nykyään on vähän niin, että amis ei pärjää oikein missään.
Kannattaisi aina opiskella ja käydä kaiken näköisillä kursseilla, vaikka ne tuntuisivatkin tyystin tarpeettomilta.
Se siitä.
Kannattaisi aina opiskella ja käydä kaiken näköisillä kursseilla, vaikka ne tuntuisivatkin tyystin tarpeettomilta.
Se siitä.
Vastaukset 32
Vanhimmat
ne duunit sit tekee, jos jatkuvasti kouluja ja kursseja kaluaa?
käydä kursseilla työn ohessa.
siinä on?
vai onko lukemisen ymmärtämisessä ongelmia?
Koulutuksesta ja kursseilla käymisestä on aina jossain vaiheessa hyötyä.
Älä kysy tyhmiä enää poju :)
väitän, että siitä on joskus enemmän haittaa kuin hyötyä. Se todistus ei sitä ammattitaitoa tuo, nähty niin monet kerrat...
ei tartte tietää ku työnjohtajana apinoita käskee tekeen kaikki paskatyöt.
terveisin insinööri!
on insinööri?
On vaikkapa CNC-koneistajalle käydä työkkärin järjestämillä hömppäkursseilla? Miten se paremmin hoitaa mahdollisen duuninsa?
Nollakoulutuksesta hyötyvät ainoastaan kurssin järjestäjät, ei yhteiskunta.
aloituksessa mainittu työppärin kursseja, siks toisekseen, miks firmat kouluttaisivat cnc-koneistajia itse, jos heitä työppärissä ylitarjontana pyörisi.
Koulutusta on pilvinpimein omaehtoisen koulutuksen puolella, eri asia on, jos luulee osaavansa kaiken, ja on haluton lisäkoulutukseen.
sitä mieltä, että esim. putki mies on vajaa koulutettu, ellei sillä ole vähintään maisterin tutkinto. Vasta silloin ihminen voidaan katsoa täysin koulutetuksi.
oletko itse koulutettu? äidinkieli (kielioppi) ei näyttäisi olevan hallussa kovinkaan hyvin.
koulutettu. Mulla ei vieläkään ole maisterin papereita :-(
varmasti tämän saitin eniten kouluja käynyt kommentaattori.
ja sitten, kun olet ollut kolme kuukautta työttömänä, ammattisuojasi katoaa ja saatat löytää itsesi lakaisemassa katuja ja puhumassa psyykkisistä yhteenvetopäätelmistä katukiville.
Älä viitti lässyyttä siellä.
sykiatrii-dazzuu sa itkupotkuraivarin.
sellainen, että entäs ne ylikoulutetut? Mitä vitun virkaa niillä oikeesti on?
ainakaan ikinä haittaa ole.
Jossain vaiheessa voi joku käyty kurssi voi olla hyödyksi.
ainakaan ikinä haittaa ole.
Jossain vaiheessa voi joku käyty kurssi voi olla hyödyksi.
Lisää liian koulutettuja ja liian kursitettuja ihmisiä työelämään tekemään duuniaan huonosti...
Mut kerro mulle näin niinku sykiatrina, et miksi mun oikeesti pitäis mennä joillekin kursseille. Ei ne musta parempaa duunaria tekis. Mä luulen, että yli 10 vuoden kokemus alaltani on kovempi juttu, kuin joku muutaman kuukauden pilipalikoulutus, missä muutamat pätemättömät nilkit saavat päteä omalla pätemättömyydellä.
Tuli muuten mieleen se työturvallisuus kurssi. Kurssin vetäjältä puuttui pari sormea ja mulla on kaikki tallella. Kumpi meistä osaa työskennellä turvallisesti? Niin...
aina laajentaa repertuaariasi.
Mutta jos siivoojanvirkaasi olet tyytyväinen, niin silloin ei ole mitään hyötyä opiskella.
Mun repertuaari on ihan riittävän laaja. Sulla on pitkä matka päästäkseen siihen samaan. Mutta se siitä...
esimerkiksi opetella kirjoittamaan suomea... Se siitä.
kirjoitukseni vaikeasti ymmärrettäviä?
Taisit aloituksessas unohtaa työnteon ainoan älyllisen merkityksen? Joka on palkka työstä. Nimenomaan sellainen palkka, jolla kustantaa elämänsä kulut ja luonnollisesti mahdollisimman nuorena. Se on sitä vapautta!
Amis on jo siinä vaiheessa elämää - kun akateemista titteliä himoavat hinkuttavat (keski-ikään asti) housunpersuksiaan kuunnellen (valtion kustannuksella, tai jotkut velaksikin) jonkun sutiparran luentoja - tehnyt töitä jo vuosia ja saanut vankan ammattitaidon.
Miten sä sen pärjäämisen määrität?
saat toisilta ihmisiltä enemmän arvostusta, kun sinulla on joku titteli.
Ps: en minä ole tätä systeemiä ole keksinyt
arvostusta voi syödä, eikä sillä voi maksaa laskuja, joten paskantärkeän arvostuksen voi jättää omaan arvoonsa.
Arvostamasi systeemi on helposti työnnettävissä vaikkapa hanuriin?
Mut nyt lähden huvittamaan itseäni kalojen elinalueelle. Perhonsidontakurssin käyneenä olen väsännyt kesän aikana muutaman söpön karvapyytäjän ihan omaksi ilokseni. Illalla lätkäisen paistinpannulle arvokalan:)
asioiden tutkimisesta ja lukemisesta on toki aina yleissivistävää hyötyä, joka laajentaa monesti ammatillistakin näkemystä.
Puhut kuitenkin niin, että mikä tahanssa kurssien käyminen olisi hedelmällistä. Mielestäni summittainen kurssien käyminen ei silti aina ole kovin hyödyllistä, ellei niiden käymistä pysty perustelemaan itselleen.
Kun työtekniikat, prosessit, välineet ja tarvikkeet muuttuvat, niin kaikki ovat kurssituksen oravanpyörässä koulutustasosta riippumatta: on juostava pysyäkseen paikoillaan.
Amis sinänsä pärjää kyllä. Mutta ei amis muutu joksikin muuksi sillä, että juoksee erilaisilla kursseilla, eikä ole tarviskaan.
päivitin just cv:n. Ihan riittämiin näkys olevan per vuosi ilman amistakin.
En ole käynyt ammattikoulua, mutta pitäisiköhän silti alkaa käydä kursseilla? Mitä suosittelet? Olisiko joku narsistin tunnistus kurssi hyvä idea? Vai peräti kouluttautua narsistiksi?
mennä suoraan näyttökokeeseen narsistin papereita varten.
On aivan hullua tehdä 15 tuntista päivää jatkuvasti ku vähemmälläkin vois päästä.