http://yle.fi/uutiset/ulkomaat/2010/08/paastotakaraja_lahestyy_-_kiina_sulkee_tehtaita_1921667.html
En oikeasti uskonu että noista isoista talousmahdeista yksikään lähtisi ihan tosissaan pudottamaan tuotantoa, joka saastuttaa paljon. Joskin... Olympialaisten aikana näki, että siellä se saastetaso on sitä luokkaa, että pakko jo hengitysilmankin tähden tehdä asialle jotain. Oikeasti tosta ei kyllä voi sanoa onko mikään ilmastoteko, vai tosiaan enemmänkin sisäpoliittinen suuntaus puhtaampaan ilmaan.
Kiinalta yllättäväkin veto
9
181
Vastaukset 9
"Asiantuntijoiden mukaan Kiina haluaa välttyä nöyryytykseltä, sillä valtionjohto on toitottanut päästövähennysten ja uusiutuvan energian kehittämisen puolesta. "
Kopioitu linkistä...- Sähköteurastaja
päästöjensä kasvattamista normaalisti mutta lisää energatehokkuutta.
Siis kansantulon kasvu suhteessa päästöihin muuttuu ympäristöystävällisempään ja taloudellisesti edullisempaan suuntaan.
Luokitellaanko tämä ympäristö vai talousuutiseksi? Sähköteurastaja kirjoitti:
päästöjensä kasvattamista normaalisti mutta lisää energatehokkuutta.
Siis kansantulon kasvu suhteessa päästöihin muuttuu ympäristöystävällisempään ja taloudellisesti edullisempaan suuntaan.
Luokitellaanko tämä ympäristö vai talousuutiseksi?Ympäristöuutiselta ja toisaaltaan... Kiinan kasvu olisi joka tapauksessa selviö. Sitä ei muuta muu kuin joukkotuho.
- ,2
Tuon sähköjen katkomisenkin takia kiinassa sikiää laittomia kvihiilivoimaloita kuin sieniä sateella
voi tuotantoaan laskea koska Suomessa palkat nousevat jatkuvasti ja rahalla pitää ostaa.
Niin kauan kuin halutaan lisää palkkaa ei luonnonvarat säästy - sama kaikissa maissa.
Odota nyt tässä ettei maailma tuhoutuisi joku tässä mättää.
Jos ihmisten määrä olisi kuin sata vuotta sitten olisi ongelma huomattavasti kaukaisempi.
Sata vuotta eteenpäin ja ihmisiä neljä siinä missä nyt yksi miten kulutus voi pienentyä merkitsevästi?Ihmisten määrä romahtaa siinä vaiheessa totaalisesti kun kalatuotanto romahtaa laajemmin samaan tapaan kuin mitä muutamissa kalaparatiiseissa on ennen tätä päivää tapahtunut. Ikävää aikaa villieläimille kyseinen romahdus, mutta se on vääjäämättömästi edessä.
- FhuiFhai
Minkä ihmeen kasvihuonepäästön ?
Onko sellaista edes olemassa ? - Lisääntyykö
Tuotanto näissä suljetuissa tehtaissa miten paljon? Vai onko ne niin loppuun ajettuja että niitä ei voi enään pitää toiminnassa? Vai jääkö taas tehtaita jonnekkin pat/tie tai muiden suurten hankkeitten jalkoihin ja joudutaan sulkemaan.
Saattehan olla toki sinisilmäisiä ja uskoa politiikkoihin jotka ajavat omiensa etua.Olen vain sitä mieltä, että Kiina on tätä nykyä niin paljon rikkaampi ja tulevaisuuden näkymät vielä paremmat, että niillä on varaa imagon nostamiseen sulkemalla jonkun pienen prosentin eniten saastuttavasta teollisuudesta. Luultavasti nää on vielä suurkaupunkien kupeessa, joka parantaa välittömästi ilmanlaatua noissa kaupungeissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei171194Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää1331131- 601066
- 109979
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.60929- 82908
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.89868Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev180854- 77781
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66751- 39694
- 70616
- 98608
- 56580
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....46576Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15083548- 60534
- 36518
Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?
Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi286484- 46452