Koraanin vaiktus geologiaan

Hiukan ehkä tavoistani poiketen esitän saman viestin useammalla palstalla, tarkemmin sanottuna useammalla tiedepalstalla. Toivon, ettei aiheuta kenellekään poistamistarvetta, koska kyse on tavallaan gallupista.

Mikä on yleinen käsitys Koraanin antamasta panoksesta geologiaan tieteenalana? Ts. mitä jäisi jäljelle, jos Koraanin suorat tai epäsuorat vaikutukset jätettäisiin huomioimatta?

Toivoisin vielä, että vastaajat kuvailevat jotenkin perehtyneisyytensä alaan.

8

776

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • luulemuksia

      Richard Dawkins mainitsee kirjassaan "Maailman hienoin esitys - evoluution todisteet" omasta risteretkestään islamilaisia vastaan, jotka kreationistejakin kiivaammin pysyttäytyvät "nuoren ja vasta äsken luodun maailman" kannassaan.

      Luulen että koraanissa ei anneta yhtä tarkkoja aikoja maailman luomiselle, kuin Raamatussa, mutta oppina luominen ja äsken on tiukka. Tämän tulkinnan mukaan islamilaista geologiaa ei voi olla olemassa.

      • tiedepalstallle

        jonne tämäkään ei kuulu,
        vaikutus on kuin islamofobialla persussuomalaiseen rasistiin


      • geologiapalstalle??
        tiedepalstallle kirjoitti:

        jonne tämäkään ei kuulu,
        vaikutus on kuin islamofobialla persussuomalaiseen rasistiin

        Länsimaissa tiedetään islamin uskosta eniten sellaista mikä ei pidä paikkaansa.


      • No entäs sitten Kristillistä, Katolista, mormoonien, hindujen , Budhalaisten, ja luonnonuskontojen geologiaa. Geologia on "oppi maasta", ei se ole mikään uskonto


    • yktdkuydcli

      Koraaneja poltettaisiin laajamittaisesti, syntyisi kyseiselle paikalle tuosta oman laisensa kerrostuma maaperään.

      • syntyisiikin

        Ja siinäpä se suurin vaikutus olisikin......


      • ja heti
        syntyisiikin kirjoitti:

        Ja siinäpä se suurin vaikutus olisikin......

        "kaikki joukolla koraaneja polttamaan" jelousubmarinaadisti.


      • ja heti kirjoitti:

        "kaikki joukolla koraaneja polttamaan" jelousubmarinaadisti.

        Mekassa , Kaaban musta kivi,


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      246
      4041
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      127
      2333
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2006
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1481
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      950
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      128
      949
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      939
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      331
      860
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      857
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      780
    Aihe