muistan nuoruudestani

juha82222

että ala-asteella kouluruoka oli helvetin hyvää,anteeksi kiroamiseni.
Yläasteella puolestaan ruoka ei ollut niin hyvää mutta meidän ei pitäisi valittaa koska jos ajatellaan että joissakin köyhissä maissa ihmiset näkee nälkää, meillä on asiat hyvin siinä mielessä.
Kyllä se kouluruoka syötävää on kaikenkaikkiaan.
Suosikkini kouluruoista oli perinteinen monien suosikki Spagetti ja Makaroonilaatikko, myös Pinaattikeitto oli kova sana.

4

1471

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kpsdpa

      Minulla on aina ollut jokin fobia kouluruokaan liittyen. Tarhaikäisenä ja esikoulussa pelkäsin mennä kouluun, koska siellä joutuu syömään lihaa... nooh, johtunee siitä, että en ole ikinä tykännyt lihasta (paitsi ehkä vauvana, kun en muista asiasta mitään). Minua ahdisti mennä ruokalaan, kun ruokana oli AINA liharuokaa. Kerran rehtori istui vieressäni ja vahti että syön lautaseni tyhjäksi!

      Asiat tosin muuttuivat, kun ryhdyin vegetaristiksi. Nyt en enää kammoa koulun ruokia ja ne itseasiassa ovat hyviä, paitsi jos liha on korvattu jollain lihannäköisellä. Silloin syöminen on kauheaa.

      Mutta, meidän tulisi kuitenkin arvostaa ilmaista kouluruokaa. Monessa maassa kun kouluruoka maksaa. Nykyaikana suomalaiset lapset ja nuoret ovat tottuneet enemmänkin pikaruokiin, ei niinkään perusruokiin, joita koulussa tarjotaan.

      • r5uru5tujfrturf

        Kouluruoka on hyvää, lukuun ottamatta "peruna ja kastike" ateriaa....
        Perunat on siis niin kumisia. Ei ole mikään legenda. Ja maku... Sitä ei voi suomenkielellä kuvailla.
        Ikävä kyllä tätä paska ruokaa oli 4 kertaa viikossa...


      • mklksdo
        r5uru5tujfrturf kirjoitti:

        Kouluruoka on hyvää, lukuun ottamatta "peruna ja kastike" ateriaa....
        Perunat on siis niin kumisia. Ei ole mikään legenda. Ja maku... Sitä ei voi suomenkielellä kuvailla.
        Ikävä kyllä tätä paska ruokaa oli 4 kertaa viikossa...

        Totta! Koulun perunat on kauheita ja niitä on USEIN, aivan liian usein.


    • lasaknette

      Ala-asteella kouluruoka oli minunkin mielestä Tosi hyvää, nam nam :3 Ajattelin silloin, että onko ihmisillä makuaistissa vikaa, kun netissä sanivat Kouluruoka on ällöä! :x Nyt yläasteella tajuan niitä ihmisiä. Kouluruoka on pahaa! Lasagnekin on kuivaa pannukakkua lihatahnalla. Kirjaimellisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      67
      3394
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      143
      2380
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      92
      1898
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      171
      1629
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      90
      1513
    6. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      76
      1464
    7. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      66
      1457
    8. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      71
      1236
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      77
      1150
    10. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      35
      1118
    Aihe