy mehukkaina, itse käytän hunajamarinoituja), Kuohukermaa, Smetanaa ja sinappia (itse käytän Maille'n Honey-Dijon sinappia)
400-600g kanaa, paloittele ja ruskista kuumalla pannulla pintaan väri (älä kypsennä kanaa)
Sekoita kerma, smetana ja sinappi; oman maun mukaan. Omani:
2dl kermaa / 1prk smetanaa / 2 rkl sinappia (suhdelukuja voit muuttaa, mutta kokeile tuommoisella miten lähtee käymään!)
Kanapalat vuokaan, kaada kerma-smetana-sinappikastike siihen päälle ja uuniin
200°C ~40min, tai kunnes vuoan pinnassa alkaa olemaan reilusti ruskeita läikkiä. Vähän pannarin pinnan näköstä.
Toivottavasti maistuu, ei oo ihan saman makuista kun oma sinappi-smetana kana ala-asteelta, mutta tunnistan saman maun sieltä joukosta! Kylkeen basmati tai jasmiiniriisiä. - 235rtgs
Voiko sinappia laittaa kanaan? Se juoksee itsensä hengiltä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain14310308Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-739867Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite1056859Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2145302- 1735009
Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1634182- 822691
- 1702651
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1662491- 592321