vesi kielellä

herkkuja :o)

Sain luvan hakea päivittäiset ruoantähteet läheiseltä koululta, on noita lemmikkejä ja aina
on lisäruoka tervetullutta. Voi miten hyvän näköistä sapuskaa ! Ei sitä meidän aikaan saatu lohi/kunkkukiusauksia,bolognesepataa, lasagnea, makkarakastiketta, kana-riisivuokaa.
Hyötykäyttöön menee "nirsojen" tähteet kuitenkin, parempi näin kun roskiin tai biojäteastiaan.
Nii että jättäkää vaan syömättä, kyllä meille kelpaa !
Veroja sitä maksellaan ja tämä on varsinaista kierrätystä.

5

1308

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • iopiopiopio

      Ei saa tänä päivänäkään tommosia ruokia. Sori vaan, oot helvetin paska kusettaja.

      • herkkuja :o)

        No kyllä täällä ainakin saa. Justtiin hain satsin merimiespataa ja jauhelihapihvejä, pottumuusia ja leipää.
        Ei ois valittamista vaikka itsekkin noita söisi.


      • hyi saatana.
        herkkuja :o) kirjoitti:

        No kyllä täällä ainakin saa. Justtiin hain satsin merimiespataa ja jauhelihapihvejä, pottumuusia ja leipää.
        Ei ois valittamista vaikka itsekkin noita söisi.

        tuleppa ja maista , moni kakku päältä kaunis. hyi helvetti.


    • Las'Agnes

      luvan sait?

      Laitoskeittiöillä ei ole ollut aikoihin lupaa antaa ruuantähteitä sivullisille! Koulujen keittiössä on nykyisin niin ammattitaitoinen henklökunta, ettei hygieniasäännöksiä rikota. Meidän koulussa tehdään niin hyvää ruokaa, että biojäteastia on useinmiten lähes tyhjä. Ei kouluruuan vähät määrärahat tarkoita sitä, että ruuan pitää olla pahaa. Eikä varsinkaan sitä, että tehdään sellaista ruokaa, jota oppilaat eivät halua syödä! Ainakin meidän koulussa ruokalistaa suunnitellaan yhdessä oppilaiden kanssa ja siksi ruuan hävikki n tosi vähäinen.

      Älä pilkkaa kouluruokaa piskeinesi, äläkä varsinkaan pilkkaa oppilaita, joille se ruoka valmistetaan! Minä näen joka päivä n 500 oppilasta ruokailemassa. On harvinaista, että joku leikkii ruualla ja tyhjentää lautasensa jäteastiaan. Ja oikeaoppisesti sekään vähä jäte ei todellakaan päädy kenenkään piskeille!

      • hutiherjaus

        et ilmeisesti lukenut aloitusviestiä ihan kunnolla, eihän siinä muuta kun kehuttiin kouluruokaa.
        ei ollut puhetta mistään määrärahoista tai huonosta ruoasta saatikka sen pilkkaamisesta.
        taidat olla apukoulun avustaja eikä sulla ole piskejä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      238
      10286
    2. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      67
      4833
    3. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      159
      4258
    4. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      227
      4224
    5. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      155
      4173
    6. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      80
      3375
    7. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      10
      3095
    8. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      12
      2876
    9. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      30
      2859
    10. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      1
      2755
    Aihe