Forester 2,0 X Aut vai Outback 2,5 Aut

toivotontoivo

Hakusessa olisi alle 16 000 € hintainen 4- veto. Vaihtoehtoina olisi joko Forester 2.0 tai Outback 2.5 l. bensakoneella ja automaattivaihteisena. Onko tuo Subarun automaattivaihteisto kestävä, vai onko odotettavissa jotain yllätyksiä... Kuitenkin, kun vanhemmilla autoilla on yleensä ajettu lähes 200 000 km. Yleenä jos saisi kokemusperäisiä kommentteja niin hyvistä, kuin huonoista puolista esiin.

6

4267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sube

      Kyllä Subarun tomaatit kestää. Itsellä on kokemusta kahdesta legacy tomaatista ja molemmilla ajettu yli 200 tuhatta eikä mitään ongelmia.

    • 182cm 95kg

      ominaisuuksia enempi tarttee. Pitkillä maantiematkoilla matalampi pidempi akselivälinen outback on parempi ja jos pikkupyörittelyä ahtaammissa paikoissa pahemmissa maastoissa on forster parempi.
      Ei sen puoleen foresterilla ajaa vaikka kuinka maantieajoa mutta matalempi ja pidempi on aina parempi tiellä. Itsellä forester 278hv ja ajan alta 20tkm vuodessa. 3l otbackiä kokilin muuaman päivän silloin kun ostin kunnon nelivedon ja se oli aika laiska mutta tiellä vankka mutta tykkään olla hiukan korkeammalla ja pienistä auton mitoista ja VOIMASTA.

      En ole kuullut mistään hälyttävistä ongelmista subarulla paitsi manuallilla turbolla on helppo polttaa kytkin se on heikko mutta kun sen tietää ei ongelmia kun varoo. Automaatit on hyviä kestää mutta eipä saa verrata niitä nykyisiin 7 pykäläisiin dsg askeihin mutta nepä ei ihan aina kestä ja en usko niiden kestävän esim 400tkm ajoaja kuten suben automaatti jos kestää niin on vain hiukka vanahan aikainen mutta kivempi ajaa kuin korjuuttella.

    • etäältä

      katomassa ja kokeilemassa, erästä outback nimen omaavaa kulkuneuvoa.... Aivan hyvältä näytti päältä ja kuin myös sisältä, ja ei kun koeajolle. Mutta... ei se saa***** pytynyt omalla kaistalla edes hetken vertaa jos sattui irroittamaan käden ratista, saatika jos irroitti molemmat kädet ... :=) Oli meinaan aivan hirveää puoltamista ja kun auton pysäköi liikkeen pihaan, niin jo'vain alkooi haisemaan vahvasti öljyltä...

      Joten... ainakin tämä yksilö sai jäädä liikkeeseen ja ryhdyn etsimään jotain muuta....

      • subarulla kaikialle

        eikö tullut mieleen että rangaskulmat oli pahasti pielessä? Oubackeilla ajetaan joskus aika rankasti ojan tuolla puolen ja takaisin myös.


    • mutta Saksasta

      näyttää löytyvän vähemmän ajettuja. Tuossa Foresterissa tapahtui ilmeisesti mallimuutos jossakin 2007-tienoilla? Luulen että nämä viimeiset yksilöt ennen tätä viimeisintä isompaa muutosta ovat lastentaudesta vapaita ja parhaita hankintoja. Mallisarjan alku on monilla valmistajilla ollut takkuista. Kytkin taitaa olla kaikissa Subaruissa heikko lenkki, siksi automaatti voisi olla parempi valinta.

      Koeajoin molemmat uudemmat autot ja Outback oli todella vakaa 140km/h vauhdissa moottoritiellä. Ei puoltanut eikä ollut erityisen meluisa. Istuinosa oli vain meikäläiselle lyhyt eikä penkki ollut muutenkaan kehuttava.
      Forester ei ollut yhtä liukasliikkeinen. Penkki oli yhtä huono kuin Outbackissa. Ajossa oli liikkkeen myyjä mukana joten en viitsinyt kokeilla miten vauhdissa olisi toiminut.

      Forester on edelleen hankinnassa kunhan saan järjesteltyä vanhan pois tieltä. Jos nuo vakuutusasiat verot menisivät kohtuullisesti niin autojahan voisi periaatteessa olla kolme: järkevä käyttöauto (Toyota Prius tms), maastoauton tapainen (Forester) ja matkailuauto.

      • Mallimuutos tuli 2009. Minulla on menossa kolmas Foresteri.
        Vuosimallin 2008 mukana hävisi kokonainen autoluokka.
        Vastaavaa en ole löytänyt. Siinä on Impun alusta ja on
        täysin henkilöautomainen ajettava, ei huoju eikä horju.

        Seuraava autoni sitten lieneekin Forester vuosimalli 2008,
        mielellään 2009 puolella rekisteröity ja tietenkin vähän ajettu.

        Verolappu tuli juuri, 157 € jos en ihan väärin muista, korotusta
        oli noin 30 € vanhaan käytäntöön.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      38
      5554
    2. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      214
      5307
    3. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      27
      4322
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      51
      4068
    5. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      33
      3788
    6. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3746
    7. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      81
      3669
    8. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

      Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
      Maailman menoa
      41
      2941
    9. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2430
    10. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      41
      2366
    Aihe