Huomenna on tarkoitus vaimon kanssa ottaa auton nokan suunta kohti Lemiä ja paikan kuuluisaa
särää ja pitopöytää. Muistelen Crudon olleen Lemillä, mutta en muista millaisen arvostelun hän sille paikalle
kirjoitti. Kotona tehty särä ei syyst tai toisesta ota onnistuakseen ollenkaan koska puinen kaukalo menee hajalle tai palaa joka ikinen kerta jo ensimmäisen tunnin aikana ja siinä on mennyt hukkaan useita
kiloja lammasta, jonka voin sanoa ottavan kuuppaan aika lailla!
särää ja pitopöytää. Muistelen Crudon olleen Lemillä, mutta en muista millaisen arvostelun hän sille paikalle
kirjoitti. Kotona tehty särä ei syyst tai toisesta ota onnistuakseen ollenkaan koska puinen kaukalo menee hajalle tai palaa joka ikinen kerta jo ensimmäisen tunnin aikana ja siinä on mennyt hukkaan useita
kiloja lammasta, jonka voin sanoa ottavan kuuppaan aika lailla!
Vastaukset 7
Vanhimmat
siellä muukaan Teppo taas kirjoittaa muiden nimimerkin takana.
Vanha kokki, mutta kun taidot ja ikä ei riitä!
voi olla niin tomppeli että saa säräkaukalon hajalle. Jokainen tietää että aihiota pitää ensin kuivata kolmevuotta ennenkuin siitä tehdään kaukalo. Ja kaukalon alle pannaan aina leppäpalikat kun se laitetaan uuniin.
Teppis onkin aika tompula.
Netistä löytyy hyvät ohjeet särän käsittelylle juuri halkeamista ehkäisemiseksi. Minä laittaisin särää mielelläni, mutta kun leivinuuni puuttuu. Joudun "tyytymään" karjalanpaistiin sähköuunissa, mutta maukas on sekin :)
vanha kokki ole, joten menit tyhmyyttäsi halpaan, ja neuvoit ihan turhia
En tiedä missä uunissa olet yrittänyt särää tehdä mutta ihan normi kerrostalouunissa tuota "särää" ei tehdä. Särän valmistaminen kestää pitkään mutta maku onkin sitten sitäkin parempi eli hyvää kannattaa odottaa. Veljen vaimo on Lemiltä kotoisin ja vuonna 1972 itse maistoin Särää ensimmäisen kerran.
Särän valmistamisesta ja pikkasen muustakin alla olevissa linkeissä, jos on mielenkiintoa niin kannattaa lukea.
http://www.viisitahtea.fi/mestarinkasiala/106/1305 (juttua särän tekemisestä).
http://kirjat.kuvitar.fi/kuvat/sara.pdf (juttua särästä ja muustakin)
Pakko hiukan oikaista sinun tietojasi!
Sähköuuni toimii ihan hyvin särän valmistuksessa, koska leppäpulikat kytevät alalämmössä ihan samoin kuin leivinuunissakin, antaen sen halutun lievän savun aromin ruokaan. Harvoilla vain on niin pientä särää tarkoitukseen, mutta tuokin on ohitettavissa hyvällä savivuoalla. Voin vakuuttaa, että et huomaa eroa valmiissa ruoassa. Olen valmistanut ja tulen valmistamaan edelleenkin tuota herkkua sekä sähkö, että leivinuunissani, joten kokemusta löytyy, ei tarvitse mutua kertoa.
Jos haluat nähdä visuaalisesti särän valmistuksen, menemättä esim. Pukinsarveen katsomaan, niin voit seurata valmistusta myös Ylen elävästä arkistosta.
Googleta ylen elävä arkisto ja hae Lemin särä. Filmi on vuodelta 1975 ja se kertoo enemmän kuin tuhat sanaa särästä.