Perussuomalaisten lempinimi Persut on viime aikoina tullut entistä käytetymmäksi. Iltapäivälehdet käyttävät sitä otsikoissaan, Hesarissa taitaa olla vielä epävarmuutta.
Itse ajattelen tästä lempinimestä tai lyhenteestä samalla tavalla kuin Suomen keskustalle aikanaan pilapiirtäjän lanseeraamasta Suokusta -nimestä: ei oikein asiallinen.
Itse ajattelen tästä lempinimestä tai lyhenteestä samalla tavalla kuin Suomen keskustalle aikanaan pilapiirtäjän lanseeraamasta Suokusta -nimestä: ei oikein asiallinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Ei nimi miestä pahenna. Asiallisuus ei ole sana, joka ekaksi tulee mieleen, kun persuista puhutaan.
Ratkaisevaa on se, jos perussuomalaiset itse alkavat käyttää tätä lyhennettä. Sitä tuskin tapahtuu, eihän keskustalaisetkaan käytä mielellään kepu-nimeä, vaikka se on aika neutraali. Persu on aivan selvästi haukkumanimi, korrektimpi olisi esim. Pesu.
Poliittiset puolueet ovat aika tarkkoja ulkoisista tunnuksistaan ja nimistään.
Tässä ollaan muuten aika lähellä Suomen kammottavinta ammattiliiton lyhennettä eli Suomen lähi- ja perushoitajaliiton SuPeria. Perussuomalaiset voisivat oikeastaan itse keksiä uuden lyhenteen itselleen, ennen kuin tämä Persu ehtii vakiintua.
Miksihän ei puhuta esim. Kakosta ja Sopusta? Johtuukohan se siitä, että pilkkanimien keksijät ovat helsinkiläisiä, eikä omilta tuntuvia ja siellä vallassa olevia puolueita tietenkään haluta pilkata. Kepu ja Persu ovat leimallisesti landelaisia ja siten vapaata riistaa.
Mutta vastataktiikasta: jos perussuomalaiset itsekin alkaisivat käyttää persu-nimitystä, niin menettäisiköhän se pian vähäisenkin tehonsa. Eihän "persu" minun tietääkseni sellaisenaan tarkoita mitään, vaikka vähän viittaakin tietylle taholle.
Kari Suomalainen aikoinaan mietti, että jos Kepu ja liberaalit yhdistyvät, tuleeko liitosta Kepuli...
Kari Suomalaisen ajatukset olivat yleensäkin erikoisia. Jos hän todella oli (pila)nero, niin hänellä oli neron heikkoudetkin.
kokoomuksesta käytetty nimitystä kokomustat. En tiedä, viitataanko tuolla natseihin päin, mutta en ihmettelisi.
Tarinan mukaan Kokoomuksen puoluetoimistosta otettiin yhteyttä HeSa:n pilapiirtäjä Kariin, kerrottiin ettei kypäräpäinen pappi lipereineen kuvaa oikein puolueen luonnetta, "imagoa" kai nykykielellä, ja pyydettiin harkitsemaan hahmon uusintaa. Kari piirsi saman isomahaisen hahmon alastomana, mustaksi värjättynä ja pienellä seisovalla kikkelillä, lähetti sen puoluetoimistoon ja kysyi, että kelpaisiko tämä. Ei kuulema kuulunut edes vastausta.
Hyvä Karin oivallus aikanaan oli myös variantti Maalaisliiton (nyk. Keskustapuolue) eduskuntavaalimainoksesta 1958. Mainoksessa oli lakikirja ja raamattu ja niiden päällä käsi, ikään kuin valanvannonta-asennossa. Tekstinä "Tähän nojaa Maalaisliitto". Kari piirsi puoluetta symbolisoivan pönäkän isännän nojaamaan pellolla talikolla paskatunkioon, teksti sama.
Muutaman vuosikymmenen väleinhän näitä on nähty: sanavalmiille demagogille on sosiaalinen tilaus, tyytymättömät näkevät messiaansa ja kanavoivat tyytymättömyytensä pieneksi poliittiseksi joukkoliikkeeksi. Vakiintuneet parlamentaariset voimasuhteet järkkyvät hetkeksi. Sitten tuo tyytymättömien joukko huomaa, etteivät voimat sittenkään riitä epäkohtien (todellisten ja kuviteltujen) poistamiseen, vaikka hallitusvastuutakin lohkeaisi ministerintuolin tai parin verran. Joukkoliikkeen vetojuhdan eväät tulevat syödyiksi, seuraa joukon hajaannus ja kuihtuminen.
Katsotaanpa vaikka tilannetta parin vaalikauden kuluttua!
... mutta onhan se mukavaa, kun me vaatimattomat saammme kerran neljässä vuodessa päästä muka poliitttisesti vaikuttamaan sillä tärkeimmällä, demokratian turvaavalla yhdellä äänellä. Jos nyt ylipäätään viitsitään. Turha ylimystön analysoida, miksi se ääni menee persuille.
Paskat, todellisuudessa kukaan muu kuin persut, ehkä vasliitto sentään(?), ei ole edes vaalipuheissa kiinnostunut meistä vieraantuneista - paremmin kyllä vieraannutetuista - emmekä mekään persuista muuten kuin yhden äänen vittuilukanavana tässä hyvinvointidemokratialpelleilyssä.
