Tein vispipuuroa kaksi kertaa peräkkäin ja laitoin ihan samat ainekset. Lopputulos erilainen molemmilla kerroilla.
Vispipuuro
1 l vettä
2 dl puolukkasurvosta
1 ½ dl sokeria
1 ½ dl mannasuurimoita
1/4 tl suolaa
Eka kerralla keitin vettä ja puolukkasurvosta, kunnes puolukat oli vaaleita ja siilasin kuoret pois. Sitten laitoin liemen kattilaan ja kun se kiehui, lisäsin mannasuurimot, sokerin ja suolan koko ajan sekoittaen. Keitin puuroa miedolla lämmöllä n. 15 minuuttia hämmentäen koko ajan, kansi ei ollut kattilan päällä.
Otin sitten kattilan liedeltä ja jäähdytin laittaen kattilan kylmään veteen. Vatkasin puuroa mutta siitä ei tullut kunnolla kuohkeaa vaikka olisi kuinka vatkannut.
Toinen yritys:
Eli samat ainekset. Tekotavassa se ero, että kun kaikki ainekset olivat kattilassa kiehumassa, niin annoin hetken kiehua hämmennellen ja sitten laitoin levyn nollalle ja kattilan kannen päälle. Annoin puuron hautua kypsäksi. Eli puuro jäi aika ohueksi velliksi. Kun puuro oli hautunut sen n. 15 min. nostin kattilan jäähtymään kylmään veteen. Kun puuro oli jäähtynyt haaleaksi, aloin vatkaamaan. Puurosta tuli kuohkeaa.
Eli oliko jälkimmäisen puuron kuohkeuden takana se, että en keittänyt puuroa siten että nestettä olisi haihtunut höyrynä ilmaan ja puuro jäi ohuemmaksi. Vai mikä oli syynä että eka satsi puuroa epäonnistui eikä kuohkeutunut? Kertokaa jos on asiasta kokemusta tai tietoa, kiitos.
Vispipuuron kuohkeus
4
1447
Vastaukset
- .....
En ole tehnyt vispipuuroa kuin kerran, mutta aika ohutta se oli kun aloin vatkaamaan. Vatkasin ensin ihan tavallisesti ja kun tuntui että kestää ja kestää, laitoin kulhon kylmään vesihauteeseen. Kun puuro oli jäähtynyt oli tulos ihanan kuohkea, suorastaan yllättävän kuohkea.
En muista minkä ohjeen mukaan tein, mutta yleensä keitän/haudutan ruoat niin, että kansi on päällä, ja kun tuota ei keitetä maitoon niin ei heti pala pohjaan, vaikka ei koko aikaa sekottaisi. - herkkusuunlautasella
olen vuosia tehnyt vispipuuroa ja tullut siihen tulokseen että vain puuron vispaaminen tekee sen kuohkeaksi. en ole houmannut mitään eroa kannen alla tai ilman kantta. en ole huomannut pahemmin eroa onko puuro alkujaan löysää vai kovaa.
mutta; tietenkin puuron on oltava kypsää ennen kuin se vispataan. siis mannapuuron jossa puolukkamehua. mitä kauemmin vispat sitä vaaleammaksi ja kuohkeammaksi puurosi tulee!- Lappari!
Opetettiin vispipuuron (Lappapuuron) teko siten, että vasta jäähtynyt puuro vspataan. Onnistuu mainiosti talvellakin kun laitetaan puurokattila lumihankeen, vesiastian sijaan!
- vispipuuron saa
Lappari! kirjoitti:
Opetettiin vispipuuron (Lappapuuron) teko siten, että vasta jäähtynyt puuro vspataan. Onnistuu mainiosti talvellakin kun laitetaan puurokattila lumihankeen, vesiastian sijaan!
TYRNISTÄ voitta kyllä puolukasta tehdyn puuron.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1211688
Miksköhän mä oon tuolla
Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup161372- 61980
Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TARINALTA ISOISÄSTÄ, JOLLA ON PARTA
Pinnalliset käsitykset korkeammasta Todellisuudesta Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TAR329972- 65826
J miehestä oikeaa
Nimeä ei voi tänne julkaista mutta kannattaa olla varuillaan jos ”aistit” auki t nainen75798- 1760
- 46731
Kysyit firman bileissä..
.. että tulisinko luoksesi yöksi... Oliko se vain heitto. Mitäs jos olisin tullut? Naiselta9671Miksi Suomessa uskotaan Usan kanssa tehtyihin sopimuksiin
Kaikki viestit Usan suunnasta on ollut jo pitkän aikaa sen kaltainen että muiden liittolaismaidenkin sotilaallista autta60653