pitsaohjetta kaivataan

hemuli30

hyvää vhh pitsaohjetta kaivataan? miten teet pohjan?

4

1043

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VHH pitsa

      Ainekset

      4kpl munia, luomu
      120g tuorejuustoa, bon jour 15%
      0,8dl kermaa
      0,5-1dl vahvaa juustoraastetta. esim. vanha gouda, pirkka
      1tl pizzamaustetta
      1kpl valkosipulinkynsi tai kuivattua valkosipulia pari ripausta

      juustoraastetta, esim. Pohjanpoika

      Sekoita munat ja tuorejuusto ja kerma tasaiseksi.
      Lisää juustoraaste ja mausteet ja sekoita kauhalla tasaiseksi.
      Voitele uunivuoka ja ripottele vuokan pohjalle juustoraastetta. Ihan reilusti tai mielesi mukaan. ja kaada sitten munajuustoseos vuokaan, raasteen päälle.
      Paista 175 asteessa noin 30min. Kiertoilmalla meni nopeammin.

      Ota uunista ja täytä normaalin pizzan tapaan.
      Meillä oli kinkkua, salamia, aurajuustoa ja vähän juustoraastetta päällä.

      • haluaatietää

        Tuleeko tuosta annoksesta uunipellillinen?


    • ei-karppaaja

      Meidän pizzapohjaan tulee 6 munaa ja mausteita (yleensä paprikamaustetta ja ripaus suolaa). Valkuaiset vatkataan kovaksi vaahdoksi. Keltuaiset ja mausteet sekoitetaan keskenään toisessa kulhossa, jonka jälkeen ne sekoitetaan kevyesti valkuaisvaahtoon. Koko mössö uunipellille ja 200 asteiseen uuniin 15 minuutiksi.

      Tämän jälkeen täytteet päälle. Pohjan päälle mielellään tomaattipyrettä tms "kuivaa" ettei pohjasta tule vetelää (en siis ole viitsinyt kokeilla tomaattimurskalla). Ei maistu munakkaalta. Ja kun täytteitä kuitenkin tulee päälle riittävästi, makueroa ei juuri huomaa perinteiseen jauhopohjaan verrattuna.

    • tällainen pizza

      Pohjaan ei tule mitään muuta kuin vehnäjauhoa, vettä, suolaa ja taikinanjuurta. Ideana on että taikinaa nostatetaan ja fermentoidaan viikon ajan, jolloin se tulee täyteen hyvää aromia ja samalla hiiva käyttää ravinnokseen kaiken vehnäjauhon tärkkelyksen, jäljelle jää vain proteiinia, hivenaineita ja vitamiineja.

      Pohja muotoillaan litteäksi ja täytteeksi tulee tuoretta tomaattia, suolaa, tuoretta mozzarellaa, tuoretta basilikaa ja kylmäpuristettua oliiviöljyä. Paistotulos olisi paras 400-500 asteessa 30-60 sekunnissa, mutta kotioloissa joutunee tyytymään 300 asteeseen ja 5-10min.

      Tuolla yksityiskohtaisempi selostus:
      http://www.varasanos.com/PizzaRecipe.htm

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      92
      3965
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      97
      3317
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      125
      2617
    4. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      212
      1994
    5. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      20
      1784
    6. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      84
      1741
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      96
      1701
    8. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      110
      1539
    9. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1301
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      57
      1202
    Aihe