Hyväksyn "persut" ihan hyvänä ja humoristisena nimikkeenä, kun itsellänikin tahtoo rallin mukaan persukset housuissa roikkua, vaikka viina ei saman rallin mukaisesti suolissa loiskukaan. Tummilakin oli lauluduo "Pelimannet" ja jalkapalloa pelaa Ö-tasolla maahanmuuttaneiden mustien seura TeVa eli"Tervahaudan Vahdit". Ilman huumoria ei ahdistettu selviä, on kokemusta.
Tuossa vanhaa, mutta kestävää sanomaa:
http://www.youtube.com/watch?v=3nVMQ0-dySM
http://www.youtube.com/watch?v=xUFRVJh_jyo
http://www.youtube.com/watch?v=mz7PTKe4L_4
Persujen tapainen liike on tarpeen huono-osaisten kannalta, ja heitä löytyy paljon nykyisessä ns. hyvinvointivaltiossa. Eivät he itse juurikaan mitään voi, suuret puoleet ovat vain vastahankaisesti kiinnostuneet ns. pienesatä ihmisestä ,ja senkin muodon vuoksi jkaen lisä-äänen takia tietysti. Persujen kannatuksen nousu 10 %:n tienoille pistää suurien puolueiden älykkäimmät miettimään, mitä on tullut hoidetuksi huonosti. Vennamo pisti aikoinaan käyntiin todellisen sosiaalisen muutosvauhdin, kun kannatus kasvoi riittävästi. Soinin demagogisia kykyjä hallituksessa pelkää jokainen puolue. Nähdäkseni persujen ja Soinin suurin merkitys on juuri vauhdittaminen sosiaalisten epäkohtien korjaamiseen. Tätä tarvitaan. Nimittely persuksi on nelivuotian "ite oot" -tasoa, siitä viis.
Pistänpä minäkin musiikilinkin nykyhallitusta ihmetellessäni:
http://www.youtube.com/watch?v=hkVy-3QNTtU
Joka tapauksessa olisi puolueen perustajien aina maisteltava nimivaihtoehtoja siltä kannalta, että mitä pahansuovat pilkkakirveet voisivat niistä väännellä. Pystyvää apuakin varmasti löytyy. Paras pyrkiä siihen, että mahdolliset lyhenteet olisivat positiivissävyisiä, ja ottaa ne heti oma-aloitteisesti käytöön. Eli miksi ei voisi virallisen lyhenteen lisäksi itse käyttää toista, kansanomaisempaa?
Persu -nimitys vähenee sitä mukaa kun puolueen suosio kasvaa.
No niin älyköt, alkakaapa kirjoitella niistä pesuista sitten...
"Pesu/pesut" on jo jokapäiväisessä käytössä. Aiheuttaisi turhia ja ajatusvoimisteluja, jopa sekaannuksia.
Persua ei enää saane millään pois käytöstä. Luultavasti omaehtoinen nimitys ei olisi aiemminkaan sitä estänyt tai syrjäyttänyt, sillä nimitys maistuu vastustajien suussa. Media on heidän hallussaan ja vakiinnuttaa nimityksen.
Ennen kuin älyköt ehtivät, haluan kiittää sinua puolueen tunnuseläinteeman ottamisesta palstapaneelin ruodittavaksi!
Olikos usademareilla aasi ja republikaaneilla norsu, ruotsalaisen kielipuolueemme tyytyessä leppäkerttuun?
Jytkypuoluelle tuo karhu saattaisi olla kuvaava – ellei sitten karju, kun kannatuksen sanotaan olevan korostetun äijäenergismaskuliinista lajia!
Persukarhu vai pesukarju, jätettäköön pohdittavaksi. Sen verran vaarallisenoloisia eläviä kumpikin, että parasta pitää jytkyeessä ja vahvariimuisessa sittenkin!
Puolueen karhueen tai karjueen (persueen?) tuorekasta voimaa edustaa upeasti kuvassa uudenkarheaa ministerinsalkkuaan onnellisena kannisteleva jytky nuorperussuomalainen.
http://www.weird-websites.info/Ugly-People/fat-images/fat-boys-girls-ugly-bums-pictures.jpg
Kyökkimietteitä näin vaalien jälkitunnelmissa:
Hallituksen kokoaja ajattelee vissiinkin maustaa saaliikseen saamastaan ääniriistasta hauduteltavan kokkarekeitoksen sinisillä kataisenmarjoilla ja heittää sekaan vielä punertavista urpilaista kootun bouquet garnin.
Perussuolamaista maustesekoitusta taisi vain ropsahtaa nyt mukaan niin roisi määrä, ettei keitos pysy kattilassa vaan persuaa kannen alta pihalle.
Perussuolamaiset...
Perussuomalaisten nimi eri kielillä kuulunee seuraavasti:
ruotsi: Sannfinnländärna
englanti: True Finns
saksa: Wahre Finnen
ranska: Vrais Finlandais
venäjä: Istinnye finny / Истинные финны
espanja: Autenticos Finlandeses / Verdaderos Finlandeses
portugali: Verdadeiros Finlandeses
italia: Veri finlandesi
Perus- voisi kai olla englanniksi yhtä hyvin Basic. Basic Finns?
Basic merkinnee sitten kemisteille puolestaan emäksistä eli alkalista. Alcalic Finns? Emässuomalaiset?
Puolueen kannatuksen jytkynousun myötä muut puolueet lienevät joka tapauksessa happamia.
Ensi vaaleissa lakmuspaperin väri voi sitten olla taas eri puolilla erilainen. Ellei sitten tummissa.
Korjattakoon:
ruotsi: Sannfinnländarna
Se vain joskus tuo vokaalisointu sekoittaa!