Pese porkkanat

pphska

Muistathan pestä porkkanan ennen kuorimista ja vielä kuorimisen jälkeekin.
Porkkanoissa on bakteeri joka pystyy lisääntymään kylmässäkin.
Vältät näin ruokamyrkytyksiä porkkanasta.
Vieraile eviran sivuilla.

4

726

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...................

      listerian, mm. niistä voi saada, tosin monesta muustakin, ja monen muunkin pöpön.

    • eriva

      Me kyllä lapsina nyhdettiin porkkanat kasvimaasta, huuhtastiin kaivovedessä ja
      syötiin samantien eikä yksikään meistä viidestä ole vielä kuollut ruokamyrkytykseen.
      Herneet ja mansikat ihan suoraan pellosta.

      Nykyään sitä ollaan vaan niin perin juurin nipoja ja niuhoja ja allergikkoja että huh huh.

      huuhtelun huuhtelu .. jop joo

      • Isoisä!

        Minun tyttärenpoika sai juuri maasta vedetystä ja naattiin putsatusta porkkanasta akuutin allergisen reaktion ja olisi tukehtunut, ellen olisi toimittanut häntä nopeasti lääkärille!
        Aikaisemmin ei ollut minkäänlaisia allergioita kaverilla!


      • 54
        Isoisä! kirjoitti:

        Minun tyttärenpoika sai juuri maasta vedetystä ja naattiin putsatusta porkkanasta akuutin allergisen reaktion ja olisi tukehtunut, ellen olisi toimittanut häntä nopeasti lääkärille!
        Aikaisemmin ei ollut minkäänlaisia allergioita kaverilla!

        Mutta tätä edellinen kirjoittaja varmasti juuri tarkoitti, että ollaan ylihygienisiä, jolloin pienikin poikkeama arjen puunatusta elämästä voi aiheuttaa yllättäviä oireita. Kyllä mekin pentuina syötiin porkkanoita suoraan maasta, marjoja pensaista ja niin edelleen ilman pienintäkään ongelmaa. Ei ollut allergioita, ei korvasairauksia. Nykyinen pikkukansa sairastaa valtavan paljon enemmän ja nimenomaan nuo mainitut ovat niitä tyypillisimpiä. Putkia tungetaan korviin, lapset ovat alituisessa lääkekierteessä,
        koti on steriili ja lapset alttiita pienellekin ulkoiselle ärsykkeelle. En halua syyllistää ketään, vanhemmat tekevät varmasti parhaansa, kuten aikanaan myös omani.

        Anafylaktinen reaktio on voinut johtua jostain muustakin, kuin siitä porkkanasta. Esim. hyönteisen purema. Varmasti pelottava tilanne, mutta kaikki lienee nyt hyvin. Reaktion aiheuttaja tietysti selvitetään tutkitaan mahdolliset allergiat muita vastaavia tilanteita ennakoiden.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      394
      2842
    2. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      76
      2239
    3. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      112
      1785
    4. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      192
      1499
    5. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      77
      1472
    6. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      27
      1447
    7. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1445
    8. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1323
    9. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      80
      1287
    10. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      40
      1256
    Aihe