Suomessa ei ole

Ainuttakaan

AITOA vegaania.

1. Vegaani ei asu kerrostalossa
2. Vegani ei osta kaupasta (huom. suomessa ehkä 7 ekokauppaa suurimmissa kaupungeissa)
3. Vegaani ei käytä vaatteita mitä kaupasta myydään siis H&M JC jne.
4. Vegaani ei syö tehotuotettua.
5. Suomessa ei ole vegaaneja?

9

900

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suomessa

      On köyhiä dyykkaajia ja itseään vegaaniksi määritteleviä 2 aitoa vegaania.

    • Mini-Erkki

      Niin, että minkä määritelmän valossa noin väität? Tekstistäsi paistava määritelmä "vegaani on henkilö, joka ei asu kerrostalossa eikä osta kaupasta eikä syö tehotuotettua" on vähintäänkin ontuva ja omituinen.
      Tietysti jokainen saa periaatteessa määritellä vegaaninkin ihan niin kuin tykkää, esim. henkilöksi, joka käyttää vain violetteja kenkiä ja niitäkin väärissä jaloissa, mutta en kyllä näe siinä mitään itua, että tuollaisia määritelmiä lähdetään ihan julkisesti huutelemaan. Minä pitäydyn siinä vanhassa perusmääritelmässä, että "vegaani on henkilö, joka ei syö eikä muutenkaan kuluta mitään eläimistä peräisin olevia, eläinten avulla valmnistettuja eikä eläimillä testattuja tuotteita". Ekologiset kulutustottumukset ovat sitten ihan eri asia.

      • Tavalla

        Feikki on aina feikki jne. Paljon puhetta ja nettikirjoittelua ym. turhaa mutta vähän tekoja. Jokainenhan voi väittää olevansa vegaani mutta eihän se tosi asiassa näin ole.
        Lopettakaa ensin tehotuotanto, purkkiruoka, teollisuus, maapallon saastuttaminen, autolla ajo.
        Valtavirta ajattelee kuitenkin niin että epävegaanisia tuotteita tehdään kattaen koko myynti kohdemaan eikä ole tietoinen vegaaneista ja näin ollen esim. epävegaaniset tavarat kuten muovi, kengät ym. menee kaatopaikalle joka tapauksessa vaikka vegaanina joku ei niitä ostaisi.


    • pitäisi olla

      aika rikas, että pystyisi täysin ekologiseen elämäntapaan. Paska on halpaa, työlläkään ei rikastu tarpeeksi.

    • Chrisis

      Hämmennyin. Jos veganismilla tarkoitetaan elämäntapaa, jossa pyritään välttämään eläinten kärsimystä ja hyväksikäyttöä, miten ihmeessä kerrostaloasuminen tähän liittyy? Olenko minä sitten "parempi" vegaani kuin muut "vegaani-ystäväni", koska asun rivitalossa ja he kerrostaloissa?

    • ikuisestivegaani

      Ihmeellistä ärsyttämistä taas tämänkin keskustelu.. Miksi pitää aina olla meitä vegaaneja syyttämässä että lopettakaa se ja se ja se ennenkuin voitte sanoa olevanne vegaaneja. Et selkeästikään tiedä veganismista yhtään mitään. Ja jos joku tekee hyvää esimerkiksi auttamalla elämiä niin heti ollaan syyttämässä että miksette tee mitään vanhusten hyväksi, yleensä syyttäjä ei itse tee yhtään mitään minkään hyväksi.
      Kyllä minä olen täysin vegaani ja asun kerrostalossa ja asun Suomessa.
      Mutta ilmeisesti tarkoituksesi oli ärsyttää ja tiedoksesi - onnistuit! Voit hymyillä siellä tietokoneesi ääressä nyt koska tavoitteesi on saavutettu.

    • Banaanilastu

      Ei ole olemassa aitoa vegaania, tuo tekstisi on ihan vituillaan.

      1. Kyllä vegaani voi kerrostalossa asua, ei se tuota eläimille kärsimystä.
      2. Kyllä eko- ja luomukaupat ovat KAUPPOJA. Ihan btw. :D
      3. Miksi ei käyttäisi, siinä ei eläimet kärsi vaan ennemmin ne pienet lapset jotka Bangladesissa tekee niitä vaatteita. Suurin osa paidoista onkin tekokuituisia tai puuvillaisia eli ei ole mitään tekemistä eläimillä. Puuvilla on puuvillaKASVI!
      5. Kyllä on monta, mutta ei ehkä tälläistä sinun keksimiä "fantasia" vege ihmistä. LOL!

      Samaa mieltä Mini-Erkin kanssa.

      "Vegaani on henkilö, joka ei syö eikä muutenkaan kuluta mitään eläimistä peräisin olevia, eläinten avulla valmnistettuja eikä eläimillä testattuja tuotteita. Ekologiset kulutustottumukset ovat sitten ihan eri asia. "

    • mikä meikkimerkki

      ei testaa meikkejä eläimillä? Ennen oli anytime mutta sitä ei paljon näe enää.

      • Meow meow!

        Tässä olisi muutama Cruelty-free meikkimerkki:

        Lily Lolo - mineraalimeikkejä
        Lily Lolon kotisivut: http://www.lilylolo.co.uk/

        Meow Cosmetics - mineraalimeikkejä
        Meow Cosmeticin kotisivut: http://www.meowcosmetics.com/

        Suosittelen molempia lämpimästi. :)
        Molemmista olen tilannut ja aina on perille saapunut.
        Myöskin meikit ovat molemmissa erittäin hyvä laatuisia!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      76
      1099
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      804
    3. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      229
      672
    4. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      34
      522
    5. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      45
      518
    6. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      48
      494
    7. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      74
      490
    8. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      23
      478
    9. Ihan pikku vinkki

      Kannattaa tallentaa kaikki mitä sen naisen kanssa puhuu ettei tule hankaluuksia myöhemmin
      Ikävä
      52
      419
    10. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      18
      414
    Aihe