Ylioppilat

Sierra

Löytyiskö joltakin "ylioppilas" pikkuleipien reseptiä ? Vois harkita lakkiaispäivän kahvipöytään.

5

1801

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nikita

      ne on kyl niin hankalat tehä et hermo vaan menee!eka koitat saada niist saman kokosii ja näkösii pikkuleipiä.sit uittelet niit suklaa kastikeessa et saat lipat niihi ja vie koitat saada hopeakuula lyyrat pysyyn paikoillaan.mut jos näppräämisestä tykkäät.. kyl varmaa netistä ohje löytyy

    • täällä

      Pirkalla on tällainen ohje:

      Ylioppilaslakit
      (40 kpl)

      1 pkt (400 g) murotaikinaa (Pirkka)
      1 dl kiinteää vadelmahilloa
      10 minttusuklaapalloa (Pirkka)
      1 rkl kevytmaitoa
      hopeakuulia

      Kauli sulanut murotaikina noin 3 mm paksuiseksi levyksi. Käytä jauhoja apuna tarvittaessa. Ota taikinasta pieniä pyöreitä pikkuleipiä esim. lasilla, jonka halkaisija on 4 cm. Pane pikkuleivät leivinpaperin päälle pellille ja paista 200 asteessa hieman keskitasoa ylempänä noin 6 minuuttia. Jäähdytä pikkuleipäpohjat.

      Sulata minttusuklaapallot pienessä kattilassa tai pienessä kulhossa vesihauteessa. Sekoita joukkoon maito. Kasta 40:n pikkuleivän reuna sulaan suklaaseokseen. Paina siihen heti hopeakuula lyyraksi. Asettele suklaareunaiset pikkuleivät esim. leikkuulaudan reunalle kuivumaan. Suklaaseosta voi tarvittaessa kuumentaa uudelleen. Levitä hillo jäljelle jääneille (40:lle) pikkuleiville. Paina hillo- ja suklaapuolikkaat päällekkäin. Säilytä rasiassa kuivassa ja viileässä paikassa.

      • Herkkusuu

        Olen tehnyt itse ylioppilaita tuolla Pirkan reseptillä ja hyvin onnistui! :) Tosin kannattaa vähän miettiä millaisena päivänä tekee niitä sillä itse tein niitä viime vuonna toukokuun loppupuolella helteisenä päivänä ja meinasi suklaat sulaa käsiin!


    • Stuidu
    • Titta

      YLIOPPILAAT
      (n.40 kpl)

      200 g voita
      1 dl sokeria
      1 muna (voi jättää poiskin, mutta murenee)
      4 1/2 dl vehnäjauhoja
      2 tl vanilliinisokeria
      1 tl leivinjauhetta

      Koristeluun:
      100 g tummaa taloussuklaata

      Täyte:
      100 g mantelimassaa
      1 dl kuohukermaa

      1. Vaahdota voi ja sokeri. Vatkaa muna joukkoon.

      2. Yhdistä kuivat aineet ja lisää seokseen.

      3. Kauli taikina ohueksi levyksi ja ota muotilla pyöreitä, halkaisijaltaan n. 4 cm:n kakkuja. Paista 200 asteessa 8 min. Anna jäähtyä muutama minuutti.

      4. Sulata suklaa vesihauteessa. Ota puolet kakuista ja kasta reunukset suklaaseen. Lado kakut leivinpaperille jähmettymään.

      5. Hienonna mantelimassa esim. monitoimikoneessa.
      Sekoita hienonnetun massan joukkoon vaahdotettu kerma.

      6. Levitä seosta täytteeksi kahden kakun väliin, päällimmäiseksi "suklaalippainen".

      7. Säilytä viileässä ennen tarjoilua.

      HUOM.: Jos munan jättää pois, niin taikinaa on käsiteltävä hyvin varovasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7748
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3722
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1876
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1160
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1013
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      28
      973
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      827
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      772
    9. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      739
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      268
      703
    Aihe