Ei tämä ihmistä sosiaalista, päinvastoin.
Nettikeskustelu on yksinpuhelua
21q
24156
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
aatteles, jos jollain ei ole muutakaan väylää olla ees näin sosiaalisesti muiden kanssa kun netissä? :( Yksinpuheluksi se menee, jollei kukaan sua huomaa täälläkään tai vastaa sulle.
Oletko muka botti, vai olenko minä botti? Sosiaalisesta puolesta olen vähän samaa mieltä, vaikka siellä ruudun toisessakin päässä on ihminen, niin mieluummin puuhastelen vapaa-aikanani muuta, kuin nysvään läppäri sylissä sohvalla.
Mutta tää onkin terapiaa, ei seukkaamista.
muutu mihinkään suuntaan. Kaikki ovat aina samoja... ennen ja jälkeen puheenvuorojensa.
reaalimaailmassakin. Keskustellaan asioista, väitellään, ollaan samaa mieltä, tai vaan jutellaan mitä on sattunut päivän mittaan. Koko ajan ollaan samoja. Mielipiteet kyllä joskus muuttuvat ajan myötä eri asioista, kun tulee tietoa lisää, mutta niin ne tekevät täälläkin.
mitäs me täällä sitten tehdään, jos vaikutus muihin on nolla?
Ei nyt ihan voi verrata. Täällä voi esim. nimitellä useilla eri nimimerkeillä, eikä ikinä joudu vastuuseen, paitsi joskus harvoin.
hö hö hö
kaikki yksin täällä maailmassa ja kaikki puhe on tuuleen huutamista, ellei ihminen etsi yhteyttä ja toinen tee samoin.
Ei tämä varmaankaan sosiaalista ketään: sosiaalistumisen pitäisi tapahtua paljon aikaisemmissa kehitysvaiheissa. Jos se jää siihen ikään että ihminen pystyy surffaamaan itsenäisesti, se lienee jo liian myöhäistä.
Yhteyden ihmisiin voi kuitenkin löytää erilaisilla välineillä, eikä tämä välineenä ole muita huonompi.
koneellesi ja siinäpä se sitten onkin.
puhut ehkä koneellesi: minä puhun sille joka vastaa :-)
sitten en! Voin myös viedä sanani pois, ja ne on pois kaikilta, eivät vain koneeltani, kuten äsken tein toisessa ketjussa! :-)
Ja esim täällä voi jutella sellaisten persoonien kanssa, joihin ei muuten koskaan "törmää". Missä muualla lappilainen vois vaihtaa ajatuksia eteläsuomalaisten kanssa? Mun mielestä tää palsta on kiva lisä mun sosiaaliseen elämään.
Me kaikki saatamme olla lappilaisia, mutta esitämme Etelän ihmistä.
Pitäisikö sitten sosiaalistaa?
sosiaaliseksi mediaksi, mutta se sosiaalisuus on pelkkä illuusio.
No, olisihan se aika outoa jos olisi netti, popula tekis blogeja yms, mutta kukaan ei ikinä lukis, tai kommentois niitä. Tai saisihan sitä sillä tavalla ajatuksiaan selvennettyä ja muistiin pistettyä, kuten vaikka jos kirjoittaa päiväkirjaa.
aika suuret luulot itsestään, että alkaa pitämään blogia.
Kuinka niin?
Täytyy olla tosi heikko itsetunto että alkaa pitämään blogia, samat perustelut.
olettamuksen, että miljoonaa suomalaista kiinnostaa, mitä sinä teet/ajattelet.
Ja kuinka niin?
Se sisältää olettamuksen, että tässä nyt vain omaksi huvikseni kirjoittelen omia ajatuksiani ylös, samat perustelut.
No mun ei tarvitse tästä pisteestä sosiaalistua enää yhtään. Mutta musta on mukava lätistä mukavien ihmisten kanssa, ja heitäkin täällä on.
onkin siitä, että huomaamattaan ihminen sokaistuu reaalielämälle. Otetaan esimerkkinä tämä nainen, joka hoiti ns. vauvaansa nettikahvilassa ja oma, oikea vauva kuoli kotona nälkään.
Nyt hän istuu kaulaliinakasassa ja valikoi parhaita päälleen. Toivoton tapaus.
mut sitte se ei enää aharista kun sen tiätää.