Ilmastofoorumia lukiessani tuli vastaan tämä kuva http://i54.tinypic.com/nnpah4.png
Miten ilmastonmuutos näkyy jo Suomessa? No ei mitenkään.
Miten ilmastonmuutos näkyy jo Suomessa? No ei mitenkään.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kyllä se vaan näkyy:
http://www.fmi.fi/kuvat/vuosikeskilampotilapoikkeama.png
Ei se vaan näy. Suomen kolme lämpimintä vuotta ovat 1989, 1938 ja 1934. http://ilmatieteenlaitos.fi/kuvat/vuositka_taulukko_1900alk.gif
Kirsikat näköjään taas kypsiä.
Sinähän sen tiedät kirsikanpoimija.
Lämpenemistä näyttäisi noiden kuvien perusteella olevan n. 1.5 - 2.0 astetta.
Höpöhöpö, käännä näyttösi takaisin vaakaan.
luonnolliset muuttujat, esim. pdo, otetaan pari jaksoa, vaikkapa negatiiviset, helsingin trendi onkin laskeva.
postiivisilta puolikkailta, joka on nytkin, saat hiuksenhienosti nousevan trendin.
kerroinko jo että uudesta seelannista ollaan saamassa ennakkotapaus, paikallinen ilmatieteenlaitos oikeuteen mittaushistorian väärentämisestä.
Met office peloissaan oma-aloitteisesti haluaisi "tarkistaa" datansa todenperäisyyden, eli antautumalla pestä käsiään,
hallituksen kanta on selkeä, he pyrkivät kaikin keinoin estämään sen, eivätkö he kestä enää yhtään brittipohjaista glimategatea.
Britit historiaan, maailman suurin ilmastobluffi.
Että tämmöisiä trendejä.
Tosiasia on, että sekä Helsingissä että Sodankylässä on lämmennyt. Mikään määrä selittelyä ei muuta asian laitaa.
Trendi selkeästi nouseva, joskin ilmaston lämpenemiseen suhteutettuna tuo lämpötila-asteikko on turhan karkea.
Todellinen, mitattu ilmastonlämpeneminen on paljon pienempää kuin denialistien olkiukot esittävät! :D
AGW:stä on havaintoa
Helvetisti turhan höpötystä tällä foorumilla
Siinä kaikki havainnot, on muutamien uskonto.
Ja niiten mekka on toisten lompakossa.