Omenaa pakastimeen?

Omppunoviisi

Ensimmäinen syksy omakotitalossa, jonka pihassa notkuva omenapuu tuotti yllättävän ison määrän omenaa. Punaisia, pieniä omppuja, joku näkemättä veikkasi kaneliomeniksi, itselläni ei ole aavistustakaan. Mitäs noille nyt sitten tekisi? Sokeria en juurikaan käytä, enkä ajatellut aloittaa nyt. Makeutusaine on ok, mutta mieluiten säilöisin omenat sellaisenaan käytettäväksi esimerkiksi puuroon, kiisseleihin, leivontaan, viilin sekaan... Kuivuria tai mehustinta ei ole, mutta pakastimeen mahtuu.

Vinkkejä?! Voiko pakastaa sellainenaan, vai himpun keitettynä? Voiko omenahilloa tehdä sokeritta? Omenasosetta ainakin, sitä sitten puuron sekaan?

Raparperiakin olisi, mitähän siitä...

2

1345

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • herkkusuunlautasella

      voit pakastaa omenan lohkoja sinällään, kuitenkin opin että aina sokeria pakastemarjojen sekaan. veikkaisin että mustuvat hieman...omenan viipaleita/lohkoja voi kuivata saunassa, sekin on kokeiltu.
      mutta, soseutetut omenat säilyvät hyvin pakkasessa vaikkei niissä ole sokeria! keität vaan omenista sosetta, annat jähtyä ja pakkaseen rasioissa, on todettu hyväksi. ei kuitenkaan sitten pakkasen jälkeen säily kauaa jääkapissa kun ei ole "säilöntäainetta". mehu olisi toinen vaihtoehto, joko pulloon ja viileään tai pakkaseen jos on tilaa.
      voi omenasta tehdä viiniä tai siideriäkin, mutta siihen kyllä vaaditaan sokeria että se käy ja siitä tulee jotain jota viitsii juoda.

      • Ap.

        Kiitti vinkeistä! Viipaleita ja sosetta siis :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      21
      2644
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      105
      2570
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      202
      1374
    4. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      94
      1281
    5. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      125
      1281
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      304
      1250
    7. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      22
      1007
    8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      13
      991
    9. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      979
    10. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      60
      897
    Aihe