Sushia Joensuusta?

Googletustaitoni ei ilmeisesti ole kovin hyvä, kun ei löytynyt mitään!

Kai Joensuusta sentään sushia saa?

Terv. Etelästä muuttava Sushin ystävä
173960
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

saa kyllä, keskustan Citymarketin pakastealtaasta :)

Äänestä

Asun itse Joensuussa, mutta en löydä sieltä sushi paikkaa.. Harmi. Kyllä näin isosta kaupungista pitäisi sushia saada.

Äänestä
  • Tervetuloa laulumaille sisko!

    Joensuussa on syöty jo ammoisat ajat riisiä ja raakaa kalaa. Eli karjalanpiirakan päälle graavilohi.
    Tamago yaki tunnetaan taas paremmin nimellä muna voi. Ja munahan voi hyvin!

    Äänestä

repess miderran kommentille xD

Äänestä

Joo graavia ja piirakkaa torilta. Siinä se.

Äänestä

ei sieltä sushia saa, raakaa kalaa kun ei syödä (tajuamatta että graavilohi on raakaa..). Sushi on liian hienoa ja erikoista karjalanpaistiporukalle. Anyhow, sun on opeteltava itse sen teko. Joensuussa syöt joko rossossa tai amarillossa.
t. ex-joensuulainen

Äänestä
  • Huvittava kommentti. Jos vaihtoehdot ovat Rosso ja Amarillo niin liekkö oikeasti vika kaupungissa vai syöjässä...Ja kyllä, vaikka kommentoin vuonna 2018 vuoden 2012 kommenttia niin tiedän, että vaihtoehtoja oli ja on. Esim. Deli China oli ainakin jo 2012 ja nyt vaihtoehtoja vieläkin enemmän...

    Äänestä

Heinäkuussa 2013 avasi uusi sushi-ravintola Ceasar Sushi tilansa kävelykadulle entisen Coikkiksen tilalle, joten nyt saa sushia vihdoinkin muualtakin kuin tilauksesta Houkutuksesta.

Äänestä

Eipä paljon tuon keisarin uuden sushi paikan annokset eronnut pakastealtaan antimista. Hirveän makuinen ja näköinen annos, jota voidaan verrata lentokone sapuskaan.
Jos ei sushia osaa niin parempi ehkä pysyä piirakoissa?

Äänestä

Ceasar Sushi on nykyisin nimellä Koko & pala. Ravintolan omistaa Utran uittotupa, ja putiikin toimintamalli aika sekava: klo 11-18 avoinna vain sushi-alakerta, klo 18 eteenpäin yläkerran teemaravintola. Kuitenkin menu-listat ulkona antavat olettaa tarjolla olevan aina sekä teema-(tällä hetkellä Amerikka-teema) että sushi-herkkuja. Epäselväksi jää, jos ravintolaan astelee esim. klo 19:00, voiko silloin tilata sekä sushia että teemaruokalistan ruokia??
Ruokailimme alakerran Koko-ravintolassa. Sushi oli maultaan ok. Soijakastike puuttui joten siitä iso miinus. Kylmälaitteet hurisivat kovalla eikä minkäänlaista tunnelmamusiikkia, edes radiota, ollut tätä peittämässä. Musiikki tekisi kyllä ruokailukokemuksesta paljon mukavamman!

Äänestä

Tuo koko & pala on näköjään lopettanut. Onkohan mitään muuta tullut tilalle?

Äänestä
  • Ainakin vielä kaksi vuotta sitten Sokoksen s-marketin palvelutiskille tilattiin pieni määrä viikonlopuksi. Perjantain ja lauantain ajan myytiin. Lauantai-iltana saattoi saada tosi halvalla viimeiset sushit, kun vain tiskillä hinnasta neuvotteli. ;)

    Äänestä

  • Joensuu on sushirajan takana...

    Äänestä

  • Niin taitaa olla susirajalla sushirajan takana. Toivottavasti täältä joskus saa sushia vähän paremmin. Taidan mennä Helsinkiin sitä syömään. Hyvä vitsi! ;)

    Äänestä

Näyttäis olevan aika pikaruokakaupunki - hesee, mäkkärii, subwaytä, pizzaa muttei mitään aasialaista, kato ite mealston.com

Äänestä
  • Älä puhu paskaa. Löytyy mm. 3 kiinalaista, intialainen, nepalilainen, kreikkalainen jne.

    Äänestä

Sushia Joensuussa, kuulostaa vähän samalta kuin mämmiä Pariisissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Emira kirjoitti:

Googletustaitoni ei ilmeisesti ole kovin hyvä, kun ei löytynyt mitään!

Kai Joensuusta sentään sushia saa?

Terv. Etelästä muuttava Sushin ystävä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu