HIO

Kuvitteellinen tilanne...

Lyön avaukseni par 3 väylällä vajaan metrin päähän lipusta. Vuoroon tulee kaverini jonka avaus osuu pallooni ja klikkaa sen kuppiin.
Sainko siis holikan koska tuloskorttiin kai merkitään lyöntimääräksi 1?
1496
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Eikä tuloskorttiin merkitä ykköstä, vaan pallosi nostetaan kupista ja palautetaan alkuperäiselle paikalleen tai mahdollisimman lähelle sitä. Kanssapelaajasi (osuja) pallo jää paikalleen. Sääntö on yksiselitteinen ja koskee kaikkia greenin ulkopuolelta tulevia greenillä oleviin palloon osuvia - siis vaikka eivät reikään menisikään. Joudut siis puttaamaan birdietä. Toivottavasti onnistuit.
Olin aikanaan kierroksella todistamassa vastaavaa tapahtumaa, mutta silloin greeni oli ylempänä kuin pelaajat ja kukaan meistä ei greenille nähnyt. Vastaava tapahtuma sattui, mutta sattui myös, että kentän valvoja oli ylhäällä greenin lähellä ja näki tapahtuman. Jollei olisi nähnyt, yksi meistä olisi saanut holarinsa - vaikka ei ollut sitä tehnytkään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tuuripelle kirjoitti:

Kuvitteellinen tilanne...

Lyön avaukseni par 3 väylällä vajaan metrin päähän lipusta. Vuoroon tulee kaverini jonka avaus osuu pallooni ja klikkaa sen kuppiin.
Sainko siis holikan koska tuloskorttiin kai merkitään lyöntimääräksi 1?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu