Muistathan pestä porkkanan ennen kuorimista ja vielä kuorimisen jälkeekin.
Porkkanoissa on bakteeri joka pystyy lisääntymään kylmässäkin.
Vältät näin ruokamyrkytyksiä porkkanasta.
Vieraile eviran sivuilla.
Pese porkkanat
4
785
Vastaukset
- ...................
listerian, mm. niistä voi saada, tosin monesta muustakin, ja monen muunkin pöpön.
- eriva
Me kyllä lapsina nyhdettiin porkkanat kasvimaasta, huuhtastiin kaivovedessä ja
syötiin samantien eikä yksikään meistä viidestä ole vielä kuollut ruokamyrkytykseen.
Herneet ja mansikat ihan suoraan pellosta.
Nykyään sitä ollaan vaan niin perin juurin nipoja ja niuhoja ja allergikkoja että huh huh.
huuhtelun huuhtelu .. jop joo- Isoisä!
Minun tyttärenpoika sai juuri maasta vedetystä ja naattiin putsatusta porkkanasta akuutin allergisen reaktion ja olisi tukehtunut, ellen olisi toimittanut häntä nopeasti lääkärille!
Aikaisemmin ei ollut minkäänlaisia allergioita kaverilla! - 54
Isoisä! kirjoitti:
Minun tyttärenpoika sai juuri maasta vedetystä ja naattiin putsatusta porkkanasta akuutin allergisen reaktion ja olisi tukehtunut, ellen olisi toimittanut häntä nopeasti lääkärille!
Aikaisemmin ei ollut minkäänlaisia allergioita kaverilla!Mutta tätä edellinen kirjoittaja varmasti juuri tarkoitti, että ollaan ylihygienisiä, jolloin pienikin poikkeama arjen puunatusta elämästä voi aiheuttaa yllättäviä oireita. Kyllä mekin pentuina syötiin porkkanoita suoraan maasta, marjoja pensaista ja niin edelleen ilman pienintäkään ongelmaa. Ei ollut allergioita, ei korvasairauksia. Nykyinen pikkukansa sairastaa valtavan paljon enemmän ja nimenomaan nuo mainitut ovat niitä tyypillisimpiä. Putkia tungetaan korviin, lapset ovat alituisessa lääkekierteessä,
koti on steriili ja lapset alttiita pienellekin ulkoiselle ärsykkeelle. En halua syyllistää ketään, vanhemmat tekevät varmasti parhaansa, kuten aikanaan myös omani.
Anafylaktinen reaktio on voinut johtua jostain muustakin, kuin siitä porkkanasta. Esim. hyönteisen purema. Varmasti pelottava tilanne, mutta kaikki lienee nyt hyvin. Reaktion aiheuttaja tietysti selvitetään tutkitaan mahdolliset allergiat muita vastaavia tilanteita ennakoiden.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1892704Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061132- 94989
- 64921
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait241826Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20820Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka288791Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies90785Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22718