Voinko tehdä niin, että ostan kerralla esim 4 x 400gr kalkkunan jauhelihaa ja laitan ne pakkaseen. Sen jälkeen otan sulamaan yhden pakkauksen, paistan sen kypsäksi uunipuurossa ja laitan uudelleen kypsänä pakkaseen pieninä annoksina. Sen jälkeen annan sieltä koiralle ruoaksi.
Voinko jauhelihan pakastaa näin kaksi kertaa, ensin raakana ja sitten kypsänä vai meneekö se huonoksi?
Jauhelihan pakastaminen
2
1192
Vastaukset
- herkkusuunlautasella
tosiaakin, voit pakastaa jauhelihan kaksi kertaa jos se ensiksi ollut raaka ja sitten kypsytetty ennen toista pakastuskertaa, kelpaa ihmisten ruoaksikin. muuten ei sulatettua jo kerran pakastettua ruokaa voi pakastaa uudelleen.
- söör
Kyllä vaan voit, itekkin teen joskus noin. Tosin pilkon ne 400 g palaset kahtia ja sulatan siitä sitten palasen kerrallaan niin se menee sitten muutamaan päivään eikä tartte vältämättä toista kertaa pakastaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3984430Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1201708- 1351484
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko731253Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?
The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass151066Perjantaita!
Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔721057Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"
Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise13999- 38950
Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua
Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään63942- 65921