Ostin noita kasvisliemikuutioita, se iso 16 kpl paketti. Jotenkin maistuvat kanalle ja ovat väriltään semmosia keltaisia mitä kanaliemikuutiot ovat yleensä.. Lähetin jo palautetta maggille ja sanoivat että lähetä paketti niin ne tutkii mitä ne on. Oletteko ostaneet noita koskaan? Maistuu kanalle?
Olen ollut vegaani jo pari vuotta ja etoo ajatuskin että vahingossa syönyt eläintuotteita vaikka aika epätodennäköistä että oli paketissa muutakun luvattiin..
Maggi kasvisliemikuutio maistuu kanalle?!
10
2365
Vastaukset
- nöin
on ne niitä älä huolehdi!
- Siru68siru
Olen ostanut Maggi kasvisliemipakkaus16kpl. Mitä mausteet sanan alla olevat mausteet ovat, mitkä on lisätty tuotteeseen? Olen allerginen maustepippurille!
- veggsa
Miksi X-tra kasvisliemikuutiot näyttävät ihan lihaliemikuutioille?! Sellaisia ruskeita ja näyttää, kuin siellä olisi jotain lihanpalasia joukossa, eikä kasviksia! En ole uskaltanut käyttää niitä ulkonäkönsä vuoksi.
- iso pyörä heittää?
Te olette paranoidisia. Kohta varmaan kukkakaali näyttää lampaan aivoilta XD
- natri
Knorrin kuutio on aikakin lähes pelkkää natriumglutamaattia, jolla on aivan jäätävä määrä terveysvaikutuksia (huonoja). Jos maggilla sama, ja sen takia myös maistuu jollekin ihan muulle kun kasviksille.
- paha maku
Minä en osaa maustaa ruokia enkä tykkää itämaisista mausteista. Meinasin oksentaa papupyörykät, oli niiin pahaa vaikka hyvältä näytti. Tuntuu että kasvilientä saa käyttää aina tuplasti nimittäin rouheen maku lyö muuten läpi... Sipulikeittoa käyttämällä onnistuu saamaan edes jotain makua. Meiramin valkosipulijauhe maistuu ihan helevetan pahalta, kuin mädäntyneeltä sipulilta!!!!
- Sannnnnnni
Kokeilkaa oikeita mausteita eikä natriumglutamaattia -vaikka olisikin kanaliemikuutioita, mitä en usko, niin tuskinpa kannattaa vainoilla syöneensä kanaa. Tästä esim "kanakeiton" sisällysluettelo: Dried noodles (wheat flour), salt, sugar, maltodextrin, flavour enhancers, hydrogenated vegetable oil, onion powder, spices (cayenne, turmeric, chili, coriander, ginger, fenugreek, cumin, allspice, black pepper, cardamom, mace), flavouring, rusk (wheat flour, salt, water, raising agent), dehydrated carrot, stabiliser, herb (parsley) garlic powder, colour, spice extract. May contain traces of fish and soybean.
-Jo yläaste-englannilla huomaa että kaikki kanaa muistuttava loistaa poissaolollaan... - Sedä
Itse käytän kasvisliemikuutioita -mutta vain aromivahventeettomia joissa pääosa aineista on oikeita kasviksia :)
- vegan edge
mistä sä tiedät miltä kana maistuu???? koko elämäni oon ollu vegaani ja mun takia ei oo ainakaan eläimiä lahdattu....... senkin petturi...!!!!!
- Toinen tohelo
Luovu kaikista liemikuutioista. Ne ovat sangen epäterveellisiä ja täynnä lisäaineita, että säilyisivät ikuisuuden huoneenlämmössä! Opettele maustamaan ruokasi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial21635Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1061597Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2341122Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221068- 128909
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2846Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29827- 10825
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks47807- 69790