Millä mausteella voisi korvata katajanmarjan riistaresepteissä?
Voiko esim. giniä käyttää mausteena liemessä?
Katajanmarja
5
6202
Vastaukset 5
- aitoa?
Minkä vuoksi haluaisit korvata? Gini maistuu tietysti vähän katajanmarjalta, mutta itse marjassa on niin paljon muita makuyhdisteitä, että eihän se maku ole sama kuin ginissä.
- junipeerius
Meidän seudulla on katajat harvassa ja niissä harvoissa ei ole marjoja.
Liekö riistaruokien harrastajat ne keränneet, siksi kysyin. - marjoja
junipeerius kirjoitti:
Meidän seudulla on katajat harvassa ja niissä harvoissa ei ole marjoja.
Liekö riistaruokien harrastajat ne keränneet, siksi kysyin.Näinhän se lienee monella paikalla käynyt. Katajanmarjaa saa myös purkissa, ainakin Santa Marian maustesarjasta löytyy. Suoraan puskasta noukituissa marjoissa on vähän makeampi ja ja pihkaisempi maku kuin näissä kuivatuissa. Onneksi maku säilyy katajassa tosi kauan eivätkä vuosiin pääse vanhenemaan.
- Anonyymi
Henkilö saattaa haluta korvata siksi, ettei niitä ole saatavilla. Itse olen pitkään etsinyt kaupoista. Voisi tielata erityisesti maustekaupasta, mutta silloin pitäisi olla muutakin tilattava, ei kannata muuten.
- Anonyymi
Siksi, että ei ole katajanmarjoja saatavilla juuri nyt. Se on yleinen syy, miksi jokin ainesosa halutaan korvata?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.383914- 102875
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei201718- 80680
- 70649
- 50635
- 66634
- 36620
Mä olen tosi
Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui38609- 43581