että ala-asteella kouluruoka oli helvetin hyvää,anteeksi kiroamiseni.
Yläasteella puolestaan ruoka ei ollut niin hyvää mutta meidän ei pitäisi valittaa koska jos ajatellaan että joissakin köyhissä maissa ihmiset näkee nälkää, meillä on asiat hyvin siinä mielessä.
Kyllä se kouluruoka syötävää on kaikenkaikkiaan.
Suosikkini kouluruoista oli perinteinen monien suosikki Spagetti ja Makaroonilaatikko, myös Pinaattikeitto oli kova sana.
muistan nuoruudestani
4
1471
Vastaukset
- kpsdpa
Minulla on aina ollut jokin fobia kouluruokaan liittyen. Tarhaikäisenä ja esikoulussa pelkäsin mennä kouluun, koska siellä joutuu syömään lihaa... nooh, johtunee siitä, että en ole ikinä tykännyt lihasta (paitsi ehkä vauvana, kun en muista asiasta mitään). Minua ahdisti mennä ruokalaan, kun ruokana oli AINA liharuokaa. Kerran rehtori istui vieressäni ja vahti että syön lautaseni tyhjäksi!
Asiat tosin muuttuivat, kun ryhdyin vegetaristiksi. Nyt en enää kammoa koulun ruokia ja ne itseasiassa ovat hyviä, paitsi jos liha on korvattu jollain lihannäköisellä. Silloin syöminen on kauheaa.
Mutta, meidän tulisi kuitenkin arvostaa ilmaista kouluruokaa. Monessa maassa kun kouluruoka maksaa. Nykyaikana suomalaiset lapset ja nuoret ovat tottuneet enemmänkin pikaruokiin, ei niinkään perusruokiin, joita koulussa tarjotaan.- r5uru5tujfrturf
Kouluruoka on hyvää, lukuun ottamatta "peruna ja kastike" ateriaa....
Perunat on siis niin kumisia. Ei ole mikään legenda. Ja maku... Sitä ei voi suomenkielellä kuvailla.
Ikävä kyllä tätä paska ruokaa oli 4 kertaa viikossa... - mklksdo
r5uru5tujfrturf kirjoitti:
Kouluruoka on hyvää, lukuun ottamatta "peruna ja kastike" ateriaa....
Perunat on siis niin kumisia. Ei ole mikään legenda. Ja maku... Sitä ei voi suomenkielellä kuvailla.
Ikävä kyllä tätä paska ruokaa oli 4 kertaa viikossa...Totta! Koulun perunat on kauheita ja niitä on USEIN, aivan liian usein.
- lasaknette
Ala-asteella kouluruoka oli minunkin mielestä Tosi hyvää, nam nam :3 Ajattelin silloin, että onko ihmisillä makuaistissa vikaa, kun netissä sanivat Kouluruoka on ällöä! :x Nyt yläasteella tajuan niitä ihmisiä. Kouluruoka on pahaa! Lasagnekin on kuivaa pannukakkua lihatahnalla. Kirjaimellisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke673394- 1432380
- 921898
- 1711629
- 901513
Mitä harrastuksia kaivatullasi on?
Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?761464- 661457
- 711236
Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi
Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂771150Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?
Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t351118