Se oli siinä

Mittaushistorian lyhyin jäätymiskausi Antarktisella.

http://arctic.atmos.uiuc.edu/cryosphere/IMAGES/seaice.recent.antarctic.png
9191
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

NASA on vissiin siirtänyt artiksella palvelleen vioituneen sateliitin uusiokäyttön eteläiselle pallon-
puoliskolle.
Nasalla kun alkaa olemaan pulaa toimivista satelliiteista, pitää kaapia laarin pohjia.
Grafisi näyttää jäiden laajuuden muuttuneen huimasti parissa päivässä, minusta se on
epärealistista.
Onko taas uusi satelliittigate tulossa, ja ongelman huomaa joku maallikko.
Onko nyt kyseessä jään tilavuus, vai pinta-alakeskustelu.
http://wattsupwiththat.com/2009/02/18/nsidc-satellite-sea-ice-sensor-has-catastrophic-failure-data-faulty-for-the-last-45-days/

Äänestä
  • Ei ole mikään satelliittivika, vaan tuulen suunta on muuttunut navalle päin. Se on tuonnut lämpimämpää ilmaa sinne, mutta ennenkaikkia pakannut jäätä kasaan. Näkyy selvästi satellittiikuvista. Todennäköisesti jään pinta-ala kasvaa vielä seuraavan kuukauden aikana, mutta hyvin suurella todennäköisyydellä kauden huiput olivat tuossa (siis cryospheren algoritmin mukaan).

    Äänestä

  • jääminimi kirjoitti:

    Ei ole mikään satelliittivika, vaan tuulen suunta on muuttunut navalle päin. Se on tuonnut lämpimämpää ilmaa sinne, mutta ennenkaikkia pakannut jäätä kasaan. Näkyy selvästi satellittiikuvista. Todennäköisesti jään pinta-ala kasvaa vielä seuraavan kuukauden aikana, mutta hyvin suurella todennäköisyydellä kauden huiput olivat tuossa (siis cryospheren algoritmin mukaan).

    Väittää että arktiksen jäät ovat pienentyneet jatuvasti 50 vuoden ajan, eli 30%.
    Näin pitkältä ajalta ei ole mittauksia.
    Eivät ole huomanneet että jään määräon nytkin suurempi kuin viime vuosikymmenenä.
    Yleensäkin jään määrät huitelevat lähellä keskiarvoa.
    Ei käytä satelliittikuvia jään laajuuden määrittelyyn, vaan scatterometriä, eli kohinasta saa sopivalla algoritmilla rempastua haluamansa laajuuden.
    Vastaava tutkija on jo sulattanut pohjoisnavankin jo kolme kertaa, mikä lienee alalla
    ennätys.
    Eli jälleen alarmistien AGW tutkimusta, eli suoranaista väärennöstä.
    http://arctic.atmos.uiuc.edu/

    Äänestä

Eli tietokonemallinnusta Illinoisin yliopistosta, pay station tiedettä:
"Global climate models (GCMs) are being used more and more to diagnose and project future climate changes in the Arctic. We are currently producing a set of animations illustrating the use of GCMs in addressing some of the most pressing questions related to Arctic climate change."

Äänestä

  • ,,,,,,,, kirjoitti:

    Taas teurikselta täysin turhaa lässytystä ohuen merijään määrästä, kun ainoa ratkaiseva asia on koko Antarktiksen jään massa, joka vähenee:

    "Antarctic mass variation"

    http://www.nasa.gov/images/content/416685main_20100108_Climate_1.jpg

    tilavuuteen.
    Aloituslinkissä oli kyse jään laajuudesta, olisit edes katsonut sanakirjasta:
    Area = alue.
    Ei noin heikoilla eväillä pitäisi puuttua aikuisten keskusteluun.

    Äänestä

Alarmistinen viisaus on puhjennut täyteen kukkaan.
Maailmanloppu tuloo. Hallelujaa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Antarktisisella kirjoitti:

Mittaushistorian lyhyin jäätymiskausi Antarktisella.

http://arctic.atmos.uiuc.edu/cryosphere/IMAGES/seaice.recent.antarctic.png

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu