koulussa oli joskus aikoinaan aivan järjettömän hyvää "sinapin makuista kanaa". Ohjetta kenelläkään??
Sinappi ei maistunu niin sinapilta siinä koska en sinapista sillon edes pitäny :D Kiitos
sinappikana
6
6058
Vastaukset
- Karpin ohje
http://karppaus.info/resepti/resepti.php?id=600
Meilettömän hyviä muutkin - Koulunkeittäjä
800g broilerin suikaletta. Naturel. Muutama valkosipulin kynsi murskattuna. Pilkottuna 1 iso paprika. Herkkusienisäilyke purkillinen(viipaloituja) sinappia, ruokaöljyä reilusti, mustapippuria ja suolaa. 2purkkia smetanaa. Kypsennä kanat pannulla. Lisää ruokaöljyä pari rkl. Mustapippuria, suolaa ja sinappia pari rkl. Lado vuokaan. Päälle paprikakuutiot ja herkkusienet. Lisää smetanan joukkoon reilusti sinappia mustapippuria ja suolaa. Lisää vuokaan kanojen ym.päälle. Hauduta uunissa miedolla lämmöllä n.puoli tuntia. Tämä on originel ohje. Nam!
- kana vai broisku?
Mutta jos aloittaja halusi nimenomaan kanalle ohjetta. Aika ihmeellistä jos koulussa olisi ollut kanaa tarjolla. Nykyään kun sitä on saatavana pääosin broleria vain.
- KokeiltuJAkokattu
Me kysyttiin koulun keittiöltä sitä reseptiä, jos se on sama, niin karkeasti tämmöinen ohje kotikeittiöön muokattuna. Tarttet Rintafileitä (ei suikaleita, jotta palat säilyy mehukkaina, itse käytän hunajamarinoituja), Kuohukermaa, Smetanaa ja sinappia (itse käytän Maille'n Honey-Dijon sinappia)
400-600g kanaa, paloittele ja ruskista kuumalla pannulla pintaan väri (älä kypsennä kanaa)
Sekoita kerma, smetana ja sinappi; oman maun mukaan. Omani:
2dl kermaa / 1prk smetanaa / 2 rkl sinappia (suhdelukuja voit muuttaa, mutta kokeile tuommoisella miten lähtee käymään!)
Kanapalat vuokaan, kaada kerma-smetana-sinappikastike siihen päälle ja uuniin
200°C ~40min, tai kunnes vuoan pinnassa alkaa olemaan reilusti ruskeita läikkiä. Vähän pannarin pinnan näköstä.
Toivottavasti maistuu, ei oo ihan saman makuista kun oma sinappi-smetana kana ala-asteelta, mutta tunnistan saman maun sieltä joukosta! Kylkeen basmati tai jasmiiniriisiä. - 235rtgs
Voiko sinappia laittaa kanaan? Se juoksee itsensä hengiltä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja13714368Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va315970SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1555551Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3094389HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.404151"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1083692Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant153634Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan253578Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan632665Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.951472