Pese porkkanat

pphska

Muistathan pestä porkkanan ennen kuorimista ja vielä kuorimisen jälkeekin.
Porkkanoissa on bakteeri joka pystyy lisääntymään kylmässäkin.
Vältät näin ruokamyrkytyksiä porkkanasta.
Vieraile eviran sivuilla.

4

761

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...................

      listerian, mm. niistä voi saada, tosin monesta muustakin, ja monen muunkin pöpön.

    • eriva

      Me kyllä lapsina nyhdettiin porkkanat kasvimaasta, huuhtastiin kaivovedessä ja
      syötiin samantien eikä yksikään meistä viidestä ole vielä kuollut ruokamyrkytykseen.
      Herneet ja mansikat ihan suoraan pellosta.

      Nykyään sitä ollaan vaan niin perin juurin nipoja ja niuhoja ja allergikkoja että huh huh.

      huuhtelun huuhtelu .. jop joo

      • Isoisä!

        Minun tyttärenpoika sai juuri maasta vedetystä ja naattiin putsatusta porkkanasta akuutin allergisen reaktion ja olisi tukehtunut, ellen olisi toimittanut häntä nopeasti lääkärille!
        Aikaisemmin ei ollut minkäänlaisia allergioita kaverilla!


      • 54
        Isoisä! kirjoitti:

        Minun tyttärenpoika sai juuri maasta vedetystä ja naattiin putsatusta porkkanasta akuutin allergisen reaktion ja olisi tukehtunut, ellen olisi toimittanut häntä nopeasti lääkärille!
        Aikaisemmin ei ollut minkäänlaisia allergioita kaverilla!

        Mutta tätä edellinen kirjoittaja varmasti juuri tarkoitti, että ollaan ylihygienisiä, jolloin pienikin poikkeama arjen puunatusta elämästä voi aiheuttaa yllättäviä oireita. Kyllä mekin pentuina syötiin porkkanoita suoraan maasta, marjoja pensaista ja niin edelleen ilman pienintäkään ongelmaa. Ei ollut allergioita, ei korvasairauksia. Nykyinen pikkukansa sairastaa valtavan paljon enemmän ja nimenomaan nuo mainitut ovat niitä tyypillisimpiä. Putkia tungetaan korviin, lapset ovat alituisessa lääkekierteessä,
        koti on steriili ja lapset alttiita pienellekin ulkoiselle ärsykkeelle. En halua syyllistää ketään, vanhemmat tekevät varmasti parhaansa, kuten aikanaan myös omani.

        Anafylaktinen reaktio on voinut johtua jostain muustakin, kuin siitä porkkanasta. Esim. hyönteisen purema. Varmasti pelottava tilanne, mutta kaikki lienee nyt hyvin. Reaktion aiheuttaja tietysti selvitetään tutkitaan mahdolliset allergiat muita vastaavia tilanteita ennakoiden.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      133
      9603
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      168
      6112
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      167
      5424
    4. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      30
      5378
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      4
      4448
    6. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      57
      4337
    7. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      88
      3541
    8. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      78
      3499
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2971
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      126
      2927
    Aihe