Verikokeesta??

verikoe

mitä kaikkea verikokeesta voi selvittää? voiko esim sukupuolitaudit? voiko sukupuolitaudit tarttua pussaillessa, jos kumpikaan ei ole aiemmin seurustellut ja pussaillut..?
en tiedä kuuluko tää viesti minne palstalle, mut laitoin sen nyt tänne.
kiitos jos tiedät.

4

3595

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • limakalvokontaktihlö

      En tiedä näkyykö sukupuolitaudit suoraan verikokeessa, mutta ei ne kuitenkaan pussaamalla leviä. Täytyy tehdä jotakin muutakin, arvaat ehkä mitä.

      Poika ja tyttö makailivat sängyllä. Poika kysyi tytöltä että saanko koittaa sormella sun napaa. Tyttö antoi luvan. Hetken kuluttua tyttö sanoi ettei se ollut napa. Poika siihen että hän ei koittanutkaan sormella.

    • labbis34

      mitä kokeita otetaan. Erilaisia verikokeita on tuhansia ja taas tuhansia...


      Toki verikokeesta käy selville esim. HIV ja herpeksen vasta-aineet, kuppa ja hepatiitit.

      Sukupuolitaudit tarttuvat suudellessakin JOS jommalla kummalla on NIELUSSAAN esim. klamydia. Ja tietysti suuseksissä tarttuvat kaikki sp-taudit.

    • lottamari_1

      PVK, eli perusverenkuva on yleisin verikoe, joka yleensä tehdään ja josta selviää onko tulehduksia tai anemiaa. Pvk.ssa selviää puna-ja valkosolujen määrä ja niiden poikkeavuus. Tulehdusarvo nostaa valkosolujen määrää ja anemiassa taas punasolut ovat vähentyneet. Täysiverenkuva on verikoe, joka otetaan tarkempaa sairauksien selvittelyä varten.
      Kyllä sukupuolitaudit voidaan selvittää myöskin verestä, esim. klamydia (ChtrNhO) voidaan tutkia verestä. Sukupuolitaudit tarttuvat yhdynnässä, suuseksissä ja jotkut tyypit myöskin suutelemisessa. Pussailu on turvallista noin yleensä, jos ei ole haavaumia tai muita rokahtumia tms. huulissa. Jos kumpikaan ei ole aiemmin suudellut, eikä ollut yhdynnässä voi huoletta suudella, mutta kondomia kannattaa käyttää.

      • TVK.

        PVK:sta ei selviä valkosolujen poikkavuus (tarvitaan täysiverenkuva), eikä valkosolut nouse kaikissa tulehduksissa (esim. virustaudit usein). ChtrNhO ei ole verikoe vaan näyte otetaan virtsasta tai limakalvolta. Sama koskee tippuria.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      130
      2265
    2. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      26
      1978
    3. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      12
      1529
    4. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      12
      1377
    5. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      70
      1231
    6. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      95
      1076
    7. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      17
      997
    8. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      88
      913
    9. Kuin sonnilauma

      Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon
      Kuhmo
      17
      800
    10. Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa

      Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks
      Lieksa
      116
      759
    Aihe