Margariini

Anssuu2ww

Onko ihmisen välttämätön syödä margariiniä? Tai mitä sen tilalle voisi syödä jos sitten on?

7

1201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lvx.

      Rasvat ovat elimistölle tarpeellista, joten rasvansaannista tulee huolehtia. Sen puutteesta voi tulla muun muassa, ihonkuivumista/hilseilyä, hiusongelmia, Ennemminkin kuin rasvansaannista, kannattaa katsoa, että syö tasapainoisesti. Useimmilla ihmisillä ylittyy hiilihydraattien saannin tarve jatkuvasti: vaalea leipä, pasta.

      Eli kun tekee voileivän, niin kannattaa satsata siihen että tekee kunnon leivän, jossa on kasviksia päällä niin että nälkä lähtee enemmäksi ajaksi kuin vartiksi.

    • Se on keinotekoista teollisuusrasvaa. Syö luonnollisia sydänystävällisiä rasvoja kuten voita, kookos- tai oliiviöljyä. Minä en syö leipää lainkaan joten ei tarvitse miettiä margariiniakaan. Voi kelpaa paistamiseen ja on maukasta.

      • .....

        Majoneesi on erityisen sydänystävällistä, siinä on raakaa keltuaista (sisältää terveellistä HDL:ää joka poistaa kalkkeutumia ja siivoaa pahaa LDL:ää pois verestä) ja erityisen terveellisiä rasvoja. Majoneesia leivän päälle niin kolesterolit pysyvät hallinnassa. Ei missään tapauksessa beceliä tai muita humpuukimargariineja, niiden käyttö johtaa vain HDL-tason laskuun, mikä on sepelvaltimotaudin riskitekijä!

        Kannatta myös paistaa kananmunat "sunny side up" tyylisesti tai keittää löysiä 3 minuutin munia (jos ei osaa keltuaista erotella ja syödä raakana), ne ovat terveellisiä.
        http://en.wikipedia.org/wiki/Egg_(food)


    • voi voi voi

      Voita ja juoksevia öljyjä!

      Ei mitään keinotekoisesti kovetettuja rasvoja!

      Margariini on myrkkyä!

      Rasvoja tarvitaan, mm. jotta kaikki ravinteet imeytyisivät; esim. rasvaliukoiset vitamiinit.

      • .....

        Ei kannata koskea pitkällä tikullakaan nykyaikaiseen meijerivoihin. Se valmistetaan iskukuumennetusta kermasta, ja iskukuumennus tuhoaa terveellisen HDL:n ja muuntaa sen LDL:ksi.

        Perinteinen maalaisvoi tai kirnuvoi sen sijaan on erittäin terveellistä ja sydänystävällistä laitettavaksi leivän päälle. Paistamisessa ei kuitenkaan sen terveellisempää kuin teollinen voi.


      • .....
        ..... kirjoitti:

        Ei kannata koskea pitkällä tikullakaan nykyaikaiseen meijerivoihin. Se valmistetaan iskukuumennetusta kermasta, ja iskukuumennus tuhoaa terveellisen HDL:n ja muuntaa sen LDL:ksi.

        Perinteinen maalaisvoi tai kirnuvoi sen sijaan on erittäin terveellistä ja sydänystävällistä laitettavaksi leivän päälle. Paistamisessa ei kuitenkaan sen terveellisempää kuin teollinen voi.

        Vielä jos jostain saisi aitoa kirnuvoita, eikä huuhaavoita. Esim. juustoportin luomu-kirnuvoi on silkkaa huuhaata ja nimellä rahastusta (valmistetaan iskukuumennetusta kermasta, kun kerran viranomaiset sitä suosittelevat).

        Netistä kun lukee juttuja, miten porukat ovat vaihtaneet pastöroidut maitotuotteet aitoon maitoon ja voihin, niin LDL:HDL-suhteet ovat menneet ylösalaisin (korkea LDL laskenut alas ja HDL noussut hyvälle tasolle). Mistähän näitä terveellisiä maalaismaitotuotteita saisi suomessa ja pk-seudulla?


    • OD

      Olet oikeassa. Ainoastaan sellainen voi on terveellistä, jonka raaka-aineita tai itseään ei ole lämmitetty yli 33 asteen. Vai oliko se 40... Eli voi joka tehdään pastöroimattomasta kermasta (kuumentamattomasta) on terveellistä. SUPER terveellistä!! Tosiaan kaikki alun perin hyvät rasvat (kylmäpuristetty oliiviöljy, raaka voi) menettävät terveysvaikutuksensa kun ne kuumentaa. Toisin sanoen älkää käyttäkö näitä rasvoja paistamiseen. Kuumentaminen muuttaa ne huonoiksi rasvoiksi, eikä terveyshyötyä saa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      59
      1194
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      860
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      795
    4. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      634
    5. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      83
      623
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      46
      554
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      33
      537
    8. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      524
    9. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      503
    10. Tietysti olen varovainen,

      ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä
      Ikävä
      40
      501
    Aihe