työ ja vapaa-aika=riidat

Caranblein`2010

Minua kiinnostaa nyt omalle kohdalle tuleva tilanne,

kun olen erään henkilön kanssa "riidoissa" yksityiselämässä, mikä ei liity mitenkään työpaikkaan, tai kummankaan työntekemiseen.

Niin antaako työpaikan ammattiliitto lakimies/lakiapua kun kyse on todellakin, mistäs muusta kuin eläimistä ja niiden vapaana/kytkettynä olemisesta mistä tilanne mennyt nyt kunnianloukkauspuolle.

Eli minun kanssa riidoissa oleva henkilö uhkaa tekemään kunnianloukkaus syytteen, koska olen internetissä kirjoittanut tilanteessa missä vapaana olevat koirat kävivät hihnassa olleen koiran kimppuun. Jutussa en kerro kuin asuinpaikkakunnan, eikä missään ole kuin omanimeni, ei ole siis "riidankumppanin" nimeä tai muita tietoja.
Hän uhkaa nyt liiton lakimiehen kautta siis toteuttaa syytteensä.
Minua tämä ei haittaa, syyte saa tulla jos olen sen ansainnut, mutta jutussa en kerro luulopuheita, vaan itse "uhrikoiran" nähneenä kirjoitan miltä se näytti.

Tänään oli paras, mistä haluisin lisätietoa, joten aloitan kirjoittamaan tänne.
Henkilö soittaa työaikana minut toimipisteessään käymään, ja alkaa raivota tästä asiasta (siis kunnianloukkaus syytteestä) niinkuin äsken kirjoitin niin sitä vastaan ei minulle ole mitään jos olen sen ansainnut.
Mutta tämän jälkeen minä jouduin työpaikalla työnjohtajan puhutteluun missä ilmoitettiin että minua seurataan nyt miten hoidan työni jne, koska tälläinen tilanne on vapaa-aikana käynnissä.
Ja samalla seurataan etten minä ala puimaan näitä työpaikkalla, kerran yksityisasiat eivät sinne kuulu.

Samantien koko työpaikka tietää asiasta ja tietää että minulle tämä henkilö yrittää hankkia kunnianloukkaus syytettä, sekä että minä joudun tämän asian takia seurantaan. Reilua, eikö.

Miten työpaikka liittyy noin kovin yksityiselämään? Eikös jossain ole ainakin ennen mennyt raja?
Etenkin kun kyse vaihdetyönteosta, eikä mistään "hienonmasta"

Huomenna palaan asiaan töissä, koska minun käsityksen mukaan kun työnteostani/laadustani ei ollut valitettavaa niin miksi sain suullisen varoituksen, sekä jouduin seurantaan.
Saa esimieheni auttaa asiassa. En olisi työpaikkaa tälläiseen halunnut sekoittaa, enkä vieläkään ymmärrä miksi minä olen vapaa-ajan kirjoituksista seurannassa miten työni teen.

Ihanaa kun vapaa-aika sekä työpaikka ovat noin lähellä toisiaan ;))

Ja tässä taas oppi kantapään kautta että älä ikinä kerro jos jonkun koirat raatelevat toisen, ja näet jommankumman osapuolen. Koska se vaikuttaa sinuun millainen olet työntekijänä työpaikalla. Ihan selvää kun nyt tilannetta ajattelee... :S

4

529

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • täysin ulkopuolinen

      Et saa työaikanasi heiluttaa huuliasi tarpeeksi? Miksi ihmeessä et harkitse, vaan kirjoittelet jotain koirien hyökkäyksistä....= raadollisesta, koskien tuttavaasi? Eihän tuossa ole mitään järkeä.

      Miksi tahallasi kirjoitat negatiivisista asioista, mieltä pahoittavaan sävyyn? Onko se luonteesi?

      Tulee lähinnä mieleen, että saat ansiosi mukaan.

      • Akita inutsu

        Työpaikasta en tiedä, mutta

        Miksi ei koirien hyökkäyksistä saisi kertoa?
        Niinkuin on nyt lehdissä ollut paljon kirjoituksia että koirat purevat ihmisiä sairaalaan, kaikkihan alkaa että ensin päästään puremisen makuun sitten kohde vaihtuu toisesta koirasta vaikka juuri aikuiseen ihmiseen, tai vaikka lapseen.

        Ja hetken päästä ihmetellään miksi tietyt rodut laitetaan banniin, kuten Tanskassa tehtiin.

        Miksi ei ikinä negatiivisistä asioista voi kertoa, vaan niistä pitää olla hiljaa.
        Sama koskee siis sairauksia tms

        Hämmästelee taas kerran asioita..


      • Akita inutsu kirjoitti:

        Työpaikasta en tiedä, mutta

        Miksi ei koirien hyökkäyksistä saisi kertoa?
        Niinkuin on nyt lehdissä ollut paljon kirjoituksia että koirat purevat ihmisiä sairaalaan, kaikkihan alkaa että ensin päästään puremisen makuun sitten kohde vaihtuu toisesta koirasta vaikka juuri aikuiseen ihmiseen, tai vaikka lapseen.

        Ja hetken päästä ihmetellään miksi tietyt rodut laitetaan banniin, kuten Tanskassa tehtiin.

        Miksi ei ikinä negatiivisistä asioista voi kertoa, vaan niistä pitää olla hiljaa.
        Sama koskee siis sairauksia tms

        Hämmästelee taas kerran asioita..

        Asiassa on kuitenkin vain kerrottu faktat mitään vääristelemättä. Kunnianloukkaus :D Aikamoista jos ei nimiäkään ole mainittu, jospa puhuitkin jostain toisesta tapauksesta mistä ei mediassa edes ilmoitettu :D
        Ei kukaan voi kohdistaa tapausta yhteen henkilöön lukemalla lehteä. Noh ehkä tapauksen omistaja, mutta ei kukaan muu.

        Hanki lähestymiskielto jos vielä häiritsee. Sairastahan tuo on.


    • 15+3

      Missä ihmeessä olet töissä! Kirjoittelet netissä koirista ja työkaverisi aikaa ihan liiton juristin voimilla väsäämään kunnianloukkaussyytettä?!

      No nyt ensimmäiseksi teet työsi hyvin ja pidät suusi supussa. Toiseksi kirjoita nettiin vain vapaa-aikana kotoasi. Tärkein ota yhteyttä kunnon juristiin ja varaa konsultaaioaika. Kerro juristille kaikki ja kysy onko mitään aihetta miettiä asiaa. Hyvin todennäköisesti kuulet ettei mahdolliselle syytteelle ole mitään perusteita.

      Sen jälkeen noudata jurisilta saamiasi neuvoja, miten pitää toimia sekä töissä että netissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      312
      8715
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      78
      5322
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      303
      4726
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      69
      3295
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      2
      2737
    6. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      4
      2112
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      7
      2008
    8. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      113
      1986
    9. TTP avajaiset

      Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja
      Haapavesi
      40
      1883
    10. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      1850
    Aihe